Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duygu Asena'nın yazdığı 'KADININ ADI YOK' kitabı 1988 yılında mahkeme kararı ile yasaklanmıştır zira mantık yürütmesi yapacak olsanız kitabın yasaklanmasına birkaç neden gösterebilir misiniz?

Kitap Özal Hükumeti döneminde müstehcen bulunarak yasaklanmıştır. Sonuçta kitabın kadın kahramanının annesi babasını aldatır, baba anneyi aldatır, kahramanımız kocasını kocası da kahramanımızı aldatır. Zaten oldukça da saçma bir kurgusu vardır. Kitap yazmaya karar veren kadın bir arkadaşının evine kitap yazmaya gider diye başlar. Duygu Hanım'ın bir yazar olarak bilmesini beklerdik ki hiçbir yazar kitap yazmak için bir arkadaşına misafirliğe gitmez. Ya evinde yazar ya da tamamen yalnız kalabileceği sakin bir yere gidip yazar.

Kitapta kadın kahraman ilk genç kızlık yıllarından itibaren rastladığı neredeyse her erkek tarafından taciz edilir. Sonunda çırıl çıplak daktilonun başına oturur ve yazmaya başlar...

Sonuçta kitap her ne kadar saçma sapan bir yazarlık örneği olsa da kendi zamanında değerlendirilmelidir. Kitap belki de Türkiye'de bütün bu tacizlere, kadına mal muamelesi yapılmasına ilk tepkidir, bir de bu bir kadından gelmiş, devrimci bir ses yükseltmedir.

Devrimci, müstehcen, hem de kadının yazdığı müstehcenlik, erotik tasvirler bir araya gelince henüz Şeker Portakalı'nı yasaklamayacak kadar da olsa az bir beyin sahibi Özal hükumeti tarafından yasaklanmıştır. Vay bee bu da günümüzün yasakçı zihniyetinin sapıklığını bir daha gözler önüne serer.

Kısa bir süre sonra, yine 1988 yılında yasağı kalkan kitabı Atıf Yılmaz filme çekmiştir. O zamanlar anlamamıştım ama günümüz aile terörünü düşündükçe aferin Duygu Apla demek geldi içimden.
  • Paylaş
2

Devrim Deniz Bardakcı, ..hakkaliniz var hocam ;)
**mantıklı söylemlerinize paralel, yazarın kitabının yasaklanma nedenleri arasına o dönemde furya haline gelmiş ATAERKİL toplumların "CİNSİYETÇİ" tutumları da kaynak olarak gösterilebilir diye düşünüyorum.

Şaman, Çok haklısınız hocam ☺️

Duygu Asena hakkında bilgim olduğu kadarıyla türkiyenin 70lerde feminizmle ilgili birçok kitap makale yayınlamaya başlamıştır. O dönemde türkiyede kadınlar üzerine resmen bir çığır açmıştır. Hatta ben ölürsem tabutumu kadınlar taşısın diye vasiyeti vardır. Kadının adı yok kitabını okumadım ama az çok tahmin ettiğim kadarıyla feminizmin zemini tam oluşmadığından ve anlaşılmadığından dolayı bir çok çevreler tarafından yardırganması ihtimali üzerine yasaklanmış olabileceğini düşünüyorum.
  • Paylaş
SayınŞaman Bayyurt (@chamacon) çok güzel açıklamış zaten. Bu durumda bize sadece cinsiyetçi yaklaşım üzerinden yorum yapmak kalır. Dönemin radikkallerinden biri olması da bu yasağın mağduru etmiştir, Duygu Asena'yı ve 'Kadının Adı Yok' kitabını. Bu yasağın anlamlı olup olmamasını tartışmak ise bana göre lüzumsuzdur. Kitaplar yasaklanması insanca bir davranış değildir. İster okursun ister okumazsın. Haa bu yasak ne der (onları okuyanlara) ? Oturun oturduğunuz yerde, sizi de yok ederiz. Nitekim iyice yaklaşıtılar bu sözlerine. . Zira ben oturmayı pek düşünmüyorum ;)
  • Paylaş
Kadın haklarını cinsel özgürlükler adına savunamadığımız ve kadın hakları ihlallerinin gözardı edildiği, Türkiye üzerinde elle tutulur somut bir gerekçe yoktur yasaklanma sebebi bunlarla alakalıda olabilir.
  • Paylaş
Kitabı okumadım ama kadının adı yok isminden mantık yürütecek olursam bana kadınların bu hayatta çoğu kez yok sayıldığı izlenimini yaratıyor... Erkek egemen toplumlarda cinsiyet kimliği çatışmalarını buna örnek gösterebiliriz. . .
  • Paylaş
1

murat perçin, Romanın başlığından yola çıkıp iyi bir yere başlamışsın, ilk bakışta toplumsal cinsiyetçi yaklaşımın kadını hayatın dışına, arka mahallelerine ittiğini ve onu isimsiz bir cisim haline dönüştürdüğünü ben de söylerdim, ancak romanı okuduğumdan Kitabın neden yasaklandığını ve tıplatıldığını biliyorum. Kitapta yoğun müstehcenlik vardı ve nedenle yasaklanmıştı. Oysa temel problem kitabın içeriğinden çok böyle bir Kitabın bir kadın tarafından yazılmış olmasına dayanır. Aslında yine toplumsal cinsiyetçi ve seksist bakış açısının dayandığı yere gelmiş olduk.

Kadının adı yok, olsa da kimlikler sorunlu !!! Duygu Asena kitabında toplumsal cinsiyet rolleri üzerine atıfta bulunmuştur.
  • Paylaş
Okumus oldugum bir kitap olmadigindan, yorum yapmam da dogru olmaz.
  • Paylaş
1