Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-Ticarete uygun bir alanda (pet forum) günlük 5K tekil hiti olan bir siteyi satmayı düşünüyoruz. Web Master kafası ile değil de girişimci kafası ile (fikirler verilecektir) fiyat verebilecek birini nereden bulabiliriz?

Papağanlar üzerine Türkiye'nin en büyük forum sitesinin sahibi arkadaşım sitesini satmayı düşünüyor. Sitenin günlük 5k hiti var ve hepsi papağan sahibi insanlar. Yani direk olarak hedef kitle ve site adına e-ticaret bölümü açmak için çok uygun. Özellikle kuş ürünleri, yemler kafesler ve suluklar satılarak güzel paralar kazanılabilir. Arkadaşın bu iş için sermayesi olmadığından siteyi elden çıkarmayı düşünüyor. Bu konuda kimlere ulaşabiliriz. Sitenin hak ettiği fiyatta satılması için.Düzenle
Hocam r10 falan hikaye. Oradaki adamlar işin esnaflığını yapıyorlar. 10 TL'ye 2 alan adı satan adamlar var. Bir de 5k falan onlar için büyük rakam değil. Oradan buradan ilgisiz trafik çektikleri için o 5.000 sayısının önemini bilmiyorlar.

Bir de forumun incelenmesi gerekiyor. Girişimci adam buna bakar. Orası forum mu kalsın, yoksa tamamen e-ticarete mi dökelim diye sorulabilir. Mesela forum kalır, ekstra bir bölümde ticaret yapılabilir.

Bir de bu 5k'nın profili önemli, kaç yaşındalar, gelir düzeyleri nedir? İnternet üzerinden alışverişe ne kadar sıcak bakıyorlar gibi. Mesela adamların çoğu yemleri, aksesuarları tanıdık petshoptan alıyor olabilir.

Ama böyle projeleri değerlendirme konusunda bir kurum bilmiyorum ama r10 da olmayacağına eminim. Belki büyük bir petshop da bunu kullanmak isteyebilir, forum konu başlıklarını artırır. Balık, kedi, köpek gibi.

Böyle bir açık da var galiba İnternet Projelerinde. Etohum falan popüler, mobil, kurumsal ağız yapıyorlar, dikkate almazlar. Sermayeyi başta çevrenizden edinip ya da kredi kullanıp hayata geçirebilirsiniz. KOSGEB'in yeni girişimci desteği var. Şu yazıda bahsetmiştim;

cancilar.net/2014/04/16/kosgeb-girisimc... .
  • Paylaş
2

Nazmi Okbaz, Hocam çok güzel yorumlamışsınız. Şimdi sitenin ziyaretçi profili genelde 20 yaş üstü kuş papağan sahibi insanlar ve sitenin zaten 15 bin sadık üyesi bulunuyor. biz bu üyelerden bi kaçına pilot seçip sorular sorduk e ticaret açılırsa alışveriş yapar mısınız diye. dedikleri şu oldu biz nasıl olsa sürekli olarak yem falan alıyoruz bu site bizim ailemiz gibi oldu bi çok kişiyle tanıştık kuşlarımızı çiftleştirdik o yüzden bu siteye destek olmak için elbette alışveriş yaparız kaldı ki kapımıza kadar gelecek ürün dediler. bakış açısı bu. ayrıca hocam site sahibi ben değilim sitenin sahibi arkadaş da geniş vizyonlu ve sermaye sahibi bi arkadaş değil inanın bende olsa sermaye yapabileceğim 5-10 bin lira hemen diyeceğim ki bak buna yan olarak shop.sultanpapaganlari.com açayım oradan ürün satalım ama imkanımız da yok. o yüzden hani bu potansiyelin farkında olacak benim gördüğümü görebilecek birilerini arıyoruz.

Gökhan Çancılar, Mesela 15k üye olduğunu öğrendik şimdi. Üyelerin siteye bakışı da pilot seçilen kişilere göre harika. Çünkü bizim sitemiz diye benimsemişler. Ama satın alan kişi, kurum aynı hissiyatı verebilecek mi üyelere? Ne bileyim, ortak olun. Site onun, siz de sermaye sağlayın. Ortak olun bence. Zaten sizinle aynı yerden bakan biri olsa hemen alırdı siteyi. Ama böyle adamlar bulmak da zor.

Öncelikle webmaster forumlarından sorunuza cevap alabilirsiniz. Forumlarda domain satış bölümlerine teklifler gelebilir. Ayrıca alanadlari.com/ sitesi de domain satış hakkında bilinen bir site.
  • Paylaş
3

Nazmi Okbaz, Hocam r10 da aktif bir üyeyim ama oradaki kafayı sizde biliyorsunuzdur. Aylık geliri x 6 gibi rakamlar veriyorlar. Onlar için sitenin potansiyeli hedef kitlesi hiç önemli değil kıllarını kıpırdatmadan aylık getireceği para önemli.

Pastatarifleri, Nazmi bey çok doğru söylemişsiniz.

Yazdımdurdum, Her ne kadar bazı üyeler işi farklı noktalara çekse de webmaster portallarından alıcılar ulaşabilir. Diğer türlü alıcıya ulaşmak zor

Her ne olursa olsun şuanda, yani açık olmak gerekirse en az 2 aylık kadar bir süreçte satmamanı tavsiye ediyorum, web piyasası gerçek anlamda çok durgun. Satılsa bile çok kötü bir fiyata gidecektir. Bu forum; bir sosyal platforma dönüştürülüp (mevcut üyelerin alışkanlıklarını bozmayacak şekilde) sonrasında bu sosyal platforma yatırım aranabilir. Niche bir alan olduğu için yatırım almak yine zor olacaktır ancak forum halinde kalmasından iyidir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Bu konuda alıcı olarak düşünebilirim. Whatsapp 5302749493
  • Paylaş
sultanpapaganlari.com site adresini vermem gerektiğini düşündüm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

577 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt