Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitim sistemiyle ilgili bir bilimsel araştırma yapma imkanınız olsa neyi araştırmak isterdiniz?

"Tez konusu bulamıyorum yardım edin" demenin çok şık bir yolu. Takdir ettim :)
 • Paylaş
1
Eğitmenlerin akademik kalitesi ve öğrencilerin başarısı arasındaki bağıntıyı incelerdim.
 • Paylaş
Verilen ödevlerin % kaçı öğrenciler tarafından yapılıyor? Verilen ödevleri ebeveynlerin yapmasına rağmen öğrenciler nasıl başarılı olabiliyor? Başarı ödevsiz de sağlanabildiğine göre ödev verilmesi mi hatalı yoksa not sisteminde mi hata var?
 • Paylaş
Lise Bitiren Birinin Ben Ne Yapıcam Şimdi Deyip Neden İstemediği Bir Bölüme Gittiğini Ve Eğitim Sisteminin İnsanların Özgür Ve Yaratıcı Düşünme İmkanlarının Elinden Nasıl Alındığının.. .
 • Paylaş
Öğretim ve öğrenme şekillerini , ögrenmeyi etkileyen unsurları . Öğrenme kapasitesi ve öğrenme isteği düşük öğrencilere neler yapılabileceği , eğitim sistemindeki tüm olumsuzlukların neden eğitmenlere yüklendiğinin sosyal psikolojisini araştırırdım .
 • Paylaş
Neden bu kadar çok gereksiz ders olduğunu araştırirdım
 • Paylaş
Eğitim sistemlerinin değiştirilmesiyle toplum üzerindeki etkisi arasındaki paralel yapının nedenlerini araştırır ve eğitim düzeyinin artmasının toplumun kültür ve sanat düzeyinden suç oranlarına kadar olumlu veya olumsuz etkilerini tarihsel olarak araştırırdım.
NOT: Ama bulacağınız sonuçlarla sizden araştırmanızı isteyen kişilerin düşünceleri birbirine uymayacaktır.
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Not kısmı hariç güzel bir tespit. Etkilemediği yaşam alanımız neredeyse yok kadar.

Eminim araştırabileceğiniz mevcut birçok konu vardır ama ben en basiti kendimden örnek vereyim.İnşaat mühendisliği öğrencisi olarak okuduğum 3. Yıl ve hala inkılap tarihi edebiyat tarzı dersler görüyorum ve aynı zamanda 3. Sınıf olmama rağmen bölümümle ilgili doğru dürüst ders görmüş değilim. Haftalik 24 saatlik dersimin 10 saati sadece ingilizce eğitim ve gerisi bölüm dışı derslere girip çıkmakla geçiyor. Aynı şekilde diğer üniversite ögrencilerinin derslerinide takip etmekteyim ve üniversitede ögretilenlerin çoğunun hatta nerdeyse tamamının gerçek hayatta veya iş hayatında pek işimize yaramayacağı kanaatindeyim. Üniversitelerin nerdeyse tamamı ögrencilerin aklını hayatlarında işe yaramayacak gereksiz bilgilerle doldurmakta diye düşünüyorum. Eğer bunları araştırma şansım olsaydı ilk başta üniversite ögrencilerinin meslekle daha alakâlı bir eğitim süreci geçirmesi için çözüm üretirdim.
 • Paylaş
1

Bazarov, Sevgili Ömer, belirttiğin durum tam olarak bir araştırma konusu oluşturmuyor ama benim sana bu konuyla ilgili söylemek istediğim başka şeyler var.

Üniversiteler sana gerçek hayatta karşına çıkacak şekilde bir müfredat hazırlayamaz bu mümkün değil. Üniversiteler sana ancak karşılaşacağın muhtemel problemlerle başa çıkabilmek için gerekli olan alt yapıyı sağlamaya çalışır ve bu da yalnızca bölüm derslerinden geçmez. Sen bir şekilde inşaat mühendisliği tercih etmişsin henüz daha ne istediğini bilmezken, mezun olunca inşaat sektöründe kalacağın muamma, kalsan hangi alanında çalışacağın muamma. Sana hangi bir dersi versin bu adamlar? Sana temel bir mühendislik, belki biraz da inşaat mühendisliği bilgisi bence yeterlidir gerisi hayatın sana getireceği sürprizler ve senin alacağın kararlarla değişir. Keşke edebiyat, tarih gibi vizyon katan derslerimiz daha çok olsa ve keşke ingilizce gibi kaçınılmaz şekilde işine yarayacak alanlara seninki gibi önem verilse. Bence aldığın derslerden şikayet etmek yerine memnun olmalı ve maksimum verimi almaya çalışmalısın :)

Eğitim sistemini
 • Paylaş
Öğretmenlerin nasıl eğitildikleri ve nasıl eğittikleri bide alternatif öğrenme yollarını
 • Paylaş
Kyk yurtlarında kalınca birçok yabancı insanla tanışmak mümkün oluyor. Bu konuşmalarımız da benim en çok hayret ettiğim şey hepsinin birden fazla yabancı dil konuşabilmesi.Bizim ülkemizde ise sadece İngilizceyi öğrenmek bir başarı olarak görünüyor.Ben böyle bir araştırmada bulunsam keskinlikle , en az 7 , 8 yıl İngilizce eğitimi almamıza rağmen neden bir arpa boyu yol alamadığımızı gözlemlemek isterdim. Güney Sudanlı bir arkadaşa bunun nedenini sorduğumda:'' Bende anlayamıyorum neden öğrenemediğinizi , gerçekten çok tuhaf'' demişti. Olay budur. Özellikle batı Avrupa ülkelerinde sadece bir yabancı dil bilinmesi bir tür alay konusu oluyormuş.
 • Paylaş
Bu kadar eğitim alanında çalışma yapıldığı halde ( tezli - tezsiz yl, doktora çalışmaları ve dergilerde yayımlanan makaleler) neden bu çalışmaların pratikte uygulanabilirliğinin olmadığı hakkında çalışmak isterdim.
Teorikde yapılan çalışmalar güzel ve anlamlı.
Ama sanki zoraki yapılmış gibi olduğundan pratikte karşılık bulmuyor
En azından ben öyle düşünüyorum.
 • Paylaş
Öğretmenlerin yeterliliği ve öğrencilerin almak istediği dersleri.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

204 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları