Bilmek istediğin her şeye ulaş

Edebi türler içinde mektup nedir? Özellikleri nelerdir?

Özel, resmi ve açık türleriyle birlikte edebi olarak da mektup türü mevcuttur. Edebi mektuplar içerikleri, yazarları ve üslupları açısından özel mektuplardan farklıdır. Edebi mektuplarda, mektubun yazıldığı dönemin edebiyat ve düşünce olayları vardır. Yazar, karşısındakine öğüt verir, yol gösterir. Aşağıda Cahit Sıtkı Tarancı'nın Ziya Gökalp'e yazdığı bir edebi mektup örneği yer almaktadır (Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya'ya Mektuplar):

"Sevgili Ziyacığım,

İzmir'de ne arıyorum diye hayret etme. Sadece askerliğimi yapıyorum. Herhalde sen beni Ankara'da zannediyordun. On iki marttan beri hazırlık kıtasındayım. Hafta­ya Ankara'ya Yedek Subay Okuluna gidiyorum. Şimdilik askerî disiplinden şikâyetim yok. Burada kiminle beraber olduğumu tahmin et bakalım? Aklına gelmez diye derhâl söyleyeyim: Kenan Hulusi'yle beraber... Hulusi habire hikâye yazıyor. Hâlbuki ben, bir türlü kalemi elime alamıyorum. Ancak sana gönderdiğim şiiri tamamlayabildim. Bu şiiri Muhtar'a verirsin, mümkünse bir sahifede çıkmasını rica edersin. Yücel Mec­muası, İzmir'de iyi satış yapıyor. Bizim hazırlık kıtasındaki çocuklar da mecmuayı çok beğeniyorlar. Muhtar'a bu müjdeyi verebilirsin, selamlarımla beraber.

Kıtada temas ettiğim çocukların çoğu bizi tanıyor, hatta şiirlerimizden ezbere mısralar okuyacak kadar. Tabii bu durum, hepimizin hesabına çok hoşuma gitti. Şiir ve hikâye meraklıları da yok değil. Özetle, askerlikte sıkılmıyorum. Yedek Subay'da, daha birçok arkadaşımız da bize "Oktay, Orhan vs." katılacakları için oradaki haya­tımızın daha enteresan olacağı muhakkak. Siyasi vaziyet de pek iç açıcı olmamakla beraber hadiselerin seyrini sükûnetle takip etmek lazım. Belki seni de tekrar görece­ğimizi ve kucaklayacağımızı ümit ediyorum. Şarkılarımızın yarım kalmasına, Tanrı elbette ki müsaade etmez. Şevket'e selam söyle. Onun da, senin vaziyetinde olduğunu sanırım. Güzel şiirler yazma işimize, her şeye rağmen devam etmek lazım.

Hasretle gözlerinden öper, seni Allah'a emanet ederim Ziyacığım.

İzmir, 13.04.1941"
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

756 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt