Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitim almadan kendi çabasıyla dil öğrenen var mı, pratik yöntemleri var mıdır? Nasıl gerçekleştirilebilir?

livemocha.com adresinin güzel oldugunu düşünüyorum..
  • Paylaş
Yabancı bir ev arkadaşı yada sevgili edin, en pratik ve masrafsız yolu bu :)

Yapacağın en uygun çözüm, hangi dili öğrenmek istiyorsan o branştan bir öğretmenle arkadaş ol. Sana bedava öğretir :) Yada paraya kıyıp bir kursa git. Turistik bir bölgedeysen git, turistlerle sohbet et.​ Cnbc-e izle. Yabancı şarkı dinle. Yabancılarla yazış :)
  • Paylaş
1

prasa, denedim oldu

Rosetta stone diye bi program var... çok yardımcı olur...
  • Paylaş
Önce Türkçe Dil Bilgisi, sonra İngilizce gramer. Bunlar dillerin yapısını tanımanızda çok yardımcı olur. Pratik yapmadan, yani konuşmadan, konuşma becerisi çok gelişmez ama gramer bilen biri yavaş da olsa yeni cümleler kurabilir.

Bu yukarıdaki yapmak için de kursa gerek yoktur. Ben Feyza Hepçilingirler'in Türkçe Dilbilgisi kitabını öneririm. Sonra da güzel bir İngilizce gramer kitabı ve BBC radyo, tv dinlemek. Çünkü en güzel anlaşılan british bence.
  • Paylaş
Öncelikle bol miktarda o dilde film izle. Eğer dili hiç bilmiyorsan türkçe alt yazı ile. Eğer dili biraz biliyorsan o dildeki altyazıyla. Bu sayede kulağın dile aşina olur. Farkında olmadan kelimeleri ve kelimelerin cümle içindeki dizilişlerini öğrenirsin. Ardından yapacağın şey bol miktarda kelime öğrenmek ve cümle içindeki kelime dizilimine tam olarak hakim olmak. 3. adımda ise zaman çekimlerine bak. Bu 3 adımla yeteri (mükemmel değil ama iletişim kurabilecek kadar) kadar, o dili öğrenmiş olursun. Dahada geliştirmek için mümkün olduğunca o dili kullanarak iletişim kur ve iletişim kurduklarına hatalarını düzeltmelerini söyle.
  • Paylaş
Ben eğitim almadan İspanyolca öğrendim. Langenscheid'dan bir Kitap ve CD aldım, bir de boş defter sayfa sayfa kitabı bitirdim. Hemen İspanya'ya gittim, iki hafta kaldım, bir de Kübalı sevgilim vardı orada. Bunların yanı sıra bulduğum ispanyolca filmlerin tümünü izledim, bol bol salsa dinledim, grubumla çaldığımız tüm latin parçalarını tercüme ettim. Ardından 4 kere daha iki haftalığına İspanya'ya gittim. Gayet de güzel İspanyolca öğrendim.
Nasıl, pratik değil mi?
  • Paylaş
1

Rukiye, ingilizce ögrenmeye calısıyorum bolca kelıme ezberı yapıyorum bı set aldım ondanda gramer ögrenmeye calısıyorum zorlanıyorum bıraz tabıı saol tavsıyen için:)

Kendin de yapabilirsin ama gerçekten kararlıysan, artık eğitim CD'leri olsun internet siteleri olsun baya faydalı şeyler var ama yok ben birisi zorlamadan yapamayanlardanım diyorsan kurs en mantıklısı ya da parayı da savurmak diyebiliriz buna :):)
  • Paylaş
Bir yaz sezonu, yaklaşık 4 ay, doğu Antalya mevkilerinde bir otelde müşteriler ile birebir ilişki içerisinde olacağın (entertainment, fmb vb.) departmanlarda çalışırsan, 2 dili ana hatlarıyla öğrenirsin, gerisi sana kalmış. İnternet aracılığı ile pratik yapabilirsin sonrasında.

* yaptım oldu.
  • Paylaş
Var.Belli bir seviyeye kadar rahat gelebilirsiniz ama pratik çok önemli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3110 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt