Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğer faiz haramsa, islami bankalar nasıl para kazanıyor?

Faizsiz sistemde, özel cari hesaplar veya katılma hesapları (kâr zarara katılma hesapları) ile toplanan fonlar Finansman Desteği, kâr zarar ortaklığı, Leasing ve Mal Karşılığı Vesaikin Alım-Satımı gibi fon kullandırma teknikleriyle reel sektöre geri dönüşü sağlanır. Bu metotlarla elde edilen kârın %80'i hesap sahiplerine katılma oranlarına göre dağıtılır, %20'si Kurum payı olarak ayrılır.

Faizsiz bankacılığın şartları mevcuttur.

Bu şartlara uymayan varmıdır?

Hiçbir şeyin içyüzünü bilmeden "sıkışınca para alıyorlar veya faizle alakası olmayan banka olmaz" gibi terimler kişinin kendini bağlar. Genel için, ispat gereklidir. Ancak, "..böyle olduğunu düşünüyorum" denebilir..

saygılar..

  • Paylaş
Konuya tam olarak hakim değilim ancak tahminim şu yönde. Zaten bankalar faizden fazla bir para kazanmazlar. Kazandıkları para genellikle yatırımlarıyla gelir. Yatırımlarınıda müşterilerinin bankada tuttukları para ile kolay bi şekilde yapabilirler. İslami Bankaların vadeli hesap kullanımına izin vermediğini varsayarsak tüketiciye faiz vermemiş olur. Zaten vadesiz hesaplardaki paraları kullanarakta yatırım yapabilir. Ek olarak verdiği krediyede faiz yerine işlem bedeli alırsa olayı kılıfına uydurmuş olur.
  • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, Bankalar faizden fazla para kazanmazlar mı? Yorumu okuyunca şok oldum ve 10 saniye google'a sordum... Tahmin ettiğim gibi yanıtınız hatalıydı... 2012'ye kadar son 11 yılda, banka gelirlerinin %77'si faiz geliriymiş... Aşağıdaki linkten gerçeğin özetini görebilirsiniz. ufukhatti.com/genel/bankalarin-faiz-geli...

Faizle alakası olmayan banka olamaz. Her türlü az veya çok faize bulaşır.

  • Paylaş

İslam dini insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği bir yaşam alanı sunmuştur. Getirdiği yasaklar o ihtiyacın giderilmesine engel olmak için değildir. Allah insanı ona eziyet etmek için yaratmamıştır. Her ihtiyacın giderilmesinin meşru yolları vardır. Nasıl ki zina etmek yasaksa, evlenmek caizdir hatta tavsiye edilmektedir.


Finansal ihtiyaçların giderilmesi için de faiz yasağını çiğnemeden uygulanabilecek metotlar vardır. Faizsiz bankacılıkta kullandırılan krediler mutlaka bir alış-veriş işlemine aracılık edilerek kullandırılmaktadır (kullandırılmalıdır). Burada finans kuruluşu almak istediğiniz emtiayı satıcıya peşin ödeyerek alır ve size vadeli olarak satar. Yani ticaret yapar. Bu ticaretten kazandığı paranın bir kısmını da katılım hesaplarının sahiplerine öder.


Dışarıdan bakıldığında faizli işlemlerden ne farkı var aynı şey diyebilirsiniz. Burada önemli olan hassasiyeti olan insanların Allahın rızasını gözeterek iş ve işlemlerinde onun koyduğu kurallara uygun hareket etme çabalarıdır. Aksi halde namazın spordan, haccın turizmden, zekatın vergiden, sadaka ve diğer hayır işlerinin sosyal sorumluluk projelerinden bir farkı olmaz. Ve sonuçta inanan ve inanmayan da birbirinden ayırt edilemez.

  • Paylaş
Bankanın islamisi katoliği yahudısı olmaz her sekılde faız vardır kullananda zarar gorcegi bı yaratılıs mekanızmasının ıcınde bulunundugunu belırtmek ıstemıstır Kuran artık zarar neyse o kadar onun hayattda bı etkılesımını hısedersın islami banka denilimi ben gunahsızım kandırmacısının kelıme değişimidir hepsı bu
  • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, İslami ekonomik kurallara uyan banka olur. Uymayan da olur. Amma noktasız virgülsüz cümle olmaz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1825 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt