Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-devlet uygulamaları yaygınlaşırken neden oy sayım sonuçları hala kağıtlara yazılıyor? Dikkat edin elektronik oylamayı kastetmiyorum, sadece oy sayım sonuçlarının sandık kurulu üyeleri tarafından elektronik imza ile imzalanmasını kastediyorum.

Bu konuyla ilgili önerim ve kampanyam şu linktedir:change.org/tr/kampanyalar/cemil-çi&...Düzenle
Çok doğru bir soru. Sizin öneriniz kolaylıkla uygulanabilirdi ve kısmen bir güvenilirlik sağlardı. Ancak sizin "kastetmiyorum" dediğiniz elektronik oylamaya geçilmeden tam güvenin inşa edilemeyeceğini düşünüyorum. Oylama biyometrik tanıma sistemleriyle güvenilir hale getirilerek neden yaptırılmasın? . Yani verinin doğduğu an olan oylama sırasında seçimin her seçmene kimlik numaraları üzerinden, parmak izi tanıma sistemleriyle yaptırılması gibi bir yöntem ile tam denetim mümkün geliyor bana. E-imza sahibi sandık kurulu üyeleri; kaçırılan sandık, kayıp oy, oy vermeyenlerin yerine kaşelenmiş seçim kağıtları ve benzeri sahtekarlıkları gözden kaçırabileceği gibi, göz de yumabilir. Buna rağmen mutlaka e-imza ile veri girişi yapılmalıdır, destekliyorum. Çünkü e-imza sahiplerinin doğru verileri imzaladıklarını garantilemez ama kimlik doğrulaması yapıp, verinin bir daha değiştirilemeyeceği garantisini verir en azından.
  • Paylaş
Zaten oy sayımı sonuçları elektronik olarak uyap üzerinde bir eklenti olarak çalışan seçsis üzerinden çalışıyor. İlçe seçim kurullarında sisteme sandıklardan gelen tutanaklar oy birleştirme tutanağı isimli bir tutanakla sandık numarasına göre giriliyor ve önce sandık sonra mahalle sonra ilçe ve en son il sayımları elektronik olarak belirleniyor. Seçim sonucunda hata iddiası varsa itiraz ıslak imzalı tutanakların üzerinden yapılıyor ondan sonrası zaten elektronik. Tutanak kısmıda mı elektronik olsun soru tam olarak bu mu? Aslında mantıklı çözüm ama o zaman tüm ülkeye yetecek kadar kediyi eğitmek te sorun çıkar: -)
  • Paylaş
2

Müge Çevik, Tutanak kısmı elektronik olsun soru değil öneri aslında:) Kampanyamda da çok ayrıntılı açıkladım nasıl olması gerektiğini . Teşekkürler...

Hakan, Başarılı olur umarım.

Elektronik ortam özellikle hükumetin manipulasyonuna çok uygun olacağı için bence her sandık için sandık başındaki her parti temsilcisine üzerinde tüm temsilcilerin ıslak imzası bulunan bir nüsha tutanak verilmeli, aynı şekilde bir nüsha tutanak da ilçe seçim kuruluna gitmeli. Bu tutanakları her parti ilçelerdeki lokallerinde elektronik ortamda excel ya da herhangi bir basit yazılım kullanarak birleştirmeli. Büyük şehir belediye başkanlığı birleştirme verileri ve tutanakları ayrıyeten partinin şehirdeki merkezine ulaştırılarak orada birleştirilmeli. Çıkan sonuçlar YSK verileriyle karşılaştırılmalı ve farklılıklar olduğu durumlarda eldeki ıslak imzalı tutanaklar ve çıkan sayılar karşılaştırılmalı.
  • Paylaş
1

Müge Çevik, Şaman Bey bu anlattığınız sistem şu anda uygulanan sistem zaten.. Peki bu sistem işledi mi hayır.. ne oldu? parti temsilcilerine sandık kurulu başkanları fazla tutanak yok deyip vermediler.. ya da nasıl olduysa verildyse de bu tutanaklar kayboldu. ya da ilçe seçim kurulunda tutanakta 45 yazdığı halde 145 diye bilgisayara giridi, sonra diğer partiler bu yanlışlar için sürekli itirazda bulundular, kimi kabul edildi, kimi edilmedi.

Ben bilgisayar mühendisiyim 4 sene elektronik imza üzerine çalıştım, kampanyamda hile yapılırsa bunun çok kolay ispat edilebileceğini açıkladım. Elektronik ortam sandığınızın aksine hileleri gizlemez tam tersi hileleri ispatlamaya olanak sağlar.

Bence Elektronik Oylama Sistemi'ne de geçilebilir, ancak şu şekilde olması şartı ile:
inploid.com/post/david-bismark-evoting-...
  • Paylaş
1

Müge Çevik, Elektronik oylama merdivenin son basamağı, biz daha birinci basamağı çıkamadık:) teşekkürler:)

İşin içine teknoloji girdiği zaman, daha yüksek bir teknoloji sahibinin bu teknolojinin açıklarını bularak sisteme girerek sonuçları değiştirmesi, tüm önlemler alınmış olsa bile mümkün olarak kalacaktır. Bu sebeple, ıslak imza ile kağıt üzerine yazmak şimdilik en güvenli yöntemdir. Aksi takdirde güvenlik açıkları çoğalacaktır. Ülkenin kaderini etkileyebilecek ve tüm dünyanın ilgilendiği bir seçimde kısıtlı teknolojik gelişmişliğimizi kullanmak şimdilik sakıncalıdır.
  • Paylaş
4

Müge Çevik, Şu anda ıslak imza kullanıldığı halde manipülasyon yapıldığına göre bunun en güvenli yöntem olduğunu nasıl iddia edebilirsiniz? Elektronik imzayı özellikle mali işlemlerde en çok kullanan dünyadaki ilk 10 ülkeden biri olduğumuzu biliyor musunuz? Elektronik imzanın sakıncalı olacağına dair nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz?

Ankra Hkuk, Bilişim öyle bir şeydir ki, eğer sizin bilişim sisteminizi mağlup etmek isteyen kişilerin bilişim seviyesi daha gelişmişse tehlikedesiniz demektir. Tüm dünyayı ilgilendiren Türkiye seçimleri için, hangi güçlerin neler yapabileceğini tahmin bile edemeyiz. Sistem hacklenir, e-imzalar kopyalanır, bot saldırısı ile sistem çökertilerek çalışamaz hale getirilir. Bunlar, alınabilecek riskler değildir. Islak imza kesin güvenli sistem demiyorum, diğerlerine nazaran daha güvenli olduğunu söylüyorum.

Müge Çevik, Elektronik imza yasası çıkana kadar hukukçu ve bilişimcilerden oluşan bir sürü komisyon toplanıp bir sürü açığa çare buldular ve elektronik imza yasası çıkarıldı , yani 1 günde çıkmış bir yasa değil en az 5 senelik bir birikimin yasası.. Benim önerim de komisyonlarda tartışılarak geliştirilebilir, bahsettiğiniz açıklar için çözümler bulunabilir. Şu anki sistem de çok kolay manipile edilebildiğine göre bu sistemde ısrar edip yeni çözümler aramamayı billimsel bulmuyorum.. Bilim zaten arayıştır.. Aramadan araştırmadan çözüm bulamayız..

Ankra Hkuk, Kesinlikle hemfikiriz Müge. Ben, şu an mevcut olan yöntemler arasında en güvenlisinin uygulanan ıslak imzalı yöntem olduğunu söylüyorum. İnovasyona ağırlık verilerek, daha güvenli bir sistemin oluşturulmasını hepimiz isteriz, umarım bu gerçekleşir. Ancak şu anki elektronik imza yönteminin yeterli güvenlikte olduğuna inanmıyorum.

Ankaraya dilekçe yaz.
  • Paylaş
2

Müge Çevik, Yapınca görecekler zaten:)) teşekkürler:))

Servet Karadağ, Dilekçe mi yazacan 😁