Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitim düzeyi aynı olmayan iki kişinin mutlu bir evlilik sürdürmesi mümkün müdür?

Çiftlerden biri lise diğeri üniversite mezunu ise mutlu bir evlilik mümkün müdür, bu bir anlaşmazlığa yorum fikir farklılığına sebep olur mu ve bu farklılık göz ardı edilebilir mi?Düzenle
Eğitim düzeyi tabi ki ilişkide önemli bir faktördür. Ama burada eğitim diploma ile ölçülmemeli. Bir insanın bilgisi, kültürü, düşünce yapısı diploma ile ölçülemez. Bu tip yaklaşımlara rastgeldim. "Bizim kız üniversite bitirdi, sizin oğlan lise mezunu, kusura bakmayın" gibi kız isteme cevaplarına tanık oldum.

Şimdi çiftler birbirleri ile akademik bir yarış içerisinde olmayacaklarına göre en basit tanımla anlaşmaları yeter. Önemli olan dar görüşlü olmamaktır. Bilmediğini kabul edip soran, araştıran veya genel fikirlerini o konuya uygulayan insanlar bilgi eksiklerini kibarca kapalar. Şimdi yurt dışında İşletme mastırı yapmış bir bayanla evlensem, bana "insan kaynakları performans değerlendirme yöntemlerini nasıl bilmezsin Gökhan! " mı diyecek?

Bayanların eğitimsiz oluşu toplumda pek hor görülen bir durum değil. Ama erkeğin eğitim seviyesi düşükse bu biraz sorun ediliyor. Evet bu ülkede bayanlar, erkeklerden daha fazla eğitim, diploma almaya çalışmalıdır. Maddi özgürlükleri için, kişisel ve ailevi haklarını bilmesi için.

Kız ve erkek 2 çocuğum olsa kızım için bir miktar da olsa daha fazla çaba gösterirdim. Maddi özgürlüğünü eline alsın, elin kazmasına köle olmasın diye. Hakkaten böyle bir durum azalsa da var. Adam karısını dövüyor, buna dayanamayan kadıncağız eve gidiyor ama babası, "senin yerin, kocanın yanıdır. Hadi git" diyebiliyor. Mesleği, diploması olmayan bir kadın ne yapsın bu durumda?

Bu ülke genelinde böyle demiyorum. Ama ne yazık ki kötü örnekler insanı daha dikkatli olmaya itiyor. En yakın arkadaşımın ablası, babası memur emeklisi olmasına rağmen hemşirelik okudu, masrafları için kütüphanede çalıştı, diğer okul birimlerinde çalıştı. Sonra İtalya'ya gidip öğrenim gördü. Şimdi araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Evli ve çok tatlı bir çocuğu var. Ama arkadaşım okumadı. 23 yaşında ÖSS girerek 2 senelik bir bölüm kazandı. Bunla ilgili çabalıyor şimdi. Ama en azından gidip satış elemanlığı yapıyor, geceleri bayanların çalışamayacağı şartlarda çalışıyor.

Erkek bir şekilde kendini götürebiliyor. Ama burada arkadaşımın ablası okumasaydı, kısmet beklerdi. Güzel de bir bayandır, kısmet çıkardı. Ama sonra eşinin ona nasıl muamele edeceği büyük bir boşluk. Sekreter olarak alırlar, taciz ederler, "her dediğimizi yapar mısın?" derler. Ki arkadaşıma gülerek bu bir görüşmede söylendi.

İlişki yürür. Ama ne eğitimlinin bir üstünlüğü vardır, ne de eğitimsizin eksiği. Bu hayatı paylaşma durumudur. 22 yıllık eşine 20 yıldır bakan adam var. Evliliklerinin 2. Yılında kadının MS hastası olduğu ortaya çıkıyor ve yatalak kalıyor. Yani hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor kendi başına. Anne ve babasının bile unuttuğu kızlarına adam 20 yıldır bakıyor ve sorunca "seviyorum" diyor. "Onu bu halde nasıl bırakırım? " diye soruyor. Burada kadın büyük bir şirkette üst yönetici olsa ne olur, ya da doçent olsa ne yazar? Adamın eğitimini bilmiyorum ama 20 yıldır ona bakıyor. Ben de MS hastası olduğum için bu hikaye gözlerimi doldurdu. O sevgiyi, çünkü 20 yıldan bahsediyoruz, bu sevgi olmalı, değilse nedir? 20 yıldır koruyor.

Ben ne okursam okuyayım, ne kadar param olursa olsun, çok kültürlü olayım ama o adamın tırnağı olamam. Bu kadar hastalık, kaza, ölümler varken lise ve üniversitenin farkı mı bu aileyi bozacak? Hayır! diyorum.
 • Paylaş
Yorum ve fikir farklılığını yaratan eğitim düzeyi değil geçmiş yaşantılar, görgü, kültür, gelenek vs. arasındaki farktır.
 • Paylaş
2

Yeşim Duman, benim annem ile babamın kültür ve gelenekleri o kadar farklı ki ikisinin evleneceği kimsenin aklına gelmezdi. ama şimdi hala güzel evliliklerini sürdürüyorlar. belki aynı kültürden insanlara göre daha fazla zorlanmışlardır başlarda ama kafa yapısı benzeyen insanlar oldukları için (ki evlilikte en önemli olan şey) sorun olmamış. ayrıca eğitim düzeyinin de önemi yok. ikisi de uyum sağlayabilmeli sadece.

Sevgiseli, Kafa yapısı dediğin şey gene aynı temelde oluşuyor ama.

Sevdikten ve geçinebildikten sonra evet bu mümkündür
 • Paylaş
İnsan kendini eğitebildiği kadar eğitimlidir. Üniversite mezunu olup iki kelimeyi bir araya getiremeyen, görgüden uzak, kendini geliştirememiş, kültür seviyesi yerlerde gezen bir sürü insan olduğunu düşünürsek diploma yerine iki kişinin birbirleriyle olan seviyesine bakmak daha makbul. Eğitim seviyesi ölçüt olmamalı. Bizde şöyle bir kanı var doktor doktorla evlenir mimar mühendis yine meslektaşıyla evlenir, öğretmen yine kamu memuruyla evlenir gibi... Halbuki dünyaya şöyle bir bakın itfaiyeyle doktor evleniyor gayet mutlu yaşıyorlar. Biz davul bile dengi dengine diyoruz da bence burda kastedilen şey seviyelerin uyması. Evlenirken sadece bunu mu düşünüyoruz ne kadar kazandığını, ailesinin ne kadar mülkü olduğunu, arabası olup olmadığını, mevkiisini(özellikle kız anneleri bayılıyor damadım MÜDÜR, KOORDİNATÖR... gibi şeyleri göğüsleri kabararak söylemeye), kaç kardeşi var(miras kaldığında önemli bunlar para bölünmesin çok) ... Daha okadar çok şeyi kafamızda büyütüyoruzki. Böylece evlendikten birkaç ay sonra soluğu iyi bir boşanma avukatı yanında alıyoruz. Diplomaya bakacağınıza bence mutlu olmaya bakın.
 • Paylaş
1

Şahan Araştırma, Evet mümkün. Bende mümkün oldu karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış ve güven mümkün kılıyor.

Elbette mumkundur sonucta kapleri egitemiyoruz ki :) sevgi ve huzur varsa bence gerisi onemsizdir bu egitim duzeyi veya para onemsizdir ama huzur ve sevgi yada mutluluk yoksa egitim duzeyi bahanedir sadece... .
 • Paylaş
1

Büşra, Bencede mümkün aynı durumla karsı karşıya kaldığım için biliyorum tabi ki eğitim derken insanın kendini geliştirmesiyle alakalı bir durum vardır.Aynı şeyleri düşünebiliyor ve saygı ve sevginiz karsılıklı ise ilişki eğitimle alakalı sorunlara sebep olmaz hatta ben insanların birbirinden ( yani evlilik düşünen ve eğitimi sorun olarak görmeyen insanların) birçok şey öğreneceklerini düşünüyorum.

Gözlemlediğim tecrübelere dayanarak söylüyorum ki, başlangıçta herşey toz pembe gözükse bile uzun vadede sorunlar başlıyor. Buradaki sorun okulların seviyesi değil, kişilikler, kültür, ve düşünce yapısı arasındaki farklardan kaynaklanıyor. Gerçekten tüm şartlarını zorladığı ama çeşitli ailevi/maddi sorunlar nedeni ile okumamış birisi, gerçekten çalışkan ise, sürekli öğrenmeye açık ise, eğitim açığını başka şeylerle kapatmış ise mümkün olabilir ama bunun çok ender olduğunu düşünüyorum. Gerçek hayatta yaşanan ise, bu kişilerin en ufak sorunlarda pes etmesi, kolayı seçmeleri. Sonuçta da bu bir karakter göstergesi ve evlendiğinde de evliliği ilgilendiren başka sorumluluklarda da aynı davranışı sergilenmesi. Bir taraf kariyerini sürekli yükselen şekilde devam ettirip, eğitimini de yükseltirken bir taraf boş vakitlerinde tv izleyecek, bilgisayarda oyun oynayacaktır. Belki çok çalışan taraf da, boş oturan kişiden biraz sakinliği, huzuru öğrenebilir, çok keyifli vakit geçirebilirler ama en ufak bir sorun çıktığında (işsiz kalma, hastalık, bebek, aile büyükleri vs) harcanan 'çaba' lar farklı olacağından sorunlar başlayacaktır.
Sonuç olarak, insanları statüleri ile değil o statülerine neden olan kişilikleri ile değerlendirmek daha doğru olacaktır. Yaşam tarzı, sahip olunan yaşamdan daha önemli bişeydir.
 • Paylaş
Bence sen daha şimdiden geleceğe bakıp bunu düşünüyorsan bir de kendinden emin olamayıp inploide gelip soruyorsan içinde bir huzursuzluk çoktan oluşmuş ve her gün büyüyor. Evlilik sürse de bir süre sonra mutluluk kesilir gibi geldi bana.(çok acımasız hissettim kendimi sana karşı ama çok yakın iki tanıdığımdan biliyorum olmuyor... Yani eğitim seviyelerinin yanında hayata bakışları hayatı algılayışları aynı olsaydı çok daha iyi olurdu onlar için... )
 • Paylaş
Eğitim düzeyinin çok farklılık yaratacağını düşünmüyorum. Okula gitmeyip fakat kendini çok iyi yetiştirmiş yada üniversiteye mezunu olupta çok basiretsiz insanlar var. Yeri geliyorki lise mezunu bir insan üniversite mezunu birinden çok daha başarılı ve zeki olabiliyor. Evlilik sevgi ve saygı temelleri üzerine kurulu oldukça diplomaların hiçbir anlamı kalmıyor buna inanın... .
 • Paylaş
Bu evleneceği kişiye göre değişir... Bence mümkün.
 • Paylaş
Başta mümkün gibi görünebilir ama bu durum duygular daha yeniyken böyledir.Zamanla aradaki aşk ne kadar büyük olursa olsun bitecek ve tahammülsüzlük başlayacak. Böyle olunca da daha kültürlü taraf diğerinin eğitim düzeyini yüzüne vuracaktır ve bu durum artık her defasında artarak devam edecek. Bu şekilde bir evliliği sürdürmek de oldukça zor olacağından bitirilecek veya mutsuz olarak devam edecek.
 • Paylaş
1

Bayram Ergüven, Neredeyse mümkün değil.

Ben mümkün olduğunu düşünmüyorum, istisnalar kaideyi bozmaz tabii ki ama başta güzelde başlasa da uzun vadede bir yerde patlak verecektir. Sonuçta düşünce yapıları farklı olacak.
 • Paylaş
Bunlar sadece birer kriterdir. Bunun yanında diğer faktörler de önemlidir. Örneğin adam yakışıklı ama eğitimli değil ancak ekonomik durumu iyi. Bu durumda birçok eğitimli olan kadın böyle bir erkekle mutlu olabilir.
 • Paylaş
Gözlemlerime ve çevremde yaşanan olaylara dayanarak söylüyorum ki; eğer erkek lise mezunu kadın üniversite mezunu ise maalesef evlilik bir zamandan sonra tıkanma noktasına gelebiliyor ve bitiyor. Bu duruma gelmeyi sağlayan en büyük etken kadının erkekten daha çok para kazanması olabiliyor. Böyle bir eğitim farkı ile süren mutlu evlilikler yok mu var tabii ama az. Fakat eğer ki kadın lise, erkek üniversite mezunu ise yürüyebilecek bir ilişkidir, erkek tarafı kazandığı ve evine getirdi paradan memnundur, tabii her evlilik sürecek diye bir şey yok. Fakat daha başka bir durumla da karşılaşıyoruz; her iki tarafta üniversite mezunu, henüz ortada düğün yok sadece aile arasında yüzük takılmış, kadın erkekten fazla para kazanıyor ve erkek de bunun farkında, kadına evlendiğimiz zaman benden fazla para kazanamazsın diyor ve kadın tepede olan kariyerini bırakıp daha düşük maaşı olan bir yerde çalışmaya başlıyor. Şaka değil kendim bizzat olaylara şahit oldum. Velhasıl evlilik bu nasıl süreceği belli olmaz, her iki tarafta saygı duymayı bildikten sonra, samanlık seyran olur efendim.
 • Paylaş
Bence mümkündür. Çevremde gördüğüm kadarıyla üniversite mezunu kızla ilkokul mezunu erkek gayet mutlu bir evlilik sürdürüyorlar. Önemli olmak okumasada kendini her konuda geliştirmek. Onun için eğitim düzeyi aynı olmak gerekmiyor bence. Öyle çok kişiler var evlenmiş eğitim düzeyi aynı olmayan fakat çok mutlu olan.
 • Paylaş
Söylemeye bile gerek yok ki iki bireyin amaçları, endişeleri ve sosyal çevreleri farklı olacaktır. Eğitim kesinlikle bir kağıt parçası(diploma) değildir fakat eğitimli kişinin konuşma tarzı bile belli eder aslında onu. Cicim aylarında bir sorun olmasa da zamanla özellikle de çocuklarla beraber işler değişebilir.
Eğitim seviyesi düşük olan kişi çocuğu tarafından küçümsenirken sen birşey bilmiyorsun denirken diğer taraf ailede zayıf taraf olmaya başlanır. Günümüzde eğitim çoğu şeyden çok değerli hale gelmiştir.
 • Paylaş
1

Elif Keser, valla günümüzde eğitim pek de etkilemiyo kişiliği kültürü bence kültürlü kişi okumasa da o bilgilere sahip olabiliyor birz da bakış açısıyla alakalı o kadar eğitimli kişiler yani okumuş kişiler gördüm acıdım okumanın onlara bişey kazandırmadğı için

Eğitim düzeyinin büyük önemi olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü belli bir yere gelince sizi pişman edecek sebepler oluşuyor.
 • Paylaş
1

Yüksel Tan, Bu ancak eğitim düzeyiyle değil bilinç düzeyiyle değerlendirilebilir. Eğitim düzeyi ne ola ki!

Bence mümkün çünkü bir insanı severken onu eğitim düzeyi değil kişiliği, davranışı önemlidir
 • Paylaş
Algılar farklılaşır. Üzgünüm millet doçent birisi orta okul mezunu birisiyle bi raddeye kadar uzlaşabilir sonrası muamma
 • Paylaş
Burada eğitimin kağıt üzerindeki yazısı algılanmamalı. Eğıtim diploma ile sadece görsel anlamd. Bir çerçeve kazanır. Asıl eğitim bireyin içinde olan eğimdir. Bu egıtim sosyo kültürel ve yaşamsal boyutta da olabilir. Evlilik bütünlüğünün de aslında eğıtımde bir ilgisi yok bence. Çok ayri eğitim almış kisilrin evlilikleri çok farklı boyutlarda olabilir. İyi yada kötü. Evliligin sürmesi eğitimle alakalı değil bencs. O yüzden bunuda çok araştırmanın bir anlamı yok. Çünkü mutluluğun eğitimle alakası yok heleki evlilik müessesinin mutluluğu eğitimle hiç alakalı değil... .
 • Paylaş
Bence kafalar uyuştuktan sonra eğitim düzeyinin farklılığı sorun değildir. Sonuçta üniverste okuyup öğrendiğimiz pek birşey yok di mi?
 • Paylaş
Temeli ''çıkar ilişkisine'' dayalı hiç bir beraberliğin... Yaşam boyu mutlu sürmesine imkan ve ihtimal yoktur... ...Mutlu aile birlikteliği sürdürmek isteyen..çiftlerden....kadın...erkeğin bir adım gerisinde durmalıdır.....
 • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5863 Görüntülenme33 Takipçi21 Yanıt