Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ek parasal sıkılaştırma (EPS) uygulaması nedir? Merkez Bankası'nın uygulamayı sona erdirmesi ne anlama geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ek Parasal Sıkılaştırma (EPS) uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiğini bildirdi. TCMB'den yapılan duyuruda, 28 Ocak 2014 tarihli Para Politikası Kurulunda (PPK) alınan sadeleştirme kararı doğrultusunda, Haziran 2013 tarihli basın duyurusu ile ilan edilen EPS uygulamasının bugünden itibaren sona erdirildiği ifade edildi.Düzenle
Terminolojik olarak yeni kelimeler üretmeye bayılan bir merkez bankamız var uluslararası anlamda EPS'yi (Earning Per Share) yani hisse başına kazanç, tuttu ek parasal sıkılaştırma diye ekonomi jargonuna soktu, halbuki ikisinin birbiri ile uzak yakın ilişkisi yok. Sanki isim kalmadı Türkçe'de.

Ek parasal sıkılaştırmadan önce parasal sıkılaştırmayı anlamak lazım. Merkez bankasının TL'nin değer kaybını önlemek için piyasadan para çekerek dolaşımı azaltarak TL'ye değer kazandırmasıdır. Genelde altın olarak tutar parayı ve piyasada sürekli nakit darlığı yaratır. Az olan şey kıymetlidir mantığı ile TL'nin değerli hale gelmesi sağlanır. Buna da parasal sıkılaştırma denir, gün içinde sabit oranlarda seyrederken döviz beklenenin üzerinde değerlenirse piyasadan ek olarak para çekilir yine altın karşılığında bu da ek parasal sıkılaştırmadır. Merkez bankası parasal sıkılaştırmadan vazgeçmedi sadece ekten vazgeçti çünkü faiz 5.5 puan gibi ciddi derecede arttı, kısa vadede zaten para merkez bankasına kendi kendine akacak ek sıkılaştırma yapmaya gerek yok böylece. Yalnız piyasada bol nakit olmasına hala müdahale edecek sıkılaştırmaya devam yani. Ek olarak yapmayacak sadece hepsi bu.
  • Paylaş
Kredi artar, talep azalır (iç harcamalar azalır).
İthalat azalır (döviz açığı engellenir), enflasyon frenlenir.

Tabi bu arada yatırım, üretim de engellenmiş olur, bu da beraberinde işsizlik demektir. Kısa ve öz...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

517 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt