Bilmek istediğin her şeye ulaş

Einstein; "delilik, kuşkusuz aptallıktan daha iyidir. Delilik, var olan bir zekânın yok oluşudur. Aptallıksa, var olmamış bir zekânın, var olmamaya devam edişidir." derken, yanılmış olabilir mi?

Phil Brown'a göre de delilik "kokuşmuş toplumun, ön sezi yeteneklerinden rahatsız olduğu kimi üstün aydınlanışların sorgulamalarından korunmak için psikiatriyi icat etti" bu anlam Einstein'nın bu fikrini destekler.
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, ..diye de düşünülebilir ;)

İkilem de kaldım:) Bilemedim.
Kurgulamaya devam;
Bilinci bir kenara koymayı algılayarak mı dedi acaba? Bilinci kenara koy ve özüne dön( delisin)
Bilincini bırakma ve dünyevi olana sarıl (aptal) mı denmiş?
Veya;
Bu düzeni anlatır gibi geldi. Şu an aptallık zeka belirtisi (uyum) , delilik düzen karşıtı (uyumsuz) olarak algılanıyor. Elindeki malzemeyi kullanmamak hatta yetersiz, ezbere kullanıyor gibi yapmak aptallık ama malzemeyi dilediği gibi kullanmak hatta onu boş vermek delilik:) dersek, hangisi daha cici siz karar verin.
  • Paylaş
2

Devrim Deniz Bardakcı, ..yorumlarınızı seviyorum ;)

Eskiz, Teşekkürler:)

Tabii ki aptal, Einstein'ın yanılmış olduğunu düşünecektir derken bile çelişkiye düşüyorum. Tapelerin montaj olduğunu hissediyorum diyen TÜBİTAK başkanı gibi önermenin yanlış olduğunu hissedecektir, zaten düşünme yetisi olsa aptal olmazdı. Benim tecrübelerime göre (Einstein da sonuçta kendi tecrübesinden bahsediyor, bir istatistik desteği yok) de deliler zeki insanlardan çıkıyor ve gerçekten bir takım saplantıların zaman zaman ya da sürekliye yakın zekanın işleyişini bloke etmesi şeklinde görülüyor. Yalnız ufak bir ekleme de yapılmalı bu önermeye; deli insan genellikle durmaksızın deli olmaz, iniş ve çıkışları vardır deliliğin. Yani deli insan arada bir - bol bol arası zekasını kullanabilmeye devam ederken zekası olmayan aptal hiçbir zaman sahip olmadığı zekayı kullanamayacaktır.
  • Paylaş
Hayır. Net!
  • Paylaş
4

Devrim Deniz Bardakcı, ..net'lik Erasmus' un söylemiyle bağdaşıyor mu?

Belgi Saygı, Şundan ötürü aptal kişi aptaldır. En fazla vasat olabilir. Delilik ise zaten normların dışındadır. O sebeple buradaki deliliği istediğim gibi algılıyorum. :)

Belgi Saygı, Ben'ce birleşiyor...

Bana doğru geliyor fakat ispatlamadan bilemezsin. Doğru geliyor olmasının sebebi geçerli bir çıkarım yapmış olması. Matematik gibi tertemiz bir akıl yürütme yapmış.
  • Paylaş
2

Devrim Deniz Bardakcı, ..peki, şu yoğurdu sarmısaklasakta mı saklasak sarmısaklamasakta mı saklasak? Biraz daha anlaşılır ifadeler kullanmanızı rica etsem... ;)

Tahtasi Eksik, Yoğurdu üfleyerek mi yesek yoksa üflemeyerek mi yesek... nedir bu yoğurdün cektiği kardeşim.

Einstein allan sen ne diyon abi tamam anladık dünyanın en zeki herifisin de deli aptallık zeka üçlemesini bir arada kullandığından dolayı sana da tebrik koyuyorum :))))
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Güzocan olaysınnnnn 😆😆😆😆😆

Güzin Turhan, cevo sen varken olay olmak benim ne haddime :DDDD gene anlaşılmadım :)))) -7 lilerden intikamım alınacaktır :))))