Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik akımı hangi yönden hangi yöne akar?

Bu sorunun doğru şekli şu olmalıydı "elektrik akım yönü nasıl belirlenir? Alternatif ve doğru gerilimde bu nasıl olur?" olmalıydı. Bu sorunun cevabını açıklamak elektriğin temel kurallarından olan magnetik alan kuramlarını çok iyi bilmeyi aynı zamanda elektron akış tekniği hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Öncelikle alternatif elektrik akımı iki polar yön içerir. Artı ve eksi alternans denilen yönler. Bu yönler aynı zamanda frekans bileşenine bağlıdır. Doğru gerilimde frekans bileşeni yoktur. Yani frekans sıfırdır. Doğru gerilimde de artı ve eksi polarlar mevcuttur ama oluşan gerilimin yönsel anlamda değişimi söz konusu değildir. Doğru gerilim isminide buradan alır. Malzeme kimyası da burada devreye girer, çünkü üzerinden elektrik akımı akıtmayı düşündüğünüz her malzeme temel yapı taşı olan atomlara ve bunu oluşturan elektron hareketlenmesine göre iyi iletken veya yalıtkan malzeme ismini alır.

Bakır bilinen en iyi iletkenlerden biridir. Aslında kaybın en az olduğu en mükemmel iletken altındır. Ne var ki çok pahalı olmasından dolayı altın iletken tel yerine daha ucuz olan bakır ve alüminyum iletkenleri kullanılır. Akım olayı endüklenen bir gerilim sonucuna göre oluşturacağınız magnetik akı ve bu akının oluşturacağı bir sonuçtur. Magnetik akı elektron hareketleri sonucunda oluşur buda bir magnetik kuvvet meydana getirir. Bu akış yönünü en basit ve en iyi açıklayan sağ el kuralıdır. Bunu incelersen ne demek istediğimi daha kolay anlayacağını umuyorum. Artı ve eksi elektron konusuna gelince elektronlar artı kutuptan eksi kutba doğru akışkanlık gösterir. Mıknatıs örneği gibi aynı kutuplar birbirini iter zıt kutuplar birbirini çeker. Eksi elektronlar durağan halde bekleyen bir yapı gibi düşünülürse artı elektronları da hareketli yapı olarak göz önüne alırsan, bir tetiklenme anında yani magnetik bir akı oluşturmada akım olayı meydana gelir. Frekans kavramı da artı ve eksi alternansı oluşturur.

Doğru gerilimde iletim sağlanacak malzemede bu kutuplaşma sadece artı ve eksi elektronlara göre olur frekans bileşeni yoktur. O yüzden D.C devreler artı ve eksi D.C gerilim olarak adlandırılır. Umarım yardımcı olmuşumdur....
  • Paylaş
1

Ceyhun Çakar, "Aslında kaybın en az olduğu en mükemmel iletken altındır" bu kısım yanlış. En iletken metal gümüştür. 2. bakır. Altın 3. sıradadır ve bakırdan daha az iletkendir:
1. Gümüş Elektriksel iletkenliği 6,2x10^7
2. Bakır: Elektriksel iletkenliği 5,9x10^7
3. Altın Elektriksel iletkenliği 4.5x10^7
4. Aliminyum Elektrisel İletkenliği 3,8x10^7
Kaynak: periodictable.com/properties/a/electrica...

Elektrik akımının + dan - ye aktığı varsayılır ama elektronlar - den + ya doğru akar.
  • Paylaş
1

S Demır, Eger Elektronlar eksiden artıya dogru akıyorsa Yıldırımlar Yer yuzune dusmez yerden fıskırıyordur. Yeryuzu - Bulutlar + ise

(+) artıdan (-) eksiye, elektronların ise (-) eksiden (+) artıyadır.
  • Paylaş
Artıdan eksiye aktığı var sayılır... çünkü bu kabul elektron ve protonların keşfinden önceye dayanır. yani basit mantıkla doludan boşa diye kodlanmış tanımlanmış ve buna göre bir literatür oluşmuş. sonrasında protonların hareketsiz elektronların değişken olduğu görüldüğünde bir değişikliğe gidilmesi gereği duyulmamıştır. diye biliorum ben;)
  • Paylaş
(+) > (-) Elektrik akımı,
(-) > (+) Elektronlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

15519 Görüntülenme17 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Elektrik akım yönü nasıl belirlenir?

  • Elektrik akımı yönü nasıldır?