Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebeveynler çocuklarının Facebook kullanmalarını yasaklamalı mıdır?

İnternet ve sosyal medya kullanma yaşı çok düştü son yıllarda. Çocuklar Facebook'ta saatlerce boşa zaman harcayıp, gerçekte yapmaları gerekenleri aksatabiliyor. Peki bunun için ne yapılabilir? Bana kalırsa Facebook'u yasaklamak hiç bir işe yaramayacaktır. İnsan doğası yasaklananı yapma eğilimindedir,en çok da çocuklar. Çocuklarımıza internetin doğru kullanıldığında çok yararlı bir araç olduğunu öğretmeliyiz. Onları zararlı şeylerden uzaklaştıramayız, bilgisayarı alıp çöpe atmak bile bir fayda sağlamaz bu sefer de Facebook'ta harcanan o saatler televizyon karşısında geçer. Onlara doğru yolu göstermeli ve kendi iradeleriyle bunu istemelerini sağlamalıyız, zorlamayla değil.

Facebook

  • Paylaş
Çocuklarıma bir face hesabı açtım orda Facebook heyacanini yaşıyorlardı.
Onun benim hesabım olduğunu sanıyorlar ama aslında bir face yada tweet hesabım yok, geçtiğimiz ay Facebooktan sıkıldılar ve bazan girip online oyunlar oynuyorlar böylece Facebook yada tweet gibi sosyal ağların mantigini anlarlar diye umuyorum ve erişkin olduklarında bu ağların ihtiyaç olup olmadığına kendileri karar vetir
  • Paylaş
1

Hakan@chamacon üstad yazımı beğenince fark ettim, bir yılı geçmiş bu yazı, güncelleme gereği duydum bu süre zarfında çocuklarım facebook ile haşır neşir olurken hesabın aslında benim olmadığını anladılar ve sordular bu hesap niye çakma diye. Onlara, ben gerçek kişiyim, sizde gerçek kişisiniz dedim sosyal ağlarda gerçek kişi olarak kalmak için istikrarlı bir güven oluşturmanız lazım dedim ancak yüz yüze gelene kadar kimlik güvenliğinden bahsettim çünkü kullandığımız nickler zamanla bizleşir dedim, kimliğinizi herkesin öğrenmesi değil sanal kimliğinizin siz olması önemli dedim. Sosyal ağların kimlik profilinin isim değil istikrar ve duruş olduğunu söyledim. Elbette tam anlamadılar ama en azından sanal kimlikle kişiliğin aslında bir bütün ve ayrılmaz olduğunu anladılar.

Sonuç: Eşşek kadar adamlar hala twitterda facebookta analarına sövülürken yavşakça hayatlarına bu ayrımı bilmedikleri için devam edebiliyorlar.

Facebook yada diğer herhangi bir sosyal siteler, çocuklar için inanılmayacak derecede tehlikeli olabilir. Dün gazetede okuduğum bir haber (Londra) şöyle diyordu; "yeni bir arkadaş edindiğini düşünerek internette sohbet ettiği kişiyle buluşmaya gitti bir daha dönmedi. " Ve çocuğu ölü halde buldular. Bu yüzden ben en azından 16 yaşa kadar çocukların internetten uzak durması taraftarıyım. Zaten Türkiye Adapazarı'nda da bir kıza tecavüz olayı bir süre ortalığı çalkalamıştı. Bütün bunlar olurken değil kontrollü ve aile denetiminde, belirli bir yaşa kadar internetten ödevleri haricinde uzak tutmaya çalışın çocukları.
  • Paylaş

Ebeveynleri gibi tabanca, bıçak kullanacaklarına bırakın Facebook kullansınlar.

  • Paylaş
Anne - Baba TV seyrediyorsa çocuklarda Face sorun olmaktan çıkar .
  • Paylaş
Yasaklasalar girmeyecekler mi
Türkiye facebook bağımlısı olmuş nasıl durduracaksın ki
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

901 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt