Bilmek istediğin her şeye ulaş

Einstein'ın, 'Everything should be made as simple as possible, but not simpler' sözünü bilimsel alanlara uyarlayarak örnekleyebilir misiniz?

Bu konuyu size bir şekille açıklayacağım.
Albert Einstein

Mühendislikte sürekli kullandığımız bir çalışma şeklinden bahsedeceğim. Elimizde bir eğri var diyelim ve bunun altındaki alanı bulmamız gerekiyor. Elimizde bunun fonksiyonu varsa güzel, integralini alır buluruz. Gerçi bir mühendis hayatta integral almaz. Numerik integrasyon dediğimiz bir yönteme baş vururuz ki bu, integral işlemini sonsuz küçüklükteki dilimlerin toplamı yerine sonlu küçüklükteki dilimlerin toplamına dönüştürmektir. Diyelim bana virgülden sonra tek haneli hassaslık yeterli. Şekil 1'de eğer integral alsaydım çıkacak alan 27.18m² yazılı. Şekil 2'de ise bahsettiğim numerik integrasyonu yapıyorum, yani eğrimi dikdörtgen dilimlere ayırıyor ve onların alanlarını topluyorum. Kısaca işi bir ilkokul öğrencisinin bile becerebileceği basitliğe indirgedim ve tek ondalık hane kullandığım durumda hassaslık yeterli, sonuçta ilk iki şekildeki alan da 27.2m². Aynı dilim genişlikleriyle bu işlemi yapmanın da üç yolu var. Şekil 2'de gördüğünüz elinde fonksiyonu olmayan bir bilimadamının yapacağıdır. Ben mühendis olarak dikdörtgenlerin üst kenarlarını eğiriyle ortadan değil de eğer değerler yükse soldan, dayanımsa sağdan kesiştiririm ki yüküm biraz fazla çıksın ya da dayanımım biraz az çıksın ve yaptığım bu kaba işlem nedeniyle işimi riske atmayayım.

"Everything should be made as simple as possible" (her şey olabildiğince basitleştirilmeli) kısmı tamam, gelelim cümlenin ikinci kısmına; "but not simpler" (ama daha basit değil), Şekil 3'e baktığımızda sadece bir dikdörtgenin alanını hesaplamak zorunda olduğumuzu görüyoruz ama alan 27.5m² çıkmış, yani yeterince hassas değil. Eğrinin altındaki alanı hesaplayabilmek için problemi dikdörtgenler çizerek basitleştirdim ve hassasiyeti korudum, bunu daha da basitleştirip tek bir dikdörtgen çizip alanı hesapladığımda yanlış sonuca ulaştım hele ki daha da tembellik edip "amaaan bu üçgene benziyor" diyerek Şekil 4'deki alanı hesapladığımda hatam çok daha fazla oluyor.

"Her şey olabildiğince basitleştirilmeli ama daha fazla değil. "

Umarım açıklayıcı olmuştur.
  • Paylaş
7

Ahmet Avcı, Vaaaayyyy..

Şaman, İyi vayy di mi kanka? :)

Brutal Code, Eğer bir mühendis kişisi bu söz üzerine bir örnek eşliğinde kendi yorumunu getirerek blog yazmak istese bu cevap tam da o blog yazısı olur. :) Teşekkürler.

Brutal Code, Bu grafikleri soruya cevap vermek için hemen çizdiniz mi? Anlatım içindeki yerinden dolayıs siz çizmişsiniz gibi duruyor.

Şaman, Heheh evet hızlı çizerim, 10 dakikamı falan aldı. Teşekkür ederim ayrıca.

Brutal Code, Rica ederim. Blogunuz varsa bence bunu oraya yazın :) Aslında bu cevabı dün görmüştüm, ama o an ofiste olduğumda güzel cevap veremem diye erteledim. Sigara içtim geldim az önce. Dedim Şaman abinin cevabını okuma zamanı geldi :D

Şaman, Paylaştım blogumda :)

Bu bana iktisatta yer alan 'ceteris paribus' sözünü hatırlattı. 'Diğer herşey sabitken' anlamı taşıyan bu söz, iktisat teorisinin daha iyi anlaşılması için kullanılmaktadır. Örneğin fiyat ve talep arasındaki bağlantı araştırılırken gelir, zevk ve terzihler, ikame mallar fiyatı gibi unsurların sabit olduğu varsayılır. Bu bir anlamda basitleştirmedir. Ancak bu basitleştirme talep kanunu daha basit bir hale getirmez. Sadece anlaşılmasına katkı sağlar. Umarım doğru bir açıdan yaklaşmışımdır.
  • Paylaş
1

Brutal Code, Gayet uygun bir açıklama oldu. Teşekkürler.

Simplicity is the ultimate sophistication. -Socrates.

Ornek ise mesela kullanici dostu yazilimlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

234 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları