Bilmek istediğin her şeye ulaş

Albino, renk pigmentlerindeki sorun diye nitelendirilen bir hastalıktır. Hayvanlarda tüylerinin beyaz olması, gözlerinin kırmızı olmasıyla anlaşılır. Peki Albino Hastalığı'nın bu görünüş etkilerinden başla ne gibi artı ve eksileri vardır?

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinizm renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin diğer bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak albinizm görülmektedir.

Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Akşınlık ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte görülebilir. Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda çok hızlı etki eder ve fazla güneş altında bulunmaları ölümle bile sonuçlanabilir.     

Albino

İnsanlarda Albinizmin Sosyal Etkileri

Albinizm hastalığı sosyal ve kültürel açıdan da farklı toplumlarda farklı yorumlara neden olmaktadır. Örneğin az gelişmiş ülkelerde ve özellikle Afrika'da büyücülerin Albino insanlar bilhassa da Albino Küçük Kızların bedenlerinin farklı bölgelerinin farklı büyülerde kullanılabileceği iddiası nedeniyle malesef bir çok cinayet işletmekte ve hiç bir suçu olmayan yalnızca genetik bir hastalık sahibi insanlar vahşice katledilmektedir.

Albino

Çeşitleri:

  • Tam akşınlık, yaban hayvanlarında çok ender görülür; çünkü üretken yaşa kadar bu hayvanların çok azı hayatta kalabilir. Bütünüyle akşın yaban hayvanları, yırtıcılara karşı koruyucu renklerinden yoksundurlar; bu yüzden uzaktan kolayca görünürler.
  • Kısmi akşınlık, çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler halinde görülür. Bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigment bulunmaması 'vitiligo' diye adlandırılır.

AlbinoAlbino
  • Paylaş
Ne albinosu uzaylı bunlar uzaylı. içimize sızmış uzaylılar heryerdelerrrr:))
  • Paylaş
3
Güneşe fazl duyarlı oluyorlar bildiğim kadarıyla. ama başka birşey bilmiyorum..
  • Paylaş
En büyük eksisi Afrika'da albino hastalarının batıl inanışlar nedeniyle öldürülmesi ve kemiklerinin alınarak törenlerde kullanılması. Afrikalı albino çocukların koruma altına alındığını izlemiştim bir belgeselde.
  • Paylaş
kansere yakalanma riski yüksektir. tirozinaz enziminin eksikliğine bağlı olarak oluşur.
  • Paylaş
Bünyes zayıf çıt kırıldım ve uyuzdur eksisi. Pamuk gibidir şekerdir candır artısı.
  • Paylaş
Görünüşlerinin güzel olması dışında bir artısı yoktur. Eksileri ise çoktur. Daha alerjik bünyeli olurlar; deri hastalıklarına daha yatkındırlar; güneşten ve sıcaktan çabuk etkilenirler, liste böyle uzar gider...
  • Paylaş
yaz google a çıksın;)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2882 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları