Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eklem nedir? Çeşitleri nelerdir?

İki kemiğin, vücudun hareket edebilmesi için hareket edebilecek bir biçimde kaynaştıkları yerlere eklem denir. İnsan vücudunda 4 çeşit eklem bulunur:
  1. Oynar eklem: Kol ve bacaklardaki gibi, hareket yeteneği fazla olan eklemlerdir.
  2. Oynamaz eklem: Kafatasını oluşturan kemikler arasında görülür. Bu kemikler girinti ve çıkıntılarla birbirlerine oynamaz eklemlerle sıkıca bağlanırlar.
  3. Yarı oynar eklem: Omurgadaki omurlar arasındaki eklemlerdir. Sınırlı hareket kabiliyetleri vardır.
  4. Hızlı oynar eklem: Parmakların arasındaki bu eklemler çok hızlı hareket kabiliyetine sahiptir.
  • Paylaş
Eklem, kısaca kemiklerin bağlanma yerlerine verilen addır. İki kemiğin arasında yer alır ve kemiklerin hareket etmesini sağlar. Eklemler yapısal ve fonksiyonel olmak üzere iki bölümde sınıflandırılırlar. Yapısal sınıflandırmada fibröz eklem, kartilaginöz eklemler ve synovial eklemler yer alır. Fonksiyonel sınıflandırmada; oynar, oynamaz ve yarı oynar eklemler yer alır.

Oynamaz eklem: Kafatasını oluşturan kemikler arasında oynamaz eklem görülür. Bu kemikler, girinti ve çıkıntılarla birbirlerine oynamaz eklemlerle sıkıca bağlanırlar. Kafatası dışında, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür.

Yarı oynar eklem: Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir.

Oynar eklem: Hareketin sağlandığı bölgelerde oynar eklem görülür. Kol ve bacak kemikleri bağlantı yerlerindeki eklemler, oynar eklemlerdir.
Oynar eklemlerdeki kemiklerden birinin başı, öbür kemiğin çukuruna girmiş şekildedir. İki kemik, birbirlerine eklem bağları ile bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri sırasında aşınmalarım önlemek için, eklem kapsülleri bulunmaktadır. Bu yapının içindeki kaygan madde eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler.

Anatomi
  • Paylaş
1

Emirhan Karakaya , çok saol çok işime yaradı

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

13078 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • eklem nedir?

  • eklem çeşitleri nelerdir?