Bilmek istediğin her şeye ulaş

''Eğitim, okulda öğrendiklerini unuttuktan sonra başlar.'' Sözü doğruluğuyla beni benden alıyor.

Eğitim demek doğru değil ama iş hayatı okulda öğrendiklerini unuttuktan sonra başlıyor. Hele ki "; Doğru şekilde, yanlış şekilde ve benim istediğim şekilde. Ve biz 3.sünü yapacağız!"  düşüncesinde insanların emrinde çalışıyorsanız bütün bildiklerinizi unutuyorsunuz!
  • Paylaş
11

Erdal, Sevgiseli evet ''Eğitim'' demek doğru. Senin tanımını yaptığın kavram Öğretim oluyor ve öğretim çoğu zaman pek bir işe yaramıyor fakat istisna meslekler var onlarda, öğretimi unutmamız gerektiğinde kısmen haklı yapıyor seni çünkü kuramsal bir iş yapınca kuramıda uygulaman gerekiyor oda öğrenimin ile mümkün oluyor. Ama eğitime gelince olay tamamıyla farklı yere geliyor, çünkü EĞİTİM ÖĞRETİMDEN çok farklı şey, EĞİTİMİN; beyinsel gelişim, sorgulama yeteneği, muhakeme etme yetisi, eleştirel bakma yetisi kazandırması gerekiyor. Ki bildiğin üzre ne öğretmenler böyle ne de eğitimin genel yapısı! Asından üstüne kadar standart Öğretim sistemini uyguluyorlar ve öğrencileri eğittiklerini sanıyorlar!

Sevgiseli, Eğitim, bireylerde oluşturulan kasıtlı istendik davranış değişikliğidir. Çok iyi eğitimciler tarafından eğitilmiş olabilirsiniz ama öğretimde aldığınız bilgiler iş hayatınızda uygulamada işinize yaramayabilir.

Erdal, İşte bu sistemde verilmesi gereken davranış şekilleri (beyinsel gelişim, sorgulama yeteneği, muhakeme etme yetisi, eleştirel bakma yetisi...) öğrencilere verilmediği için doğru bir eğitim sistemi değildir. Anlatmak istediğim bu!
Ve şu cümlende eğitim-öğretim kavramını karıştırdığın anlaşılıyor(Çok iyi eğitimciler tarafından eğitilmiş olabilirsiniz ama öğretimde aldığınız bilgiler iş hayatınızda uygulamada işinize yaramayabilir.)Doğrusu şöyle olacak; Çok iyi eğitimciler tarafından ''öğrenim görmüş'' olabilirsiniz ama öğretimde aldığınız bilgiler iş hayatınızda uygulamada işinize yaramayabilir.
Ve benim önceki yazımda bu dediğine karşı şu istisnaya yer vermiştim;
... fakat istisna meslekler var onlarda, öğretimi unutmamız gerektiğe...
Yani her meslek için geçerli değil o yazdığın dolayısıyla şu çıkarım daha doğru '''''''çok iyi bir öğretmenden öğrenim almışsan iş hayatında da onları uygulaman gerekir'''''''' Özellikle pozitif bir iş icra ediyorsan; mühendislik, matematik, fizik... gibi.
Senin için önemli bir noktaya değinicem; Sen eğer öğrencilerine Türkiye'nin başkentini Türkiye'nin coğrafi konumunu öğretiyor isen senin ''ÖĞRETİCİ'' kısmın ağır basar.
Ancak, öğrencilerine; eleştirel düşünmeyi, sorgulamayı, muhakeme etmeyi, analatik olmayı kavratmaya çalışıyorsan senin '''EĞİTİCİ'' kısmın ağır basar.
Bu iki kavram arasındaki devasa fark bunlardır.

Sevgiseli, Erdal anlamamaya şartlanmışsın. :) Bak şöyle örnek vereyim: Üniversitedeki Sınıf Yönetimi dersi hocam bize senin dediğin beyinsel gelişim, sorgulama yeteneği, muhakeme etme yetisi, eleştirel bakma yetisi tarzda bir EĞİTİM vermiş insandır. Ama onun ÖĞRETTİĞİ sınıf yönetimi kuramları iş hayatında uygulamada işe yaramıyor! Sen ondan aldığın EĞİTİM sayesinde kendi bulunduğun ortama uygun yeni yöntemler geliştirebiliyorsun.

Erdal, Ya öylemi? Ben aksini mi söylemişim? ''Sınıf Yönetimi dersi'' sosyal bir derstir ve o ders sektörde işe yaramayabilir çünkü sosyal bölümlerde sektör kendi bildiğini okur buna başından beri karşı değilim. Ancak iyi okursan görürsün Bazı istisna bölümler kuram ister bunlar da sosyal değil pozitif bölümler.
Ne demişim ben? '''''''çok iyi bir öğretmenden öğrenim almışsan iş hayatında da onları uygulaman gerekir'''''''' Özellikle pozitif bir iş icra ediyorsan; mühendislik, matematik, fizik... gibi.
Sonuç olarak ben mi anlamamaya şartlanmışım?

Sevgiseli, Ben de matematiğin kuramını değiştirirsin iş hayatında demiyorum herhalde! Eğitim diyorsun sözünde öğretim değil dikkatini çekerim!

Erdal, Olayı öğretime sen getirdin dikkatini çekerim o yüzden eğitimle öğretimin arasındaki farkı 5 gündür anlatmaya çalışıyorum!(İlk yazdıklarınla benim yazdıklarıma bak) Ve tekrar söylüyorum, evet okuldaki eğitimi unuttuktan sonra eğitim başlar(attention: eğitimle öğretimi karıştırma) Öğrenim ise daha farlı bir durum öğrenirsin ve geçer gider ama bazıları geçer gitmez iş hayatında ihtiyaç duyarsın. Olayın seyri gayet farklılaşıyor kavram kargaşaları yüzünden ancak anlatmak hoşuma gidiyor.

Sevgiseli, Eğitimin ne demek olduğu hakkında 4 yıl öğrenim aldım desem yeterince açıklayıcı olmuştur herhalde senin kavram kargaşan için :)

Erdal, Dürüst ol, aralarındaki farkı kavrayamamıştın! Tekrar tekrar yazdığın şeyler bunu gösteriyor.

Sevgiseli, Öğret bana Erdal! :D Hey yarabbim... Artık ciddiye almıyorum seni.
Hem beni anlamayı beceremiyorsun bir de kalkıp beni yalanla ihtam ediyorsun!

Erdal, Yazdığın şeyleri okursan neyi savunduğunu neyi yerdiğini anlarsın!! Ayrıca neden kabullenmiyorsun ki kavram kargaşası yaşadığını :D ben ne dedim; okulda alınan eğitimin bir şey ifade etmeyeceğini söyledim. Sen ise şunu dedin; ''''Eğitim demek doğru değil''''' dedin ve eğitim kavramını anlatırken öğretimi açıkladın. bak istersen yukarı. Yok yok bakma ben yazdığını kopyaliyim :)) ((((''''''''Eğitim demek doğru değil ama iş hayatı okulda öğrendiklerini unuttuktan sonra başlıyor. Hele ki "Burada işler 3 şekilde yürür; Doğru şekilde, yanlış şekilde ve benim istediğim şekilde. Ve biz 3.sünü yapacağız!" düşüncesinde insanların emrinde çalışıyorsanız bütün bildiklerinizi unutuyor) Benim girdiğim entryde EĞİTİMİ YERİYORUM ama sen EĞİTİM BAŞLIKLI OLAN BİR ENTRYe öğretimi katıyorsun!!! sonra konuyu öğretime bağlıyorsun ve öğretime atlıyorsun ve öğretimin işe yaramadığını söylüyorsun, ancak benim girdiğim entryde kesinlikle öğretim yok beni eğitimsel kısım ilgilendiriyor(bu yüzden eğitimle öğretim kavramını açıklama gereği duyuyorm ki doğru kavramları tartışalım) ''ANLADIĞIN''gibi. O YÜZDEN BU EĞİTİMDEN ÖĞRETİME UÇUŞUN kavram kargaşaşı yaşadığını gösteriyor. O yüzden evet ben bunu iddia etmesem de kabullenmemen yalancılığını gösteriryor ya da halen kavrayamadığını!!! benim oyum 2.sine :D Bide eğitim öğretim konuşmalarında kendine toz kondurmaman öğretmen olduğundan kaynaklansa gerek ama ben öğretmenleri çok cahil görüyorum bu cahilliğe kibriniz ve kendinizi beğenmişliğiniz girince iş daha da tehlikeli hal alıyor, dolayısıyla eğitimci tayfası bu kadar eleştiye kapalıysa cahelate meyillidir demek cehalete meyilli olmak zamanla cahil olacaklar demektir(ki çoğu çoktan olmuştur bazıları aday) eğer öğretmen cahil olacaksa öğrenci tayfası ne olur kim bilir.

Okul ezberhanedir.
  • Paylaş
Evet Einstein in en güzel laflarından biridir. Çünkü insana, 'sistemli' bir şey öğretilemez!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

853 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları