Bilmek istediğin her şeye ulaş

Einstein'ın beyninin normal bir insan beyninden farkı var mıydı? Onun düşünce yapısı nasıldı?

Bir çok araştırma yapılmış zavallının beyniyle. İlk araştırmalar düzgün bir sonuç vermemiş, beyin üzerine bilimin elindekilerin azlığından ama 1980'lerde yapılan araştırmalarda 11 dahi beyniyle Einstein'ınki kıyaslanmış ve özellikle iletişimden ve beynin beslenmesinden sorumlu Glial hücrelerin çokluğu gözlemlenmiş. Yine de glial hücrelerin yaşla normal olarak arttığı bilindiğinden ve kıyaslanan diğer beyinler 64 yaşında olup Einstein'ınki 76 yaşında olduğundan araştırmanın sonucu hiçbir şey kanıtlayamamış. Beynin fiziksel görünüşüne bakıldığında pareital lobun normale göre %15 daha büyük olduğu saptanmış ki bu lob sayısal işlemler için kullanılan kısımmış. 2013 yılında yapılan bir araştırma da göstermiş ki Einstein'ın beyninin sağ ve sol lobları arasında normalden çok daha fazla bağlantı varmış. Sonuç olarak kimyasal bir fark kanıtlanamamış olmasına rağmen hem işlemcisi büyük hem de BUS hızı fazlaymış.

Einstein'ın kendisi sözel ya da sayısal değil görsel olarak düşündüğünü söylermiş.

Okuyup anladığımı şuradan çevirdim:en.wikipedia.org/wiki/albert_einstein%27. . .
  • Paylaş
4

Münevver İlbey, Yani beyin yapısı diğer dahilerden de mi farklıymış ?

Şaman, Öyle bir veri yok. İlk araştırmalarda Glial hücrelerinin fazla olduğu gözlemlenmiş ama daha sonra bu yaşla açıklanmış. Diğer araştırma dahi olmayan beyinlerle karşılaştırmaları içeriyor.

Münevver İlbey, Anladım teşekkürler cevapladıgınız için.

Şaman, Rica ederim Münevver Hanım.

Fotoğrafı sadece merakını gidermek için ekledim, gözlerinle gör diye.
Bir beyin bir başkası ile zaten fiziksel olarak aynı olamaz. Kaldı ki senin sorun düşünce yapısı üzerinde.
Zeka; bir kısmı kalıtsal olarak zaten mevcut, kalan kısmı da geliştirilebilir olması yönüyle her insan için tamamen farklı bir durumdur. Düşünce yapısını oluşturan en büyük faktör de zekadır.
Sorunun iki kısmı da çok yanlış. Einstein'ın beyni tamamıyla farklı ve düşünce yapısı da belirtmediği konular haricinde tahmin edelemez.
Ayrıca, Einstein'a e=mc2 formülü vahiy olarak gönderilmedi. Yılların birikimi sonucunda, kendi geliştirdiği düşünce sistemi ve çözüm yeteneği sayesinde, kendi oluşturduğu (kısmen) temeller üzerinde ilerledi.
Onun düşünce yapısını sorarak öğrenmekten çok, başarılarını inceleyerek üzerinde tartışarak istediğin sorularının cevabına belki daha çok yaklaşabilirsin.

Albert Einstein
  • Paylaş