Bilmek istediğin her şeye ulaş

Duyuları algılayan 'şey' nedir? yada kimdir?

Gördüklerimizi, duyduklarımızı, dokunduklarımızı beynimiz elektriksel sinyale dönüştürüyor. Peki bu sinyalleri okuyan kimdir? "Ben" dediğimiz şey bu mudur? Bu ruhumuz mudur?Düzenle
Nedir, kimdir diyerek insanı parçalara ayırmayı doğru bulmuyorum. İnsan bir bütün olarak çalışan bir sistemdir. Nasıl ki beyindeki kimyadan ayak tabanındaki nasırı ayıramazsanız aynı kimyadan daha soyut olgular olan algı, duygu, akıl, zeka, aşk ya da nefreti de ayıramazsınız. Duyuları algılayan insanın kendisidir. Duyular çeşitli yollarla vücuda girer ama onların analiz edilip sınıflandırıldığı organ beyindir. Beynin neyi hangi mekanizmalarla algıladığı tam olarak çözülmüş değildir ama buna ruh diyerek bilimi durdurmamız onun hiçbir zaman çözülememesine sebep olacağından eğer öyle bir şüpheniz varsa konuyu teolog ve filozoflarla tartışmalısınız. Bunu sorunuzda teolojik mi yoksa bilimsel bir yanıt mı aradığınızı tam olarak çıkaramadığımdan yazıyorum. Unutmayın ki inanç bir zamanlar dünyanın düz olduğunu da iddia ediyordu, yeteri kadar evrildiğinde bilim dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtladı. Bilim yeteri kadar evrildiğinde bugün sorduğumuz tüm soruları cevaplamış olacak ama o güne kadar şimdi belirsizlik içinde sorduğumuz soruların miktarı da logaritmik olarak artmış olacak. Kısaca her daim bazı insanlar anlayamadıkları kısma teolojik anlamlar yükleyecek ve diğer bazı insanlar o anlaşılmamış kısımları çözmeye uğraşacak ve her gün bir adım daha ilerleyecekler.
  • Paylaş
2

Şaman, Bilim diğer tüm yıldızlar gibi güneşin de bir gün kendi içine çökeceğini gösteriyor. Ayrıca tüm gök cisimlerinin birbirinden uzaklaşmakta olduğunu da kanıtladı. Ay da günün birinde dünyayı terk edebilir ya da dünya da günün birinde daha güneş çökmeden yörüngesini terk edebilir. Bunlar öngörülebilen, hesaplanabilen şeyler. Bunun haricinde insanlar da bir gün dünyanın çeşitli yerlerinde nükleer bombalar patlatarak dünya üzerindeki yaşama son verebilirler. Bilim açısından bakınca bunlar evreni bir kumsala indirgediğimizde bir kum taneciği kadar bile olmayan dünyamızı ve belki sistemimizdeki diğer gezegenleri ilgilendiren şeyler yani kıyamet değil, ufak bir değişiklik. Dünya ve insanlar açısından biraz da dini bir kafayla baktığımızda kıyamet oluyor.

Şaman, Dini tartışmalara girmemeyi öğrenmiş olacak yaştayım. Sizin inancınız kendinize, benimki kendime.

Beyindir. Beynin her bölgesi farklı farklı işlevlere yarıyor. Duyularımız içinde yorumlama bölgeleri mevcut. Zeka ve bilinç dediğimiz şey ise beynin aktivitesinin oluşturduğu bir yetenektir.
  • Paylaş