Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekonomik krizlerin gayrimenkul sektörüne nasıl etkileri olmuştur?

Arkadaşlar ekonomik krizler insanların cebindeki paranın azalması veya değer kaybetmesi ile oluşur. Bunu göz önünde bulundurursak, değer kaybeden para; örneğin önceden 1 TL'ye bir ev alınırsa, kriz döneminde 1,5 TL'ye ev alınır, yani insanlar bundan kaçınır ve gayrimenkul almaz ve talep düşer. Talep düştüğü zaman arz da etkilenerek düşer, çünkü arz ve talep doğru orantılıdır. Yani bu mesele sırf gayrimenkul piyasası olarak alınmamalı, direkt olarak piyasanın kendini ve alt piyasaları etkiler.
  • Paylaş
Aslında bu soru cevaplanamaz.

Ekonomik krizlerin oluş şekline bakılmalıdır. Eğer üretimden uzaklaşıp para dan para kazanma yolunu seçen, sürekli ithalat ile iç tüketimini idare etmeye çalışan yanı sıra dış borcu gün geçtikçe artan bir ülke de bahsedersek (örnek yunanistan) kriz çıktığında işten atmalar çoğalacağı ve iç ve dış borç stoğu hızla artacağı için halk hızla fakirleşecektir. üretimden uzaklaşmış ve kredi ile yaşamaya alışmış halk gayrımenkullerini elden çıkarmaya başlayacaktır. arzın artması ile elbette ki fiyatlar düşecektir.

Diğer yandan bizim gibi ülkelerde (cari açık ve dış borç yüksek ancak nispeten kamu yatırımları ve yabancı sermaye ile bunu azaltabilen ekonomiler) kriz gelmesi inşaat sektörü ile başlar. üretim azaldıkça arz düşeceği için önceleri gayrımenkul fiyatları hızla yükselir ülkemizde bu durum geçen sene yaşandı yukarıda ki tespite ek olarak stok konutların TOKİ marifeti ile dağ başlarına yapılması sebebiyle şehir için de ki konutlarda aşırı bir fiyatlanma gözlendi, Bununla beraber dış borç stoğu artmaya devam ederse ve cari açığın önüne geçilemezse takiben eden yıllarda öncelikle tavan yapmış fiyatlardan geriye gelişler başlar üreticiler ellerindeki stok gayrımenkulleri satarak sistemi devam ettirmeye gayret eder hatta bu arada enflasyon ve kredi faizleri de fırsattan istifade etmek için düşer ya da stabil kalır. krizin son dönemi tıpkı yunanistan örneğinde olduğu gibi artık yatırım amaçlı gayrı menkullerin değil temel özelliği gösteren varlıkların da satılması anlamına gelir. bu sefer arz arttığı için fiyatlar düşer 2002-2007 arasında bu durumu birebir yaşadık hatırlarsanız.

Başta da dediğim gibi gayrımenkul krizin oluş sebebine bağlı olarak yön tayin edeceğinden herhangi bir kriz de şu şekilde davranır diye cevap vermeyiz.
  • Paylaş
Ülkemizde kırdan kente, kentten büyük kentlere doğru göçlerin sürmesi, gayrimenkulün yıllar içerisindeki değer artışını sürdürmesi ve bu sahada yatırım yapanların kendisini güvencede hissedebileceği kazançlı bir yatırım aracı olarak görmüştür. Yatırım riskinin ise diğer yatırım araçlarına göre çok daha az olması gibi temel talep gerekçeleri geçerliğini hala sürdürmektedir. Bu nedenle kriz de olsa gayrimenkul sektörü “lokomotif sektör” özelliğini bütünüyle yitirmemiştir. Gayrimenkul hareketleri bu dönemlere yavaşlasa da uygun fiyat ile alınabilir ve satılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

568 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt