Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünmek insanı yorar mı?

Düşünce
Beyni çok fazla kullanmanın insanı yorduğuna inanılır. Oysa bu tam olarak doğru değildir. Beyin enerjisinin büyük bir kısmını normal halini korumak için kullanır. Dinlenme sırasında enerjimizin 1/10’u, beyin hücresi zarına sodyum ve potasyum iyonlarını pompalamak için tüketilir. Bu şekilde her nöron şarjlı ve kullanıma hazır şekilde gelecek emirleri bekler. Spesifik bir zihinsel faaliyet -bir arkadaşla sohbet etmek veya bilmece çözmek gibi- çok fazla enerji harcamaz. Ne var ki son yapılan araştırmalar yoğun bir zihinsel faaliyetten sonra insanların yavaşladığını gösteriyor.

Yapılan araştırmanın birinde denekler iki gruba ayrılıyor. İlk gruptakilerden beyni zorlayan bir bilgisayar oyunu oynamaları isteniyor; ikinci gruptakilere ise TV’de eğlenceli bir belgesel izletiliyor. Daha sonra deneklerin tümü kondisyon bisikleti üzerinde dayanıklılık testine tabi tutuluyor. Araştırmacılar bilgisayar oyunu oynayan deneklerin belgesel izleyenlerden önce pedal çevirmeyi bırakmak zorunda kaldığına tanık oluyor. Sanki bir konu üzerinde kafa patlatmak insanı fiziksel olarak yoruyormuş gibi görünüyor. Aynı anda araştırmacılar zihinsel bir görev ile tansiyon, oksijen tüketimi veya nabız gibi kalp-damar tepkisi arasında bir korelasyon olmadığını da ortaya çıkarıyor. Başka bir deyişle zihni zorlamanın vücudu yavaşlattığına ilişkin somut bir bilgi edinilmedi.
  • Paylaş
Yorgunluktan kastın ne olduğuna ve düşünmenin şeklinin nasıl olduğuna bağlı biraz da.

Bilimsel gerçekliğini pek bilemeyeceğim lakin şayet, düşünmek, kısa süre içinde, muhtemel hareket tarzlarını değerlendirip, sürekli kararlar vermek zorunda olmak şeklindeyse ve bu kararın riski tamamen sizin boynunuza ise, evet yorar, o stres, endişe, o acaba ikilemi, tekrar tekrar kararı gözden geçirme eğilimi, zaman geçmez, bir kamyon yükü indirmiş gibi akşam bitkin olursunuz.

''Ulan hiç bir şey yapmadım bugün akşama kadar oturdum durdum ama eşekten düşmüş gibiyim, kafam, sırtım, gözlerim her yerim ağrıyor, çok bitkinim, biraz uyumam lazım dersiniz, 1 saat uyumak için 20:00 de yatarsınız, sabah 08:00 de açarsınız gözünüzü :)

Mikro işlemciye akşama kadar Pi sayısı testi yapıp, sonra da mikro işlemci mi yoruldu yoksa bilgisayar mı yoruldu demek gibi :)

Beyin tüm vücuda toparlanmak için biraz süreye ihtiyacım var diyorsa, yorulmuşuz demektir, bence.
  • Paylaş
Düşünmek beni yoruyor, sadece beynim değil fiziksel olarak ta yoruluyorum. Hiç bir fiziksel aktivite olmadığı halde gün sonun da kolumu kaldıramaycak kadar yorulduğum çok olmuştur.
  • Paylaş
Düşünmeden ne yapabiliriz ki yorsun bizi düşünmek düşlemek güzeldir
  • Paylaş
Düşünmek beyni yorar kalbi yorar ruhunu yorar ama insan düşünmek için yaratılmış düşünebildiğini düşünebilen tek canlı
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1695 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları