Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ego nedir? Ve neden vardır?

                             Psikoloji
EGO;
  • Latince kökenli bir sözcük olup ben, benlik ile eş anlamlıdır.
  • Bencillik, egoizm, kelimeleriyle bağlantılıdır.
  • Aslında sadece bir kavramdır gerçekte yoktur.
  • Egomuz, güvenlik korkularımızı, duygulu arzularımızı ve güç öfkelerimizi harekete geçirerek bizi hatalı biçimde korumaya çalışırken, rasyonel düşüncelerimiz de egomuzu desteklemekte üstüne düşeni yapmak için çalkalanır durur. demiş şu site de. Güzel anlatmış=  (hafif.org/yazi/rasyonel-dusunce)
  Psikoloji

  • Paylaş
Salakça bi cevap vereceğim ama doğru:))

EGO

Elektrik
Gaz
Otobüs

Ankara büyük şehir belediyesinin hizmeti

İSTANBULUN İETT Sİ GİBİ. :)
  • Paylaş
1

Nazende , Erken Gelen Oturur :)

Ego kendini sahip olmakla tanımlayan sahte benlik duygusudur. Her ne kadar kendini sahip olmakta tanımlasa da sahip olmaktan duyduğu haz çok kısa ömürlüdür. Ego bütün mutsuzlukların temelinde yatan sebeptir. Ego bir anlamda da insanın şu anla olan düşmanlığıdır. Ego hep geleceği düşünür ve kendini şartlar. "Araba alınca çok saygın bir kişi olacağım. " "O beni severse çok mutlu olacağım. " "O işte çalışmaya başladığımda bütün hayatım değişecek. " Egonun insanı mutsuz etmesinin iki sebebi vardır. Birincisi sahip olamamak, ikincisi sahip olmak. Sahip olduktan sonra hep daha fazlasını ister çünkü insan kendini nesnelerle tanımlayamayacağını hisseder ama bunun ancak daha fazla sahip olduğunda geçer zanneder. Çoğu durumda "ben" diye konuşan şey egodur. Ego her şeyi kişisel algılar ve kendini savunmaya başlar. Egodan kurtulmanın tek yolu ise onun farkına varmaktır zaten o anda yok olacaktır.
Bana kalırsa ego insandaki kalıtsal bir bozukluktur. Çoğu öğretilerde de bu bahsedilmektedir. Hinduizm'de "aldanma perdesi" anlamına gelen "maya" kelimesi kullanılır. Ve zihnin maya olduğunu söylerler. Budizm'de ise dukkha yani tatminsizlik terimi kullanılır. Onlar da insan zihninin sürekli olarak dukkha ürettiğine inanılır. Hristiyan öğretilerindeyse insanın normal durumu "original sin" yani ilk günahtır. Aslında İngilizce'deki "sin" kelimesi Yunanca'dan gelir asıl anlamı "mantığı kaçırmak" anlamına gelir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

444 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları