Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe insanların boylarının daha uzun olmasının nedeni nedir?

Bunu kadınlar üzerinden bir örnekle açıklayabiliriz. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe kadınlarda adet görme yaşı artıyor yani Arabistan'da bir kız çocuğu 10-11 yaşında ilk adetini görüyorsa Norveç'te ki kız çocuğu 15 yaşında ilk adetini görüyor. Böylece adet görene kadar gelişmesini sürdürüyor. Doğal olarak ekvatora yakın yerlerdeki kız çocukları, kutuplara yakın olanlara nazaran daha kısa boylu oluyorlar. Ayrıca ekvatora yakın olan yerlerde çabuk gelişmenin nedeni daha çok güneş ışığı almada olabilir. Sonuçta gelişmenin iklimlede mutlaka bir ilgisi var.
  • Paylaş
Hahahah, ben de Hakan (@hakkan) üstadınkine benzer bir cevap yazmak için açmıştım burayı. Bence teoride aksaklık var, üstüne sayın @Gizli kullanıcı bir de durumu örnekle açıklamış. Keşke cümle içinde de kullansaymış. "Kutuptaki Eskimolar kızları çok geç adet gördüğü için Arapların iki katı boyundalar" gibi :) Çürük teoriyi desteklerken ben de kullanıcımı gizliye bağlardım. Bunun coğrafyaya nazaran daha çok göçlerle ilgisi olduğu açık. Gerçekte kutuptaki eskimolar neredyse cüceyken, Ekvatora yakın Kenyalılar birer dev.
  • Paylaş
Kutuplarda yerçekimi daha azdır. Belki de ondandır:)
  • Paylaş
Eskimolar hiç te selvi boylu değil ama :) Şaka bi yana kuzey avrupa ve slav ırkı cidden iri ve uzun insanlar, sanırım History channel de izledim The human diye bir belgesel var dı ve Viking ırkının istilacı yapsına bağlı olarak kuzey avrupa insanlarının bi ırktan geldiğini anlatıyorlardı. Hatta RUS kelimesi Viking dilinde " kayık" demekmiş.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2030 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt