Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duyduğunuz en saçma batıl inanç hangisi?

Hepsi=)
Yere çanta koyma paranın bereketi kaçarmış, terliğin ters dönmüşse hemen çevir yoksa uğursuzluk getirirmiş, terliğin üstüste gelirse yola çıkacağının habercisiymiş, masanın köşesinde oturursan kısmetin kapanırmış, boş kadeh tokuşturmak uğursuzlukmuş, yine kadeh tokuşturduğun kişinin gözlerine bakmazsan uğursuzluk getirirmiş, gece tırnak kesilmez, sakız çiğnenmez, ayna kırılırsa 7 sene kısmetin bağlanırmış, yatağınız kapıya bakarsa uğursuzluk getirirmiş, mor rengi para demekmiş o yüzden mor cüzdan alırsak para hiç eksik olmazmış, saç tellerinizi yere atarsanız başınız ağırırmış, elden bıçak, makas alınmaz kavga çıkar, makasın bıçaklarını açık bırakırsanız kavga çıkar, kıyafetlerinizi ters giyerseniz işiniz aksi gider, aynı isimli iki kişinin ortasına geçersen tuttuğun dilek kabul olur, genç kızların göğüsleri büyümeye başladığında tas koyarsan büyüklüğü tas kadar olur , ceviz koyarsan büyüklüğü ceviz kadar olurmuş, incir ağacına çıkmak uğursuzluk getirirmiş, genç kızlar ilk adetlerini gördüğünde yanağa tokat atılırsa al yanaklı olurlarmış, kapının eşiğinde oturmak uğursuzlumuş, gece ev süpürülmezmiş, cuma günü temizlik yapılmazmış, mavi-yeşil gözlü insanların nazarı çabuk değermiş...
Çevreden duyduklarım bu kadar şimdilik. =)
  • Paylaş
At yarışı oynayıp ta yarış koşmadan önce sigara içmezse kuponun yatacağını düşünmek
  • Paylaş
1

Hakan, O vatandaş kanserden ölecek ve o kupon maalesef tutmayacak, cidden bu kadar saçmasıni duymamıştım.

İddaa oynadıktan sonra kuponu göstermeyenler var degısık bı ınanış.d öyle yapıp tutturanada rastlamadım ama.
  • Paylaş
Bıçağı elden almaz bizim eskiler kavga çıkarmış. Ne alaka yahu
  • Paylaş
koltuğunun altı sökülmüşse yalan söylemişsin demektir (ne alaka hala anlayabilmiş değilim)
  • Paylaş

ilk başta belirtemiym ki (bence kaydıyla) batıl inanç kelimesi yanlış bir kelime. şöyleki batıl, yanlış ve doğru olmayan demekmiş. diğer bir söyleyişle 'butlan' yani gerçek olmayan. şimdi gerçek olmadığını bildiğimiz şeylere inanarak yapmaktan bahsetmek çok doğru olmaz.

misal gökkuşağını altından geçenlerin cinsiyet değiştireceği batıl bir söylentidir. bir insan (fiziken mümkün olmasa bile) bunu doğru olmayacağını bilir.  yani onun doğruluğuna inanmamaktadır.

ama gökkuşağını yere değidirme şansımız olsa ve hadi madem yalan geç bakalım test edelim desek belki de geçemeyecek çünkü ya doğruysa şüphesi onu enegeleyebilecek ama bu geçememe eylemi inandığı için olmayacak.

velhasul batıl kelimesinin arkasına inanç kelimesi yakışmıyor. tavsiye kelimem "batıl algı" olabilir diye düşünüyorum.

 bu kapsamda duyduğum en saçma batıl algı : eşik te oturunca evin bereketinin kaçması bence. burada eşiğin hiç günahı yok. tüm gün otur hiç çalışma , sonra suçu eşiğe at. direk eşeklik. :)

  • Paylaş
sübhanekeyi tersten okuyosun o kadar yani.
  • Paylaş

çantayı yere bırakınca evin bereketi kaçar:-))

gece tırnak kesilmez...

  • Paylaş

Gece evden acı olan bir şey çıkmaz ya da eve girmez :D

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

824 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları