Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekonomistler nerelerde çalışabilir?

Mesleki açıdan değerlendirdiğimiz zaman ekonomistlerin çalışma alanları kısıtlı aslında, sebebi de iktisadi faaliyetlerin alt dallara ayrıldıkça konusunda uzman kişiler tarafından sektörün bloke edilmesi.

Ekonimstlerin en aktif oldukları alan analiz, tespit ve planlamadır aslında işleri burada biter ama bu noktada akıllara hemen şu soru gelir peki ya uygulama? Uygulama yı kim yapacak onunda cevabı var işletmeciler ve ardından bir soru daha işletmecilerin üretimlerini kim belgeleyecek cevap muhasebe elemanları peki ya daha sonrası? Gerisi de denetleme ve vergisel sonuçların mevzuata uygunluğu bu da mali müşavirin işi.

Şimdi bu kısa açıklamadan sonra soruya tekrar bakalım ama bu sefer iş veren gözlüğü ile, yukarıdaki sıralama bir ekonomist, bir işletmeci, bir muhasebe elemanı ve nihayetinde de bir mali müşavir istihdam ederek oldukça kalabalık bir mali kadro kurduk. Ünvan, yetenek, kariyer durumlarına göre değişen miktarlarda ( ki yukarıda ki istihdam modelinde konularında uzaman kişilerin işletmeye toplamda maliyeti en az 25.000 TL civarında olacaktır) bir maliyet olacaktır.

Bu basit tespitten sonra soruya cevap verecek olursak içinde parasal mevzular olduğu için ekonomistler paranın olduğu hemen her alanda istihdam edilebilirler,

Bankalar,
İşletmelerin muhasebe departmanları,
Bütçe,
Planlama,
Kamuda kaynak yönetim, personel özlük hakları,
Bireysel emeklilik firmaları,
Menkul ve Gayrı menkul yatırım danışmanlıkları

daha da çoğaltabiliriz içinde para olsun yeter. Önemli olan iş alanı değil iş alanlarının ekonomist ünvanına itibar edip etmemeleri.

Kişisel olarak ekonomist ünvanın lisans seviyesinde olanlarına itibar etmiyorum ben. Bence ekonomist ünvanı daha çok yüksek lisans ve üstü eğitim, hatta tecrübe ile alınmalı. Çünkü ekonomi yönetimi bir ana dal değil uzmanlık gerektiren bir alt daldır bence.
  • Paylaş
Firmaların finans bölümlerinde, bankalarda, kamuda belkide heryerde... .
  • Paylaş