Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebay'den 300$ üzeri alışveriş yaparsam gümrüğe takılır mı? Takılmaması için neler yapabilirim?

Ebay'den ya da yurtdışından yapılan alışverişlerde, yeni yasa gereği, 150 Euro üzeri alışverişler gümrüğe giriyor. Ayırca aynı tür ürünlerden (benzer ürünlerden) belli bir süre içerisinde 2'den fazla satın alınamıyor.
  • Paylaş
Küçük bir düzeltme: Gümrük limiti 150 $ değil de 150 euro sanırım.
  • Paylaş
1

Serkan Kiose, üst yorumda duzeltmeyi yaptim.. not: bu arada siz de düzeltmeleri yapabilirsiniz...

Elektronik eşya alırsan kesin takılır. Ben genelde kıyafet alıyorum.
  • Paylaş
Yeni yürürlüğe giren veya girecek olan yasa ile gümrük limiti 75$'a indiriliyor. Açıklama olarak da "zaten gümrükteki ürünlerin %80'i 150$ altındaki ürünlerden oluşuyor" denildi.
  • Paylaş
Mümkün, son çıkan yasa ile normal gümrük kotası 75 Avro ama özel günlerin (bayramlar, yılbaşları) içinde bulunduğu ay 300 Avro oluyormuş. Ben bir keresinde Almanya'dan 350 Avroluk kadar elektronik alet getirttim ve hatırladığım kadarıyla %10 vergi ödedim. Bir de eğer paketiniz hediye olarak gönderilirse vergisiz gelir diye bir söylenti de var ama bunu Ankara gümrüğündekiler yemediler, hatta gelen ürünlerin fiyatı faturaya makul yazılmış mı diye fiyatları internetten kontrol ettiler. Tabiî bunun için faturayı da görmek istediler, ürünleri gönderen kişi bana faturayı ayrıca postayla göndemişti, onu da ibraz etme durumunda kaldım yoksa zaten ürünlerimi bana vermeyeceklerdi.

Bir de şuraya baksan iyi edersin: gumrukforum.com/internetten-satin-alinan-esyalarin-gumruk-islemleri/
  • Paylaş
Paket ebatları ufaksa ve hafifse ve bir şahıstan geliyorsa paaketin üzerine book gift gibi bir ibare yazdırıp yollatın.. Takılıp takılmaması her ne kadar şans işi olsa da bu yöntem şansınızı o arttırabilir :)
  • Paylaş
Gönderilen malın kıymeti nakliyat ücreti dahil $100'ın üzerindeyse gümrüğe tâbi diye hatırlıyorum. Faturada malın markası, ne olduğu bütün teferruatıyla yazılmış olmalı. Meselâ kol saati satın aldıysan, faturada CASIO bilmem ne yazması yetmez, mutlaka kol saati yazılması şart ki mevzuat sizi hırpalamasın. AET ile aramızda gümrük birliği olduğu için gümrük vergisi alınmayabilir ama bu imkândan istifade edebilmeniz için malı gönderen tarafın Türkiye ile ticarete mahsus ve ismini hatırlamadığım başka bir evrak doldurması icap ediyor. DHL gibi kurye şirketlerinin gümrük hizmetleri departmanı olduğundan, gümrüğe tâbi eşyayı hemen gümrüğe teslim ediyorlar. Muhtemelen onların gümrükçüsüne çektireceğiniz için bu işten kâr da ediyorlar. Daha anlatayım mı?

Gümrükle uğraşmamak için satın aldığınız eşyayı $100 altında bir beyanname ile, yükte hafif ve ufak ambalajlara koyup parça parça almanız lazım. Meselâ, üç kitap birden sipariş etmeyin, ayrı ayro sipariş edin. İyi şanslar.
  • Paylaş