Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğer 'eğitimciler' eğitimci niteliğinde değilse öğrencilerden ne beklenir ki bu memlekette??

Eğitimcilerin sadece geçim kaynağı olarak baktıkları eğitimhanelerden mezun olan öğrenciden ne beklenir ki?Düzenle
Günümüzdeki eğitim sisteminde öğretmenin yeri çok büyüktür. Yani bir çocuğun 7-8 yaşlarında başladığı var, tercihlerine göre 23-24 yaşlarına kadar devam edebilen bir kurumdan bahsediyoruz. Bu sistemin ne kadar doğru olduğunu da son zamanlar eleştirdiğim bir konuda olsa sistem bu sistem eleştirisi konu başladığında olmadığımız için sistem üzerinden konuşmak gerekirse 15-16 yıllık bir eğitim dönemi düşünün ve çocuk eğer eğitimli bir aile içerisinde değilse ki da yadırganacak bir şey değildir. Hayatını çizme ve fikirlerinin oluşma aşamasında hocanın yeri büyüktür bu yönlendirme gibi de olmaz manipülasyonu da kastetmiyorum. Hocanın branşını olan bilimi en doğru şekilde anlatırsa ve öğrenciye geçirirse öğrencide kendini gerçekleştirir ve ona göre bir yol çizer. Resim öğretmeninin dallamanın teki olması o adamı bir sanatçı yapmaktan alı koyarsa sayısal zekası müthiş olan bir çocuğa baskın olmayan bir hoca ders verirse yada sosyal zekası kuvvetli bir öğrenciye felsefe, edebiyat dersleri yüzeysel anlatılırsa bu çocuklar kendini nasıl gerçekleştirecek. Ki yeteneğin büyük bir bölümü çalışmadır. Tek tek branşları eleştirmek istemiyorum ama bu konuda en çok göze batan örnek ingilizce, yahu 4. sınıftan itibaren ingilizce dersi konuluyor müfredata kimsede ingilizce yok bu nasıl oluyor. Gerçi devletin eğitim programı içerisinde devletin yaptığı sınavı kazanmak için bile dersaneler bu kadar kilit noktaysa boşvermek lazım herkes kendi çocuğunu kurtaracak bilince ulaşsın
  • Paylaş
Konuya bu kadar tek taraflı bakmamalı. Eğitim fakültesine girenlere bir bakın. Büyük bir çoğunluğu puanları düşük diye eğitim fakültesine giriyor. Tabii ki ne içlerinde çocuk sevgisi ne de eğitimci olma ideali var. İdealist, içinde çocuk sevgisi ve öğretme isteği olan eğitimci ve adaylarını bunun dışında tutuyorum tabii ki. Puanı ucuz diye girdikleri eğitim fakültelerinden mezun olanların çoğu öncelikle öğrenciliği yani talebeliği yani eğitimciden talep etmeyi ve almayı beceremeyenler. Eski ismi talebe bu insanların yani edilgen bir şekilde öğretilen değil de etken bir şekilde talep eden. Talep eden talebe olmadıkça eğitimcilik müessesesi yürümez. Sonuçta talep etmeyi bile beceremeyen kesim gidip eğitim fakültelerini bitiriyor ve eğitimci oluyor. Ben soruyu ters çevirerek sorayım: Talebeler talep etmek zorunda olduklarını bilmedikçe eğitimcilerden ne beklenir bu memlekette?
  • Paylaş
2

Belgi Saygı, Teşekkürler, tercumanlığınız için Şaman Bey.

Şaman, Rica ederim Belgi Hanım.

Ben de öncelikle şunu söylemek isterim:

Öğretmenler kapıyı açar,içeri kendiniz girmek zorundasınız.


Çok yetersiz ve niteliksiz öğretmenler olduğunu kabul ediyorum.Ama her şeyi öğretmenin yapamayacağı da unutulmamalı.Ciddi anlamda emek verip karşılığını alamadığım çok durumla karşılaştım.Eğitim sürecinde öğretmen,öğrenci hatta ailenin bir ekip halinde olması çok önemlidir.Bu ekipteki tek bir kişinin bile hata yapması süreci kötü yönde etkiler.Gerçekten niteliksiz olduğunu düşündüğünüz öğretmenleri şikayet edebilirsiniz.

  • Paylaş
Okullarda tam bir üç maymun durumu söz konusu. Her biliyor ne kadar berbat olduğunu bilmemezliğe veriyor.
  • Paylaş
Malesef eğitim durumu tam bir fiyasko.Yine de insan kendini geliştirmeli..Öğretmenlerden hayır yoksa eğer :)
  • Paylaş

ilk olarak şunu belirtmek istiyorum ki eğitimcilerin niteliksiz olma durumunu elbette gözden geçirebiliriz ancak bunu 'eğitimciler' başlığı altında çok genel bir tanımlamayla yapabileceğimizi düşünmüyorum. Yani bu durumda öncelikle niteliksiz eğitimcilerin ayrıştırılmasına yönelik bir çalışma olabilir. Mesela öğrencilerin öğretim üyelerine yönelik anket katılımları arttırılabilir hatta ankete katılım bir noktadan sonra zorunlu bir hale getirilebilir. 'Öğrenci' lerden tamamıyla vazgeçilmesi düşüncesine biraz daha ılımlı yaklaşmak gerekir diye de düşünüyorum.

  • Paylaş
İyi bi eğitimci olmasını bekleyebiliriz ki ilerleyelim yoksa eğitimci kötü o zaman öğrencide kötü olsun dersek vay halimize
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1168 Görüntülenme13 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları