Bilmek istediğin her şeye ulaş

Düzenli ifadeler (regular expressions) nedir? Nasıl kullanılır? Programlamada düzenli ifadeler dilden dile farklılık gösterir mi?

Regular expressionlar, son kullanıcının bir form aracılığı ile yazılım arayüz ekranında girdiği değerlerin geçerliliğini, uygunluğunu denetleyen bir polistir.

Mesela kullanıcıdan e-posta adresi istedin. Kullanıcı bunu [email protected] diye de girer, [email protected] diye de girer, deneme@hotmail.com diye de girer. Şimdi sen, mail doğrulaması istiyorsan, yada senin sistemin mail atmana imkan veriyorsa, bunu kullanıcıdan düzenli olarak istemen lazım. Bu yüzden regular expressionlar kullanarak, kullanıcının düzgün bir mail adresi girmesini sağlarsın.

Başka bir örnek ise, diyelim ki sen kullanıcıya yaşadığı şehri sordun ve bunu sorma amacında kullanıcıları şehirlere göre sıralandırmak, Adana yazar, Trabzon yazar, Trabzon61 yazar vs vs sen regular expressionla, baş harfi büyük, tamamı harflerden oluşan diye tanımladığında, farklı yazımları elimine etmiş olursun.

Dilden dile pek farklılık göstermiyor, Yani Java, C# , Ruby vs bunlarda yapı aynı şekilde [a-zA-z] (3,10); gibi...
  • Paylaş
RegEx, metinleri düzenlemek için kullanılır. Dilden dile farklılık göstermez ancak bahsi geçen dillerdeki temel değişikliklerden kullanım alanı olarak farklılık gösterebilir.
  • Paylaş
Eğer yazacağınız yazılım dilini ileri seviyede kullanabiliyorsanız mantık diğer yazılım dillerinde de aynıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR