Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekolojik ayak izi nedir? Nasıl belirlenir?

Ekoloji konusunda çok kapsamlı bir geçmişim olmadığı için yanıtım kısa olacak. Çok tatmin edici olamayacağım için af buyurun.
İnternette küçük bir araştırma ile bulduğum bir bilgiyi paylaşayım. Ekolojik ayak izimizin sonuçlarına göre, dünyadaki tüm ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri gibi hayat sürerse 5 dünya; Avrupa'daki bir ülke gibi hayat sürerse 3.5 dünyaya daha ihtiyacımız olacağı vurgulanmış.
Burada benim yorumum şöyle: Doğu-batı farketmiyor, genel anlamda tüm dünyadaki ülkeler şu anlık yaşayabileceğimiz tek yerimiz olan dünyamızın içine ediyor!
"Ekolojik ayak izi" kavramı ise bir bilimsel ölçüt olarak, tükettiğimiz kaynakların yerine konması bağlamında dünyanın yenilenme gücüne kıyasla bizim için gerekli olan hava, kara ve su kütleleri miktarı şeklinde geçiyor.
Yani, kirlenmiş olan 1metreküp havanın temizlenmesi için kaç ağaç gerekiyor gibi bir soruya karşılık, "yeryüzünde buna yetecek ağaç şu an var mı? Yeryüzünün kendi kendisini yenilemesi devam ediyor mu? " gibi sorularla cevap vermek oluyor.
Kaynak site şudur:
yedirenkyediiklim.org/ekolojik_okul/ind...

Konuyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için de güncel bir makale bulmak istedim. Geçen yıl Endüstriyel Ekoloji dergisinde yayınlanmış. Makalede "Yaşam döngüsüne etki değerlendirmesi"nde Ekolojik Ayakizi yönteminin kullanışlılığı anlatılıyor.
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jie. . .
  • Paylaş
Ekolojik ayak izi yürürken yerde bıraktığımız ayakkabı izimiz gibidir. Yaşamsal faaliyetlerimiz sonucunda nefes alıp verme dahil, doğaya bıraktığımız karbon miktarının boyutu ile ölçülür. Ne kadar küçük ayak izi bırakırsak o kadar doğayı korumuş oluruz.
  • Paylaş
Bir başka örnek vermek gerekirse, ki bu bir lise Tübitak projesi
Eğitim seviyesine göre ekolojik ayak izi araştırılıyor, konu kısaca Medeniyet seviyesi yüksek sayılan yani okumuş kesimin çok bulunduğu yer ile, okumuş kesimin anlamlı bir fark olarak daha az olan yerlerde, yerlere atılan çöp miktarı ve çöp çeşitleri araştırılıp gözlemleniyor.
Medeniyet seviyesi daha az olan yerlerde daha fazla çöp ve daha fazla sokak kirliliği söz konusu olarak deney sonuçlanıyor.
Umarım bu vermiş olduğum örnek bir şeyler uyandırmıştır.
  • Paylaş