Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekşisözlük hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Düşünce özgürlüğü konusunda önemli sayılabilecek, fakat çok fazla troll barındıran site.
 • Paylaş
Ekşisözlük gerçekten zaman içinde çok çok büyümüş bir platform. Bence en büyük avantajları çok çok esnek içerik yapıları. Ekşisözlük'te hemen her konuda hem bilgi hem de yığınla geyik bulmak mümkün. Bunlar Türk internet kullanıcısının yapısına iki yönlü uyan ve besleyen özellikler. Ancak; ekşi sözlük içerdiği kıymetli bilgi sayesinde ayakta bence, yoksa bu kadar trafiği bu kadar süre boyunca çekemeyeceklerdi. Ayrıca, teknik anlamda yapabilecekleri bir çok şey olabileceğine ama uzun yıllardır değişmemiş olmaları konusuna kısmen katılıyorum. Evet, bu kadar uzun süre içinde değişim geçirmesi gerekirdi ve hatta en azından tasarım olarak daha modern bir görünüme sahip olabilirdi (son dönemde bir değişim oldu ama ana yapıdan ayrılmadan). Ancak unutmayalım ki, ekşisözlük var olan hali ile kabul görmüş ve onu oluşturan kitlenin kullanım alışkanlıklarına uygun şekilde tasarlanmış ve bu şekilde kalmaya özen gösterir durumda. Yani, bazı değişimler risklidir ve bu riski alıyorsanız "neden ve ne için" sorusunun cevabını almanız gerekir. Belki bu sorulara tatmin edici yanıt bulamadıkları için aynı şekilde devam ediyorlardır. Zaman içinde ekşisözlük gücünü koruyacak mı bunu zaman gösterecek. Ancak, şurası kesin ki şu an Türkiye'de kaliteli içerik üretebilen o kadar çok az platform var ki ve bu platformlar hayatta kalmayı çok çok zor başarabiliyorlar. Dolayısıyla, ekşisözlük kalmaya devam ettikçe ve Türkiye'de içerik üreten platformlar bir noktaya gelmedikçe bir süre daha böyle devam edebilir. Ancak, ne zaman kaliteli içerik üreten platformlar daha da büyür, o zaman işler değişecektir. İşte asıl o zaman ekşisözlük de değişmek dönüşmek ve bunların yollarını bulmak durumunda kalacaktır.

Benim kişisel temennim hem ekşisözlük, hem inploid hem de bunlara benzer tüm içerik üreten platformların "özgürce" yaşamlarını sürdürmeleri ve talep görmeleri, yani daha da büyümeleri. Çünkü bu en başta kullanıcıların yani internet'te bir şey arayanların lehine olacaktır ve bilgi insanlığa her zaman lazım. İnternet hepimize yetecek kadar büyük bir ağ, yeter ki değerini bilelim ve onu doğru kullanalım...
 • Paylaş
Kendilerinden olmayanı aşağılamanın özgürlük olduğuna inanların işgaline uğramış bir platform...
 • Paylaş
Gelişmeyen faydalı bir site.
 • Paylaş
Kayıt olmak için belirli kriterleri var diye biliyorum... Yeni üyeleri uzun eşşek oynatıyorlar dayanabilenleri aralarına alıyorlar... Bütün ekip her gece dövüş kulübü izliyorlarmış : ))
 • Paylaş
2

Vehbi Erdoğan, uzun eşşeğe çağırsınlar diye bekliyorum :) kaç ay oldu bilmem 600-700 lerde takılıyorum :)

Gokhan İnce, Zamanı gelince onlar arayıp özel araç gönderiyorlar.. gitmeden önce bel fıtığın olmadığına dair belge gerekiyormuş..:)) Ekiplerinde bu işler için özel adamlar varmış kantar tartamıyormuş :))

Harika bir fikir ve pazara ilk girdiler ki bu yüzden hala kaymağını yiyorlar diye düşünüyorum. Zaman içinde daha iyi şeyler yapabilirlerdi dersem çok yanlış olur ama şunu söyleyebilirim yeni şeyler deneyebilirlerdi, bildiğim kadarıyla yıllarca hep aynı kaldı...
 • Paylaş
Türkiye de sözlük platormlarının öncüsü, ilki olması sebebiyle hep farklı bir yerdeydi ekşi sözlük. Yazarları, zirveleri, festivali vb her zaman gündemde kalmayı başardı. Ancak son zamanlarda varolan yapısının bozulduğunu görüyorum. Kadınlar gününde bir anda çaylak onay sırasında bekleyen bir çok kadın yazarı aldılar, girilerin takibini bıraktılar. Eskiden olsa kabul edilmeyecek, direk editörler tarafından silinecek başlıklar artık sol frame in vageçilmez başlıkları arasında yer alıyor. Giri takip tarafındaki bir değişim de, işi mahkeme boyutuna taşıyacak tüm giriler istisnasız siliniyor. Ki bu sayede sözlük mahkemelerle, yargıyla uğraşmamış oluyor. Bir zamanlar yazarlarının kişisel bilgilerini vermemek için direnen ekşisözlük malesef artık en ufak birşeyde yazarlarının tüm bilgilerini verip girilerini silebiliyor.
 • Paylaş
Bilmediğim konularda başvuru kaynağım olan bir kaç siteden biri. (Yeni öğrendiklerimi farklı kaynaklara doğrulatıyorum doğal olarak. Inploid'de yavaş yavaş o konuma erişecek sanırım.)

Veritabanının noktasına virgülüne dokunulmadan kültür hazinesi olarak korunması gerektiğini düşünüyorum. Bundan 50 sene sonrasını düşünsenize. 50 sene önce Türkiye'de insanlar nasıl yaşardı, nasıl konuşurdu, nasıl tepki verirdi, neleri severdi, nelere söverdi, Ekşisözlük ve benzeri sitelerin veritabanlarından öğrenmiş olacaklar. Bence Ekşisözlüğün varoluş amacı da bu zaten.

Hoşunuza gitmese de korumanız gereken şeyler vardır, Ekşisözlük o aşamaya gelmiştir kanımca.
 • Paylaş
Eski olmasi bir avantaj, orijinal fikir ve geeklerden olusmus bir kurucu yapisini andiran bir site. Bence uluslararasi olsa suan facebookun bile rakibi olabilirdi.
 • Paylaş
Kimin emrinde bilmem, şimdilik kendi hallerinde geziniyorlar bakalım.
 • Paylaş
Herşeyi bildiklerini zanneden şebeleklerin var olduğu ortam
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1415 Görüntülenme12 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları