Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duygularınızın köreldiğini hissettiniz mi? Böyle bir durum oluştuğunda bununla nasıl baş ettiniz?

Aslına bakarsanız duygular hep var ama bazı dönemlerde biz onları hissedemeyiz, yok sayarız yada bastırırız. Sebebi yorgunluk, tükenmişlik diyebiliriz. Ben de yaşıyorum şu anda. Soruyu görünce cevap yazmadan edemedim. Bu zamanlarda mutluluk da mutsuzluk da bir anlam ifade etmiyor. İnsanlardan soğuyorsunuz. Sahte davranmak zorunda kalıyorsunuz. Daha önce bu sorunu yaşadığımda çözümü çok başka yerlerde arardım. Ama bunun kendimle halletmek zorunda olduğum bir mesele olduğunu fark ettiğimden beri başa çıkması daha kolay oldu. İnsanlara pek bulaşmıyorum, okuyorum, inploid'de takılıyorum, kimseye hissetmediğim şeyleri söylemiyorum. O zaman kafam rahat oluyor. Bu dönemi atlatmanın en uygun yolu bu sanırım. Kendi halinde takılmak, insanlara yalan söylememek. Hissettiğim gibi yaşamaya çalışıyorum. Kötü yada iyi hissetmesem de doğru şeyi yaptığımın farkında olmak şimdilik içimi rahatlatıyor.
  • Paylaş
Tavırlar, seçilen kelimeler kişiyi yorduğu vakit, insanın kendini kapadığı dönemler olabiliyor. Sevimsiz olan tarafı; etkilenmemek için bilinçli yada bilinçsiz uygulanan bu durum "olumlu" hisleri de beraberinde götürebiliyor. Nötr bir şekilde yaşayabiliyorsunuz. Tuhaf olan kısım; konuşma yoluna gidip sorunu ilgili kişilere ifade etmenize rağmen insanoğlunun, anlamaması veya anlamamazlığa gelmesi yetmezmiş gibi bu nötr durumunuzun, asıl sebebini de idrak edememeleri. İdrak yolları kapanınca, bunun sizin "doğal" haliniz olduğu kanısına varıp, bir kişilik oturturlar kafalarında.
Böyle bir durumda; en başta "savunma mekanizmanızı" sevebiliyorsunuz. Ama süreç ilerledikçe, bu körelmenin sadece sizi rahatsız eden değil her şeyi kapsadığını fark ediyor ve "ters giden bir şeyler var, silkelenmem lazım" diye düşünebiliyorsunuz. Ama öyle yada böyle o zaman aralığı, her zaman olmasa da, kimi zaman iyi geliyor.
  • Paylaş
Çokça hissettiğim oldu. Genelde berbat "deneyimler" böyle duygusal çöküşlere neden oluyor. Birşey iyi gidiyorsa ve birden kötüleşmişse hemen kötü deneyim oluyor. Artık şöyle yapıyorum kötü de gitse iyi günlerimde geçmişti diyorum ve herşeye kötü tecrübe sıfatını vermiyorum. Şayet üstüste kötü şeyler yaşanmışsa belli bir süre dinlenmek, biraz yalnız kalmak iyi olabilir. Çünkü insan böyle bir psikolojiyle olmadık şeylere saldırabiliyor olmadık şeyleri isteyebiliyor. Bana kalırsa kendinizi dinleyip ne istediğinizi, neyin sizi mutlu edebileceğini uzunca bir süre düşünmek daha mantıklı.
Duygularınızı körelten şeyler nedir bunları listeleyin? Eş, iş, aile vs... ? Uzaklaşabilme ihtimaliniz nedir? Ve en önemlisi neyle mutlusunuz. Ama şunu asla unutmayın hiçbirşey sürekli olarak yolunda gitmez ve birşey yolunda gitmezse hemen o şeyi kötü olarak adlandırmayın.
  • Paylaş
1

Güzin Turhan, Baska begen butonu olsa onada basacktm :)

Aslında ne yaşarsam yaşayayım beni ayakta tutan bir heyacanım, yaşama sevincim, ufacık mutluluklarım, renkleri hoşuma giden birkaç kitabı içini açmak istmesem de görüntüsü güzel diye masama koymak gibi, kurumuş bir dikenli çiçeği sırf beğendim diye şehirlerarası yolcuklukta taşıyıp getirmek gibi... Başkaları için saçma ya da sıradan olabilecekken benim ruhumu doyuran bu şeyler... En büyük korkum da birgün bunları kaybetmek. Bazen oluyor, dibe vuruyorum, içimden gelen tek şey de dipte kalmak, duygusuz, ruhsuz, öylesine yaşamak oluyor ama sorumluluklar var ya bırakıp gidemediğiniz, işte onlar yüzünden zorluyorum kendimi. Tekrar geri kazanmaya çalışıyorum o küçük şeyleri. Beni üzen insanlardan, olaylardan fiziksel olarak kaçamasam da kalbimi kaçırıyorum, duymuyorum, görmüyorum. Sevdiğim ortamlarda olabilmek için ekstra çaba harcıyorum, ve yapmak zorunda olduğum işleri de biriktirmeyip aradan çıkarıyorum. O arada işler yolunda giderse tekrar gücümü geri kazanıyorum çünkü başka çare yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

111 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları