Bilmek istediğin her şeye ulaş

Egonuzu nasıl öldürürsünüz?

Ego, bireyin kişinin kendi çıkarlarını düşünerek yaşamasına neden olan hareket etmesine neden olan duygudur. Bencillikle eşleştirilebilir bir kelimedir. Bence bu duygu biçimlendirilebilir bir duygudur bu duygudan daha baskın duygularla yok edilebilir. Bastırılabilir. Bunlardan ilki ve en önemlisi empati yapabilmektir. Bunu hayatında yer etmiş kişilerin kesinlikle egoizmden uzak bir yaşantı sürdüklerine inanıyorum. Karşısındaki insanın hal ve durumunu düşünüp buna göre davranmak egonun tam tersini yansıtır. Eğer anlam olarak zıt kelimelerden bahsedecek olursak bunlar ego ve empati kelimeleri olmalıdır.
Diğer bir bastırma şekli ise sorumluluklar ve görevlerdir. Kişinin sahip olduğu ve yerine getirmesi gereken sorumluluklar onun egolarından daha üstün olursa egosunu hafifletir. Örnek olarak yaşantısının belirli süresi boyunca egosu galip bir şekilde yaşamış bireyin evlat sahibi olduğunu düşününüz. Tüm sorumluluğu ona ait yeni bireye karşı egosunu kaybetmeye başlar. Artık kendinden daha fazla düşüneceği bir bireyle karşı karşıya gelir.
Bir de en önemli duygu sevgidir. Sevgi ile yaşayan insanlar tüm canlılara karşı aynı sevgiyi hisseder ve kendini kimseden daha üstün görmez. Ne kadar çok insan severseniz o kadar mutlu olursunuz...

Anlattığım konuyu özetleyen güzel bir resim; Canlıları sevin.

Ego

  • Paylaş
Bu kadar uzun cevaplar verilmesine şaşırdım. Egodan kurtulmanın çok basit ve tek bir yolu var. Ego farkedildiği anda yok olur. Çünkü bu zamana kadar egonun büyümesinin sebebi yaptıklarınıza başka bahaneler bulmanızdı.
  • Paylaş
Ego, insanın kendini en üstün varlık gibi hissetmesine neden olur. Egolarımızın yüksek olduğu ve bizi ele geçirmeye çalıştığı ve çoğu zaman başardığı noktalar farklılık gösterir. Bazısı yakışılılığı, bazısı zenginliği bazısı makamı gereği egolarının esiri olur. Ç0nce kişi kendini tanımalı, hangi durumun buna sebep olduğunu bilmeli ve bunu yenmek için çabalamalı. Zenginlikten kaynaklanıyorsa, gerekirse tuvalet temizlemeli; makamdan kaynaklanıyorsa daha çok üst değil ast olduğunu hissettiği yerlerde olmalı. İnsan aslında bir hiç olduğunu fark etmeli, ancak bunu abartmamalı, sahip olduklarını bilmeli, o ince çizgiyi korumalı yoksa bu da başka bir egoyu doğurabilir....
  • Paylaş
Egonun kötü bir şey olduğunu, bir durumun sonucunun egosuna uymadığı biri ortaya atmıştır bence. Ego sağlıklı kullanıldığında güzeldir. Egoyu öldürmek, kendini öldürmektir. İnsanın çıkarlarını düşünmesi kadar insancıl bir durum yoktur. Sağlıklı kullanmak ise başkalarına zarar vermeden çıkarlarını düşünmektir. Tabii ki bu benim kanaatim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1189 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları