Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekonomi iyiye gidiyor psikolojisi balon mu gerçek mi?

Ekonomi büyüklüğü,ülke içindeki paranın büyüklüğüdür..Doğru, ülke içine giren para her an artıyor..Fakat para,eğer yurt dışına aitse neye yarar ki?evet yabancı bir firma geliyor ve yatırım yapıyor.Diyelim otel açıyor 10 milyon dolar döküyor.Ülkeye para girdi.güzel..Peki kazanç nereye gidecek?Yurt dışına....işte hükümetin yaptığı durum bu yabancılarla..Yabancılara diyor ki kardeş diyor sen yatırımını yap ,parayı da dışarı çıkarma Türk borsasına koy..senin verginden düşeriz..teşvik primi veririz..yeter ki canlı tut parayı diyor!! maalesef durum bu arkadaşlar..Emin olun şu an aslında kimse iktidar olmak istemiyor..Çünkü ÇOK AĞIR BİR YÜK BEKLİYOR YENİ İKTİDARI..BU YÜZDEN DİĞER PARTİLER HEP MUHALEFET KALMA DERDİNDE..TA Kİ EKONOMİ HÜKÜMETİN ELLİNDE PATLAYANA DEK!

 • Paylaş
3
tabiki sicak uyusturucu parasi yesil sermaye ile helal hale getirilip bir takim kisilerin ceplerine ucuyor.Turkiye de iyi giden bir ekonomi yok. var ise bu komur bulgur yardimlarinin boyutu bu derecede olmaz di. Bizim zarar eden kurumlarimiz vardi Turkiye seker kurumu gibi.zarar ediyodu lakin milyonlarca seker ureticisi ekmek yiyordu.Simdi sekeri nereden aliyoruz.zarar eden kurumumuz vardi Tekel .aaa yine milyonlarca tutun ureticisi ekmek yiyodu. ne kaldi geriye uretmiyen tamamiyle disa bagimli bir ekonomi. dis borc ne dir bilen yok.ic borca hic girmiyorum. ha Ali Agaoglu `nun ekonomisi cok iyi o ayri.>>makro verilere bakarsin demirbaslara bakarsin isdihdama bakarsin kadinin isgucu icindeki payina bakarsin .Dersin ekonomi iyiye gidiyor . yoksa sicak para girdi demekle iyiye girmek o sicak para yanar para olarak bi yerine girer insanin cikartmasi icin doktor gelse care degil. Yarin sokaklara cik bos gezen insanlara soyle bir goz at odur ...gerisi basbakanlik sozcusunun palavralarini gecmez...
 • Paylaş
klasik iktisat teorilerinde ve keynesyen yaklaşımlarda ekonominin iyiye gidip gitmediğini büyüme oranı vs ile açıklayıp pozitif yorum yapabilirsiniz fakat gelişmiş ülkelerin sosyal devlet anlayışı ekonomik büyümenin halk tabanına adil yayılımıyla toplumsal refahı yükseltmeye odaklıdır. dünyanın en büyük 17. ekonomisi olmak kıstassa iyiye gidiyor da bunun vatandaşa topluma yansıması nedir gelir piramidinde ki dağılım nedir insanların alım gücü nedir bunlara bakmak lazım.
 • Paylaş
1
elbette balon...sıcak para olması iyiye gideceği anlamına gelmez sıcak paraya değil devamlı paraya ihtiyacımız var ...yani biraz kafa lazım o da yukarıdakilerde yok...basınçtan sanırım..:)
 • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Oldu o zaman bi çay içneye ne dersiniz bayan çayanovski :)

uçan balon hemide
 • Paylaş
1
tabi ki balon.. Ayrıca kriz V değil W bir kriz 2011 sonu ve özellikle 2012 yıllarına dikkat edin altın güvenli liman olabilir.
 • Paylaş
balonun onde gideni issizlik gelmis %25 e dayanmis ekonomi iyiye gidiyor .Olur bu medya bu goygoycular olduktan sonra cok cok ileriye gider..
 • Paylaş
garga sen nerede yaşıyorsun %25 işsizlik nerde ?
 • Paylaş
2

Arsen Lumen, nerde mi yasiyorum?? haiti de deprem maduruyum. %25 issizlik nerde diye soruyorsun..komik oluyorsun..

hamdolsun..teget gecti..
 • Paylaş
1

Nilgül Camlı, NE DİYO BU YA..

gerçek. geçmişle karşılaştırıldığında açıkca belli oluyor.
 • Paylaş
İşsizlik oranı hakkında yorum yapan arkadaşlardan, hiç işsiz olanı varmı? Yoksa tv de duyduklarını mı yazıyorlar buraya? Ben Türkiyede işsizliğin, yazılıp çizildiği kadar çok olduğuna inanmıyorum. Belli bir gelir seviyesine de ulaştığımızı düşünüyorum. İnsanlar işsiz değil, 800-1000 TL ye çalışmam diyen insana işsiz denmez. Ekonomi iyiye gidiyor mu sorusuna gelince de, genel hatlarıyla evet. Ama ekonominin rakamlarda iyiye gitmesi, şuanda ülkenin iyi durumda olması anlamına gelmiyor. Benim bu konuda bir kanaatim var, bence ülkemiz İsviçre yapılmaya çalışılıyor. Yani para merkezi. Bu konuda da İstanbul birileri tarafından seçildi. Gelen sıcak paranın haddi hesabı yok, önceden faizler de yüksekti, artık faizlerde çok düştü, ama hala sıcak para geliyor. Bunu tartışın bence.
 • Paylaş
1
gercek tabiiki ole olmasaydı durum böyle olmazdı ..
 • Paylaş
yani nedir ki ekonomi..
 • Paylaş
@blent bey, o arkadaş evde hiç para kazanmadan 1500 TL verecek adamı beklerken, evde boş boş oturmaktan utanmıyor da 800 TL alıp, kıt kanaat geçinip, kendini ispatlarken mi köle oluyor? Sıcak para olayında da belli cidden. İstanbulda yaşıyorum. Hayat pahalı, benzin dünyanın en pahalısı, ama ne hikmetse istanbulluların hepsi zengin demekki herkeste bir araba, her arabada bir veya iki kişi. Hakkaten fakir bir ülkeyiz :) Ben 4-5 sene öncesine kadar kartal, doğan, şahin gibi arabalar görüyordum onlara ne oldu bilen varmı? Yoksa fakirlikten onları da mı sattık? @garga iktisat mezunuyum ve bankacıyım. izninle ekonominin sadece sıcak parayla dönmediğini bende biliyorum. sen burada siyaset yapıyorsun, yeşil sermaye, uyuşturucu parası gibi kelimelerin ekonomide yeri yoktur. Ekonomiden bahsediceksen, daha reel bilgiler koy ortaya, söylediklerin ortada kalmasın. O uyuşturucu parası, bu yeşil sermaye falan karalama kampanyası gibi oluyo. Elinde belge varsa koyarsın, anca onları o şekilde konuşursun, hele de ekonomiden bahsederken.
 • Paylaş
2

Arsen Lumen, o zaman turkiyedeki ekonominin ne kadari kayit disi onu soyle..bu arada politika nicin yapayim ki turk vatandasi bile degilim..

Arsen Lumen, ha belge ye gelince onu zamanin da engin civan demisti..dusunun siz bulursunuz...

Bende aynen ondan bahsediyorum işte. Kredi faizleri düşük diye, sanki bedava alıyormuşçasına her ihtiyacından önce araba alan (ki araba dediğin, yürürken de dururkende masrafı olan bi ihtiyaç) insanların alım gücü düşük diyemessiniz. Ekonomide kan yoksa bu kadar aracı kim alıyor? Bu kadar akaryakıtı sadece çok zenginler ve yiyenler mi tüketiyor. Yapmayın arkadaşlar, aynen dediğiniz gibi, insanlar teknolojiye aç, ama mikrofon uzatıldığında ekmek fiyatına su fiyatına laf eden insanların cebinde iphone telefon, altında en fazla 3 yaşında araba var. Dediğin gibi açlık ve yoksulluk olsaydı bu ülkede, işsiz kalmaz, 300 500 demeden herkes ekmek peşine koşardı. Ama tam tersine insanlar rahatlık ve köşeyi dönme peşinde olduğu için iş beğenmiyor. Kesinlikle gerçek fakirlerde var, ama medyada propagandası yapılacak kadar değil, buna emin olun.
 • Paylaş
Ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama heralde hiç işveren olmamışsınız. Ben 700 TL yeterli demedim, bunu da kastetmedim, böyle anlaşıldıysa dediklerim afedersiniz. İnsanların 700 TL yi beğenmemesinden bahsettim o kadar. Üniversite bitirmiş hemen herkes, daha hiç tecrübesi yokken ilk girişte bile 1500 TL maaş talep ediyorlar. Bu da yaklaşık işverene 2300 TL gibi bir külfet demek. Her işçi, işverenine 2300 TL kazandırıyormudur acaba? Kötü muamele yapılan bir yer varsa o konuda bende hemfikirim. Ama hepsi böyle diyerek genelleme yapmanız yanlış. Siz tamamen rakama takılmışsınız, benim söylemek istediğim, 700 tl yi beğenmeyen insanların çoğu, evde oturup iş arıyor. Benim fikrim ise, oturup iş aramaya devam etmek yerine, o işe girerim çalışırım deneyim kazanırım. Hem kendimi gösterme fırsatım olur, hem kendimi geçindiririm hemde iş aramaya devam ederim. Bunun neresi yanlış anlayamadım.
 • Paylaş
800 tl yi beğenmeyen arkadaşlar çok biliyorlarsa açın bir dükkanda yanınızda çalışan vasıfsız elemana en az 1500 lira verin. Ve 3 eleman alın ortalama 4500 lira ortalama 2000 lirada kira koy. vergileri katmıyorum onuda kaçırın elektrik su falanda ödemeyin 2-3 bin lirada kendinize katın. Ortalama 10 bin lira eder 3-5 kişinin çalıştığı bir iş yeri. Peki ne satacaksınız ne iş yapacaksınızda 3-5 kişi ile net tertemiz 10 bin lira kar edeceksiniz. Konuşmak ne kadar basit...
 • Paylaş
götürüyoruz yediniz mi , evet yediniz pskolojısı . bakıyım vallaha da yedıler tarzında
 • Paylaş
ekonomi büyüyor diyorlar ama esnaf kan ağlıyor ancak herkes alışverişte, bu ne perhiz ne bu ne lahana turşusu...!
 • Paylaş
ekonominin iyiye gidiyor psikolojisine vatandaşın cebindeki paraya bakarsan balon milet aç ,ama enflasyon verilerine göre çok yükselişteyiz..buda tabi gerçek.ama tek gerçek şişirdikleri yalan balon...
 • Paylaş
ertac bey, o zaman siz bir firma kurun, patron olarak 800 TL ye çalışıp işçilere 2000 Tl ödeyin. Ben böyle bir davranışta bulunursanız elinizi öpmekten büyük kıvanç duyarım. Yazdıklarından anladığım kadarıyla, hiç bir başka insanı yönetecek bir iş deneyimin olmamış. O yüzden inşallah anlattığın durumlardan biri başına gelirde, sorumluluk sahibiyken bir de senin davranışlarını insanlara izletme fırsatı verirsin.
 • Paylaş
Yabancılar zaten gelip fabrikaları açıyor, bunu görmemezlikten gelmeyin. Türkiyede kaç tane araba montaj ve üretim fabrikası açıldı, kaç kişi çalıştırıyorlar heralde az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Altta kalanın canı çıksın terimi için, hemfikirim ama şöyle bir durum var. Bu bir amaç değil, ister istemez olan birşeydir. Bir üst, daha rahat çalışabilmek, düşünebilmek, üretebilmek adına, bazen kendi işlerini bile altına devredebiliyor. Ama bu benim ülkeme has birşey değil. Refah düzeyini artırmalı konusunda da hemfikiriz. Ama şu noktada ayrılıyorum. Çok düşük seviyede değiliz. Geri dönüşümü olmayan, hiçbir fayda getirmeyen, götürüsü daha çok olan tüketim mallarını tükettiğimiz için dediğiniz gibi görünüyoruz. İnsanların ihtiyaçları konusunda en titiz davrandığı konulara bakarsanız, kesinlikle öncelik cep telefonu, içtiği sigara, arabası ve bilgisayarı. Bu saydıklarımı kullanmayı bilmeyen bir halkımız var, üzülerek söylüyorum. Birçok özelliğini kullanmayan ama cebinde Iphone telefonu olan kaç kişi vardır sizce? Türkiyede satılan araç sayısına baktığınızda, sizce kaç tanesinin sahibi kirada otururken sıfır araba alıyordur? Bu gibi "önce görüntü" amaçlı harcamalarımızı (hatta harcamayı geçip borçlanıyoruz) adabıyla yaparsak, inanın ülkemizin gerçek refah durumu ortaya çıkacaktır.
 • Paylaş
bundan 10 yıl önce kişi başına düşen milli gelir 2.220 USD iken bugün 10.000 USD üzerinde bu rakam. Sadece bu veri bile birşeyleri açıklıyor.
 • Paylaş
@cita, bu rakam evet önemli ama çok büyük bir önemi yok. 100 kişinin 100 $ iken bir kişinin 500.000 $ ise, buradan ortalama 10.000 $ çıkıyorsa, bu 10.000 dolar benim için toplumsal refahın arttığını göstermez. KBDMG, toplumsal refah göstergesi değildir. Ama dediğiniz gibi, önemsenecek seviyede bir büyüme kesinlikle sözkonusudur.
 • Paylaş
tefal actifry (böyle mi yazılıyordu?)
 • Paylaş
bence balon...
 • Paylaş
psikolojisi yerine söylentisi deseydin anlatım bozukluğu yapmazdın.
 • Paylaş
O kadar büyük talepleri yok inanın bana. O saydıklarınız büyük firma patronlarının değil, ülkelerinin talepleri. Firma patronlarının en sevdiği şey ucuz işgücü ve taleptir. Bunlarda bizim bölgemizde yeterince mevcut. Benim ufak bir öngörüm var bu konuda, onu da sizinle paylaşmak isterim. Tamamen bir tahminden ibarettir. Ben ülkemizin, özellikle de İstanbul'un bazı büyük güçler tarafından finans merkezi yapılmaya çalışıldığını düşünüyorum. Bölgemizde, Türkiye kadar hem batılı hem doğulu, Türkiye kadar stratejik tampon bir ülke yok. Gerçekten tam bir köprüyüz. Stratejik yerimizin öneminden dolayı, hem batı, hem Amerika, hem Çin, hemde doğu komşularımızın desteklerini kesmediklerini görürsünüz (en önemli anlardan bahsediyorum, herzaman abilik yapıyorlar demiyorum). Onlarda ülkemizi, hepsine bağımlı bir ülke olarak görmek istiyor, yani tüketen bir toplum. Uzun lafın kısası, benim düşüncem, önümüzdeki 15-20 yıl içinde bir İsviçre olmamız muhtemel.
 • Paylaş
hahhaa ..bunu bilmek için biraz gerçekçi gözlerle bakmak yeterli..etrafında bi kişi bile iş bulmuşa ii gidiyor!
 • Paylaş
tabiki iyi gidiyor Kimsenin elimde sihirli değnek yok bunu insanlar anlasaydı ekonominin iyi gittiğini kabul ederlerdi lokal örnekleme yapacak arkadaşlar diyeceğim işler öyle yürümez al eline ekonomi kitabı oku tabi bide anla
 • Paylaş
Kesinlikle haklısınız ama eskisi gibi değiller, inanın. Bakış açıları çok değişti. Evet tereddütleri bitmiş değil, ama ılımlılar. Malum hala islamcı bir ülke ve terörün olduğu bir ülke diye çocuklarını eğitiyorlar, o çocuğun büyüyüp gelip ülkemizin halini görmesi yıllar alıyor. O yüzden bize karşı bakış açılarını birkaç yılda istesek de değiştiremeyiz. Herkes kendine düşeni yapacak :)
 • Paylaş
Kesinlikle haklısınız ama eskisi gibi değiller, inanın. Bakış açıları çok değişti. Evet tereddütleri bitmiş değil, ama ılımlılar. Malum hala islamcı bir ülke ve terörün olduğu bir ülke diye çocuklarını eğitiyorlar, o çocuğun büyüyüp gelip ülkemizin halini görmesi yıllar alıyor. O yüzden bize karşı bakış açılarını birkaç yılda istesek de değiştiremeyiz. Herkes kendine düşeni yapacak :)
 • Paylaş
uçan balon :)
 • Paylaş
peeh!!
 • Paylaş
Borca dayalı ekonomi iyi gidiyor, evet.
 • Paylaş
1
tabi katılıyorum...kitap oku..hel tüm kitaplar liberalizm üzerineyse hepsini oku ..kaçırma hiç birini..yap özelleştirmelerini..sat dükkanları..dükkanın içinde mal bırakma..geçsin eline sıcak para..dukkanlar bitince nasıl kazanılacak para merak ediyorum..
 • Paylaş
Dünya ekonomileri içerisinde ilk 20 nin içerinde olan Türkiye Ekonomisinin yakın gelecekte Dünyanın en iyi 10 ekonomisi içerisinde olacağını Dünya çapındaki ekonomistler açıklıyor.
 • Paylaş
Dünyada para batıdan doğuya doğru akmaya başladı.Sebebi ucuz emek.Düne kadar sömürge ile işlerini yürütenler bir süre IMF ve faiz sarmalına doladıkları ülke ve firmalarla geçiniyorlardı.Faizlerde eriyince deniz bitti.Şimdi ucuz emek nerede oraya akıyor para.Çinin yükselişi tamamen ucuz emek.Aslında Çin emek sömürüsüne sermaye elde edinceye kadar müsade ediyor.Bir süre sonra sömürü bitince ne olacak merak ediyorum.
 • Paylaş
balon olmasına imkan yok gormek degerlendirmek lazım sonra konusmak lazımm tabiiki gercek
 • Paylaş
Çocukluğum ve gençliğimin %200-300 enflasyon rakamlarını hatırlayınca her ne kadar AKP hükümetinden çeşitli nedenlerle hazzetmesem de ekonominin ileriye gittiğini kabullenmek durumundayım.


Ayrıca bundan 20 sene önce bu ülkede bir işçi ya da memurun ev ya da hatta araba alması imkansızdı. Şimdi bir çoğu hem yazlık hem kışlık sahibi, arabaları da var bunlar da artık artan alım gücünü göstermiyorsa ne gösterir bilemedim...
 • Paylaş
zaten başlarda bende çok eleştiriyordum ama hakikaten iyi işler yapıyorlar bunuda görmek lazım
 • Paylaş
Şimdi ekonomi iyi gidiyor demek yanlış dış borç azalıyor iç borç artıyor ekiden askeri ücret şu kadar deniyor şimdi şu kadar deniyor ama o zaman ki alım gücüyle şimdiki bir değil ekonomi iyi hayır halkın alım gücü duşuk balon bir ekonomi var her gün birbirini yiyen bir ekonomi rakamlar doğrultusunda iyi denen ama o rakamlar sadece bardağın dolu tarafı
 • Paylaş
1
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4674 Görüntülenme32 Takipçi42 Yanıt

Konu Başlıkları