Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitimde 4+4+4 sistemi nedir?

MEB'in yeni sunulan sisteminin detayları nedir?Düzenle
Eski sistemde 5 sene ilk okul okuduktan sonra öğrenciler 3 sene ortaokul okuyorlardı ve zorunlu eğitim 8 seneydi.Bu yeni uygulamayla zorunlu eğitimin süresi 12 yıla çıkıyor.Öğrenciler 4. sınıftan sonra  yeteneklerine göre mesleki eğitime yönlendirilecek diye bir ibare geçiyor.Şimdi hangi çocuğun yeteneği, isteği 10 yaşında olgunlaşır ki?Bu soru çok önemli,örneğin o yaşlarda resme merakı olan çocuk lise çağlarında mühendis olamak isterse ne olacak?

Ayrıca eğitim planları gelişmiş ülkelerde 50 yıllık 100 yıllık yapılıyor,bizim ülkede yap boz tahtasına döndü.Aklına fikir gelen uygulamaya geçiyor.Ne diyelim hayırlısı,güzel sistem güzel..
 • Paylaş
Yeni "ünzile"lerdir
 • Paylaş
8 senelik ilköğretim eğitimi artık ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademe olarak ikiye ayrılıyor.

Sistemle çırak olabilmek için en az ilköğretim mezunu olabilmek ve 14 yaşını doldurmuş olmak şartının yerini artık "11 yaşını doldurmuş olmak ve ilköğretim birinci kademe mezunu olmak alıyor."

Ortaöğretim kurumları da ikinci kademe ilköğretimden sonra 4 yıllık zorunlu eğitim veren okullar haline gelicekler.Eskisi gibi genel,mesleki ve teknik lise olarak devam edicek.
 • Paylaş
Öncelikle aslında hiçbir zorunluluğu olmayan bir sistem  olduğunu bilmek gerekir. İlk 4 seneyi okuyan öğrenciler, sonraki süreci evinde devam ettirebilecekler. Bunun doğuracağı sonuçlar : 
 • 5. sınıftan itibaren öğrencilerde disiplinsizlik baş gösterecek.
 • 'Kızlar okula' kampanyaları ve umutları tarihe karışacak.
 • Zaten gizli amaç, 9-10 yaşındaki çocukları imam-hatip okullarına rahatça yönlendirmek.
 • Mesleğe yönlendirmek mantıklı fakat açık öğretim mantığıyla yaklaşmak zorunlu değil..    
  Buna benzer feci sonuçlar bizi bekliyor... Faydaları neler,  siz söyleyin, ben bulamadım.
 • Paylaş
Başbakan en güzel cevabı verdi, kaçırmışsınız. Dedi ki, ''-Şu an 15 yaşına kadar okuyor, sonra din eğitimi alabiliyor, buna 15 yaşından sonra ne öğreteceksiniz, çünkü 15 yaşına geldiğinde iş işten geçmiş oluyor. Yani ağaç yaşken eğilir, 15 yaşına gelmeden küçük yaşlarda din eğitimi verilmelidir.'' Kimisi buna, din doğmaları ile küçük beyinleri fazla fırtınalar kopartacak boyutlara ulaşmadan limanlara demirlemek der, kimisi, iyi ya fena mı işte, dinine bağlı olsun der. Kimisi; büyüyünce kendi aklı ile en doğru tercihleri yapsın der, kimisi tercih yapmak ona mı kalmış, daha küçükken ben ona tercihlerini yaptırayım, der. Ben ne mi diyorum, bu bir savaş. İki ayrı cephe var. Dönemsel olarak baskın olan cephe, uzun vadeli planlar yapmaya başlayabildiğinde, adalet, emniyet, eğitim ve istihbarat sistemini devşiriyor.Bu cephenin birisine bilimle beslenen özgür nesil, diğerine doğmalarla beslenen şakirt bir nesil gerekiyor zira.
 • Paylaş
Bilginin katlanarak arttığı dünyada biz nasıl cahil nesiller yetiştiririz'in formülü bu sistem.. din eğitimi milli eğitimin esası haline gelecek ve gerçekten bilimsel bir eğitim almak isteyenler (çocuğuna bilimsel eğitim aldırmak isteyenler) 4. yıldan sonra okula devam edecek. okulda da eğitimin ne kadar bilimsel olacağı da muamma.. (bunu da son 10 yılda ilköğretim müfredatında yapılan değişikliklere dayanarak söyleyebiliyorum)
 • Paylaş
Bir de bu eğitim sisteminde ilk 4 senden sonra okula dışarıdan devam etmekle ilgili bir seçenek var ki bu yüzden kız çocuklarını okutmak istemeyen ailelerin ekmeğine yağ sürülecek diye eleştiriliyordu. Yalnız şu da bir gerçek ki ben bu konu hakkında doğru dürüst bir şey bilmiyorum ve bu çok ayıp lan! Eğitim sistemi bu şaka değil...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1021 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt