Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünerek soru sormaktansa, düşünme zahmetine girmeden soru sorma(ma)ya yönelten bu "Soru Meydanı" nın mantığı nedir? Dahası otomatik sorulan bu soruları ben görmek zorunda mıyım?

Çünkü birinin -elmanın neden düştüğünü sorması lazım. Mesela Newton elmanın neden düştüğünü sorabilir. Ki o bunu sorana dek kimse bu soruyu 'neden' diye sormadı. Böylece yer çekimi detayı fizikte sonraları gelişmeye neden oldu.

Yani uzun lafın kısası "Soru Meydanı" Newton'un elmanın neden düştüğünü sormasını beklemeden, elmanın neden düştüğünü çok önceleri öğrenin diye var. -ilkokul seviyesi için anlatım-
  • Paylaş
2

Solsoledo, O zaman bu rasyonel bir soru olmazdı! Elma düşmeden "elma neden düştü?" demek bir kehanet olur ve o zaman hepimiz oturur, armut piş ağzıma düş misali, elmanın düşmesini beklerdik.

Aykut Kardaş, Amacım düşüncemi kabul ettirmek değil ama böyle olduğunu düşünüyorum, senin -düşünme zahmeti- söylemine de saygı duyuyorum.

Sevgili @Yersinios, eminim ki şu an soru meydanına direkt soru ekleme yapıyor olsa idiniz böyle bir soru sormazdınız, çünkü aslında insanları düşünmeye, sorgulamaya, sorulara cevap bulmaya iten bir sistem olduğunu sizi takip ettiğim kadarı ile sonuna kadar desteklerdiniz ki siz bunu yapan konumunda olduğunuzda neler çıkacağını tahmin bile edemiyorum. Daha özgür bir düşünsel faaliyete geçeceğinize eminim. Sorunuzu okuduğumdaki ilk tepkim ile cevap yazmak istemedim ve bekledim. Genelde çok sakin bir insanım ve herkese kulak veriyom burada olduğum sürece -biz tüm inploid ekibi olarak aynı şekilde davranıyoruz çünkü sizleri gerçekten önemsiyoruz- ama sizin bu sorunuzdaki soruş şekliniz beni -direkt olarak- rencide etti. "İnsanlara düşünmeden soru sormaya yönelten" gibi niteleyici bir cümleyi nasıl kurarsınız? Bu soruları makine mi üretiyor? Mantıgını @hakank anlatmış yukarıda zaten ve ekleyebileceğim birşey yok ancak yine de ilk tepkinizin ÜZERİNDE DÜŞÜNMEDEN olayı yerme veya tepkisel davranışa girmek olması beni rahatsız ediyor. Felsefi davranışsal yönünüzü anlıyor olmakla birlikte sizi bugüne kadar takip ettiğim kadarı ile bu konudaki tepkinizin daha yapıcı veya gerçekten bizi de düşündürücü olmasını beklerdim.
Polemik yaratmaya çalışmıyorum, lütfen yanlış anlamayın ancak aylardır üzerinde çalıştığımız ve gerçekten sizler için daha iyi hale getirmeye çalıştığımız bir platformda bu denli direkt bir yargı biraz abartılı olmuyor mu?
  • Paylaş
2

Solsoledo, Sevgili @serkan , açıkçası soruyu sorup cevaplar gelene kadar sadece adminlerin soru sorabildiğini bilmiyordum, çünkü soru sormak için bir girişimim olmadı, hatta denemedim bile ve hatta aklımın ucundan bile geçmedi, çünkü ben yetkim olsa da böyle birşeyi asla yapmam. Ve dikkat ettiysen soruyu bugün sordum, oysa Soru Meydanı geleli birkaç gün oluyor sanırım, yani önce sistemi tanımaya, anlamaya çalıştım sonra sorumu sordum... Soruları elbette ki insanlar soruyor, benim otomatikten kastım soruyu profilinde yayınla kısmına basınca otomatik olarak profilden sorulacak olmasıydı; aslında sorular bir makineden çıkıyor olsa otomatik olarak bu kadar tepkisel olmazdım ama başka insanların (ve üstelik soruyu oraya ekleyen de görülmüyor, yani görmediğim, bilmediğim, tanımadığım bir başka insanın) benim yerime (benden kastım bütün herkes, biz) sorular oluşturması açıkçası beni çok rahatsız etti. Ben bir soru soracaksam zaten profilimden sorarım oraya eklemem (ki neden ekleyemiyorum diye de düşünmedim); bence herkes düşünme kapasitesi kadar ister "yemeğin salçalısı, kadının kalçalısı mı?" tarzında, isterse de "bu evren neden var?" tarzında sorularını kendi profilinden sormalıdır. Soru üslubum içinse kişisel olarak senden özür dilerim ama, evet üslubum biraz sert genelde ama kibarımdır da...

Serkan Köse, Sevgili @Yersinios öncelikle tepkisel yanıtım için beni bağışla.Umarım rahatsız edici olmamıştır. Bu konuyu tartışmak ve herkes için en iyi hale getirerek bir sonuca kavuşturmak isteğimiz. Sizlerin sayesinde daha da iyi hale gelecektir. En kısa sürede bu özellik için daha iyi ve faydalı bir çözüm bulacağımıza eminim. Sevgiler ve saygılarımla...

Yakın zamanda Soru Meydanı'nı tüm kullanıcılara açmayı planlıyoruz. Böylelikle oradaki havuza siz de konu bırakabileceksiniz ve diğer kullanıcılarda sahiplenecekler şimdiki gibi. Şu an sadece inploid adminleri tarafından eklemeler yapılıyor ve aslında kısa bir süre bunun kullanımını görmek istedik yeniden. Biliyorsunuzdur belki, Soru Meydanı bir süre önce zaten inploidde bulunan bir sistemdi, daha sonra revizyon sistemine geçtiğimizde bir süreliğine kullanıma kapatmıştık ve şimdi yeniden devrede.

Sevgili @Yersinios, konu başlığında yazdığın bazı cümlelere katılmıyorum ama bir tespitin var ki aslında yakın zamanda çözümleneceğine inanıyorum. Buna açıklık getirebilmek adına 'Soru Meydanı' sisteminin ne için olduğuna bir bakalım isterseniz.

Soru Meydanı, en basit haliyle düşünürsek, kullanıcıların sorularını oluşturup içine attıkları bir havuzdur. Bu havuz, inploid kullanıcılarının sadece kendileri ile alakalı olmayan konuları da burada bir başkasının kullanımı için oluşturmalarını sağlayan bir araçtır. Aslında sizlerin işini daha kolaylaştıran bir araçtır, çünkü sizin de gördüğünüzde sormayı isteyeceğiniz sorular burada hazır olarak önünüzde duruyor durumda. Tek yapmanız gereken 'Bu soruyu ben sormak istiyorum' demek. Bir süre sonra buradaki üretkenliğin artması adına tüm kullanıcılara açıldığında @Yersinios'un bahsettiği şikayetler ortadan kalkmış olacak zannediyorum.

Bu konu ve buna benzer inploid özellikleri ile ilgili geri bildirimleriniz bizim için çok önemli ve bu geribildirimlerin maksimum seviyede olmasını istiyoruz. O sebeple hem @Yersinios'a hem de diğeer kullanıcılara teşekkür ederim.

NOT: Konu başlığında yazdığınız "Düşünme zahmetine girmeden sormama.." kısmına katılmıyorum, en nihayetinde soru meydanına eklenen başlıklar yine adminler tarafından ortaya çıkarılıyor ve öncelikli olarak internette heryerde bulunamayacak, kişisel tecrübeye dayalı konulara odaklanılıyor. Zaman içinde kalite de daha fazla artacaktır. Dediğim gibi şu an kısa süreliğine bir ölçümleme yapıyoruz ve ona göre geliştirmeye yön vermeyi planlıyoruz.
  • Paylaş
İşte soru meydanı böyle tam bir zeka göstergesi olan sorular soran insanların kendilerini fazla yormaması, varoş bilmecelerini kendilerine saklamaları için olsa gerek.. Bkz:  inploid.com/t/arap-cd-sine-ne-denir/
  • Paylaş
Bazen soru meydanına bakarak, hem soracağım soruya yakın bir soru bularak paylaşmış oluyorum hem de bazı sorular, düşünceleri dallandırıp yeni düşünceler üretmeye yardımcı oluyor bende.
  • Paylaş
Hadi bakalım güzel soru walla  bu sefer @hakank cevaplasın hep @serkan a yükleniyoz :))
  • Paylaş
@hakank şimdi bu arkadaşların neden bana cevap vermeye çalıştıkları anlaşılıyor, ben üye olduğumda bu uygulama yoktu, yeni gördüm ve açıkçası bence hiç gerek yok. Soru sormak isteyen zaten sorusunu soruyor profilinde. Teşekkürler.
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Bu konuda haklı olabilirsiniz @Yersinios, ancak dediğim gibi "Soru Meydanı" insanların hazıra konması için değil, daha fazla üretmesini ve düşünmesini destekleyici bir araç olarak var.

Bence karmaşa şundan kaynaklanıyor @Yersinios, eğer soru meydanı dışında hiçbir katılım aracı olmasaydı, ben sizin sözlerinizin altına imzamı atardım ancak soru meydanından önce, hepimizin içerik üretebileceği bir çok araç var ve bunların kullanımını destekleyici bir özellik olarak soru meydanı var.

Yukarıdaki cevabımda bahsettiğim gibi, sanırım soru meydanını tüm kullanıcılara açtığımızda bahsettiğiniz durum bir nebze olsun çözümlenmiş olacak inancım.

Hakan Köse, Diğer arkadaşların cevap vermeleri kısmına gelince, ben hepsinin iyi niyetli ve inploidin daha iyi bir platform olmasına katkıda bulunmak isteyen çok değerli insanlar görüyorum burada (siz de dahil tabii ki buna). Ve bu bizim gibi internet projelerinde çok ihtiyaç duyulan ve çok fazla da rastlanmayan önemli bir durum. Size ve katılım sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.