Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düşünsel disiplin nasıl sağlanır? İstediğimiz şeyleri düşünüp istemediğimiz düşüncelerle ve dalgınlıklarla başa çıkabilmenin yolları nelerdir?

Benim ilk tavsiyem, başladığın bir işi yarım bırakmaman. Eğer bu düşünceyi ufak tefek işlerden başlamak üzere ısrarla uygulayabilirsen çok önemli bir adım atmış olursun diye düşünüyorum. Çünkü, bu gibi bir durum genellikle sorunların sürekli olarak yarım bırakılmış olmasına yol açar ve bu da bir kısır döngüye dönüşür. Çünkü, yarım kalan problemler irili ufaklı birikir ve tekrar sorun olarak önüne gelir. Ve bu olduğunda sorun artık aşılması daha büyük bir çaba gerektirir ya da öle sanılır.
Zaman içinde, başladığın işi tamamlamaya gayret gösterdikçe, işin sonunda kazanacağın başarı hissi, bir sonraki seferde daha yoğun biçimde odaklanabilmeni sağlayacaktır diye düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Mustafa Genel, evet çok şeyi hep yarım bıraktım devam edip etmemektede hep kararsız kaldım

Tam olarak emin olmamakla birlikte sorununun özüne inecek olursam bence dikkat eksikliğinden süregelen bir problemdir bu. Tam anlamıyla dikkatini bir yere odaklayabilmen gerekli. Düşünsel disiplin adını verdiğin şeyi dikkat olarak adlandıracak olursam şayet problem sahibini tanımam gerekiyor deyip konuyu tatlıya bağlayabiliriz.
  • Paylaş
4

Mustafa Genel, mesele sadece dikkat değil hatta çok ii odaklarınırm ben bazen öyle ki etrafımda olan bitenden haberim bile olmaz. ama istediğim şeyleri istediğim zamanda düşünmek istiyorum ben. ders çalışırken başka bi sorunu düşünmek istemiyom yada bi konu hakkında muhabbet ederken başka bişeyin aklıma takılıp dalıp gitmek istemiyorum. problem sahibi benim bu aralar baya bi problemim var ama çözüm bulamıyorum. kaybolup gidiyorum hayatın akışı içinde

Dilan Naki, Hayatın akışı içinde kaybolmak bütün insanların problemi ama. Düşüncelerini de kontrol etmek senin elinde. Ders çalışırken yalnızca derslere odaklanırsan sorunun çözülür. Olayı derinlemesine ele almamışken sana söyleyebileceğim tek bi şey var şu an oda pek büyük bi problemin yok aslında.

Mustafa Genel, ii bakalım öyleolsun pek bi tatmin olmadım ama neyse araştırırım ben biraz daha

Mustafa Genel, teşekkürler ilgilendiğin için