Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duyarsızlık ve zeka arasındaki bağıntı nedir?

Bana ters orantılıymış gibi geliyor. Tanıdığım tüm zeki insanlar hem toplumsal olaylara hem de tanıdıkları, hatta tanımadıkları insanlara karşı inanılmaz duyarlı davranıyorlar. Zeka pırıltısı görmediğim bir çok insan da duyarsızlıkta 10 numara beş yıldız. Evet bence duyarlılık ve zeka birbirini desteklerken geri zeka ve duyarsızlık da insanı negatif bir geri besleme döngüsüne sokuyor. Duyarlı bir insanım, demek ki zekiyim de ☺
  • Paylaş
Duyarsızlığın ya da vicdan yoksunluğunun zeka ile doğrudan bir ilişkisi olduğu konusunda emin değilim. Belki çok zeki insanlar daha vicdanlı olmayabilir. Tam tersi de söz konusu. Bunun haricinde duyarsızlığın ya da aşırı duyarlılığın rasyonel düşünceye ket vurduğu söylenebilir. Bu deneysel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Okuduğum bir kitapta bu durumu örneklendirmek için şu deneysel hikayeye değinilmişti:

Gece sokakta yürüyen bir kadın düşünün. Bu kadını bir adam bıçaklıyor. Mahalle sakini camlarından olanları görüyor ve bir tanesi bile ne yardım ediyor ne de polisi arıyorlar. Sonra adam geliyor kadını bir kez daha bıçaklıyor. Yine müdahale olmuyor. Geri dönen adam birkez daha bıçakladıktan sonra kadın orada ölüyor. Daha sonra mahalle sakini ile görüşen polis neden müdahale etmediklerini hiç değilse polisi neden aramadıklarını soruyor. Mahallelinin cevabı manidar oluyor: "Birileri müdehale eder ya da polisi arar diye düşündüm"

Buradan çıkan sonuç, insanların vicdan ya da duyarlılık konusunda sorumluluk topunu başkalarına atmaya meğilli olduklarıdır. Burada insanlar vicdani duyarlılıklarını bastırmış, "ne de olsa diğerleri müdehale eder" diyerek akla da uygun hale getirmeye çalışmışlardır. Ama bu tamamen akıl dışı bir düşüncedir. Neticede diğer insanları ne kontrol etme şansımız var ne de düşüncelerini bilebilme gücümüz...

Sonuç; vicdan akla uygun kullanılmadığında felaketlere yol açabilir. Yani vicdan ya da duyarlılık ile akıl arasında bir ilişki söz konusudur, zeka arasında bir ilişki olup olmadığı konusunda yorumsuzum. . .
  • Paylaş
4

Şaman, Yazdıklarınızdan yola çıkarak inploid üyelerinin geri zekalı olamadığını var sayabilir miyiz?

Şaman, 32 insanımız öldü ve hiçbiri bir laf etmedi.

Rıdvan Bayhan, 32 kişinin öldüğü Suruç ile sessizliğin nedeni "belki birileri yorum yapar, eleştirir, kınar" düşüncesinden çok bazı inploid kullanıcılarının ideolojik fikirleri olabilir... Bu durum aklın vicdana ket vurduğunu göstermez, vicdanın olmadığını gösterir. Genelleme yapmak istemem ama insanların öldüğü yerde fikrini yücelten ya da fikrinden dolayı sessizliğini koruyanların kalpleri sadece fikirleri için atar... Onlar için gerisi (insan canı) teferruattır.

Şaman, Burada sessiz kalan tüm inploid kullanıcılarından bahsediyoruz. Din desek hepsi üşüşür ama vicdan deyince hiçbiri yok ortada. Bence kendi türünün öldürülmesine sessiz kalan canlı türlerinin genlerinde arıza vardır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

95 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt