Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğitimde, başarının sınav sistemiyle belirlenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Neden?

Başka alternatif bir yöntem bulunana kadar maalesef en iyisi ve kolayı bu sanırım.Sınav işi şans işi.Hepimizin başına gelmiştir,çok çalıştığımız bir sınavdan düşük almışızdır.Bazen belki de yeterince çalışmadan yüksek almışızdır.Çünkü her şeyi bilebilirsiniz ama ufak bir nokta,ya da başka bir konuyla ufak bir bağlantı sonucu değiştirebilir. Sınav kıstas değildir.

Ne yazık ki,şunu da sölemeleyim.ÖSS sizin cevabı bilmenizle ilgilenmez.Konuyu bilmenizle ilgilenmez ki,ÖSS gibi hayatındaki mesleği,hayatının gidiş yönünü yüksek oranda belirleyen bir sınavdan bahsediyorum.ÖSS sizin doğru şıkkı işaretlemenizle ilgilenir. Doğru şıkkı nasıl işaretlediğinizse size kalmıştır.Bu ne kadar başarı,ne kadar şanstır bilinmez ama bu bir stratejidir ve ben bu stratejiyi çalışmakla beraber kullanan herkesin ilk binde yer alan insanlar olduğunu düşünmekteyim. 

Sınav olmasa yerine nasıl bir kıstas koyardık,binlerce insan üniversite isterken olan kontenjanlara adil dağılımını nasıl yapardık.. Bilmiyorum,dediğim gibi daha iyisi bulunana kadar ne yazık ki (!) en iyisi bu..
  • Paylaş
Ben bu konuda insanların eğitim ve başarı kavramlarının özünü unuttuklarını ve yozlaştırdığını düşünüyorum. Günümüzde eğitim demek diploma almak demek olmuş, başarı ise bu diplomayı hangi notlarla aldığımız olmuş. Nasıl oluyor da insanları matematik notlarına göre başarılı veya başarısız diyoruz veya tarih veya coğrafya notlarına göre. Diplomayı alıyoruz ama bir şey bilmiyoruz fakat notlarımız çok iyi matematikten 90 almışız kimyadan 70. Burada şöyle bir hikaye anlatmak istiyorum; 

"Yurt dışında bir ülkeye hangi ülke olduğunu hatırlamıyorum şu an, erasmus sınıfı oluşturulmuş her ülkeden öğrenciler gelmiş sınıfta yaklaşık 4-5 tanede Türk öğrenci varmış. Ders işlenirken Türk öğrenciler derse pek katılmıyorlarmış, hoca onların başarısız öğrenciler olduğunu düşünmeye başlamış, diğer öğrenciler ise sürekli çalışıyorlar ve çabalıyorlarmış derse sürekli katılıyorlarmış iyi veya kötü. Neyse sonra sınav günü gelmiş çatmış, sınav bitmiş notlar okunmuş Türk öğrenciler sınavda ki en yüksek 5 notu almışlar, hoca ve diğer öğrenciler bu duruma çok şaşırmışlar. Derste başarılı olmuşlar(not sisteminde) ama ne kadar şey öğrendik işte burası tartışılır."

Eğitimin öğrenciye bir şeyler katması gerekirken, bir uğraş olması gerekirken, kendinde merak ve heyecan uyandırması gerekirken, sınavları nasıl geçeceğimizi düşünmeye başladık, işe nasıl gireceğimizi düşünmeye başladık, ülkemizde ailelerimizin %80'ine göre sadece doktorlar ve mühendisler para kazanır oldu. Sayısal üstün oldu, sözel tembellerin sınıfı oldu." Matematiği kötü? o zaman sözel okusun. Fen yapamıyor mu, o zaman eşit ağırlık ya da sözel okuyabilir!" dediler, öğrencileri bu şekilde sözde eğittiler. Bir yarış oluşturdular, öğrencilere kendilerine bir şeyler katmayı öğreteceklerine, diğer öğrencilerin önüne nasıl geçeceğini öğrettiler. Öğrencilerde, kendine bir şey katmayı değil, yanında ki arkadaşının önüne nasıl geçeceğini öğrendi. Okul bir bitsin de nasıl olsa diploması var illa ki çalışır dediler. Öyle bir konuma geldik ki soruda sorulan Eğitim o "Eğitim" değil, başarıda o "Başarı" değil. 

Bence, "Eğitim", insanlara kendilerini nasıl geliştrebileceğini, kendi kendilerine bir şeyleri nasıl öğrenebileceğini öğretmektir. "Başarı" ise, bunu ne kadar iyi yapıp, ne kadar çok uygulayabildiğindir.
  • Paylaş
Torpil, rüşvet sistemi olan bu ülkede daha iyi bir sistem düşünemiyorum.
  • Paylaş
Sinav degil, ama "sadece sinav" ile olmasi yanlis... universiteye kadar kompozisyon, proje, arastirma nadir olarak veriliyor bu da ezbercilige neden oluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

362 Görüntülenme1 Takipçi4 Yanıt