Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitim ve öğretim arasındaki farklar nelerdir?

Eğitim kelime kökenine de bakarsanız eğip, bükmekten geliyor. Yani davranışlardan, düşünce yapısına kadar bir çok alanda, tek konuda ya da bir kaç konuda bir ham maddeye şekil vermek eğitim. Eğitim evde, sokakta, arkadaş ortamında yani doğal ortamlarda ya da okulda, askerde vb planlı ortamlarda yani her yerde olabilir.

Öğretim ise bilgi aktarımıdır. Yeterli alt yapı verildiğinde bütün yaşam alanları kişi için bir öğretim alanı haline gelebilir.

Şahsi fikrim eğitim konusunun ucunun çok açık olduğu yönünde. Eğitimin nasıl bir mantıkla gerçekleştirildiği çok önemli. Eğitimin en sağlıklı yolu; nitelikli bir öğretim ortamı oluşturarak, kişiye her türlü alternatifi sunarak kendi yolunu ve muhakeme sistemini oluşturabileceği, yani kendi bilinç düzeyini var edebileceği özgür ortamı sunabilmek.

Bunun dışında yönlendirme üstüne kurulan eğitim köle oluşturmaya çıkıyor.

Nitelikli ve çok bakış açılı öğretim alan bir kişi, kaçınılmaz olarak tabi olacağı ailesel ve toplumsal eğitimle birlikte ya da bunlara rağmen bir noktadan sonra kendini eğitmeye başlayacaktır ve nitelikli birey olma yolunda ilerleyebilme şansına sahip olacaktır.
 • Paylaş
Eğitim hayat boyu olan bir süreçtir. Öğretim ise bu süreçin planlanmış, bir kurumun çatısında, uzman kişiler tarafından gerçekleşen alt basamağıdır.
Eğitim ailede başlar ve ölümle son bulur. Öğretim ise zaman ve mekan yönünden kısıtlıdır.
 • Paylaş
 • Eğitim ömür boyu süren bir kavramdır.Öğretim ise okul hayatında var olan bir kavramdır.
 • Eğitim zaman ve mekan açısından kapsamlıdır.Öğretimde zaman ve mekan dışında beklenti ön plandadır.
 • Eğitim öğretimi kapsar.
 • Öğrenme eğitimin sınırları içindedir.
 • Eğitim ve öğretimin tek bir amacı vardır oda öğrenmedir.
 • Paylaş
Eğitim eğitiyor, öğretim öğretiyor. Bir kişi eğitildiğinde aynı zamanda öğrenmiş oluyor. O eğitim öğrenilmeden eğitilemez bence. Eğitim ne kadar öğretim ise, öğretim de o kadar eğitimdir. ' Çocuğuma ...... öğreterek eğitiyorum' cümlesine baktığımızda ikisinin de aynı kapıya çıktığını görüyoruz.
Eğitim
 • Paylaş
Eğitim tabi ki öğretime göre daha genel bir kavram. Öğretim daha spesifik bir konunun kasıtlı olarak bireye aktarılması şeklindedir. Eğitim öğretilen konuyu da kapsar, bireyin oturup kalkmasını da.
 • Paylaş
Eğitim, bir anlamda kişinin zekasını geliştirmeye katkıda bulunmaktır. Özellikle, olağanüstü durumlarda, karışalaşılan problemin çözümü sürecinde soğukkanlılığı muhafaza edebilme yetisi de zekanın tanımlarından biridir.

Öğretim ise bilgiyi uygun bir şekilde (kişinin konumuna göre) aktarma eylemidir (Zuhal Feza'nın yorumundan esinlendim)

İşte aralarında fark olsa da eğitim ve öğretim ikilisi etle tırnak gibidir. (Et ve tırnak arasında da fark vardır ama birlikte anılırlar)

Eğitim, öğretim ile verilen bilginin etkili, uygun kullanımı için bireyi geliştirme çalışmalarıdır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4323 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları