Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik-Elektronik bölümü öğrencisiyim. Bölümümle ilgili pek bir şey bilmiyorum. Bu bölümü bitirip yüksek lisans esnasında ürün tasarımına kayabilir miyim? Bu bölümü bitirmemin bana bu konuda avantajı olur mu?

Dış tasarımdan bahsediyorum yani endüstriyel ürün tasarımcılığı gibi.Düzenle
Öncelikle ürün tasarımına kayabilirsin. Ancak şu an okuduğun bölümün katkısını görmen biraz karışık. Çünkü tasarlamak istediğin ürünle de alakalı bu durum. Mesela otomobil tasarlayacaksın. Aracın elektronik aksamıyla ilgilenebilirsin ve bu gayet ciddi bir iştir. Bu sayede tasarım ekibinde olmak -ne konumda olursa olsun- seni tatmin edecektir. Bu arada ben de esasen yönetmen olmak istiyordum. Endüstri Mühendisliğini bırakmak üzereydim. Ama teknik bilginin analitik düşünmenin öneminin farkına varınca durum değişti. Son olarak eğer bir avantaj sahibi olmak istiyorsan şimdiden karalama da olsa bir şeyler tasarlamaya başla derim.
  • Paylaş
Bunu aslında, kendi bölümünüzdeki bir öğretim görevlisine yada entas bölümündeki (endüstri ürünleri tasarımı) bir görevliye sormanız daha doğru gibi geldi. Yüksek yapılacak bölüm hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerektiğini ve
sıfırdan başlanmamasının doğru olduğunu zannediyorum, en azından ben bu şekilde yönlendirilmiştim. Üniversiteden üniversiteye de değişiyor olabilir, biri sıcak bakarken biri bakmıyordur, bilemiyorum. Benim yakın çevrem de bu tarz bir örnek olmadığı için, olabilir gözü ile bakamadım. Yine de emin olmak adına okuldaki hocalardan fikir alın derim ben. Bu arada fikriniz olmayan (ve sanırım çok severek te okumadığınız) bölümü bırakıp yetenek ve isteğiniz varsa entas bölümüne geçiş yaparsanız, bu hesaplardan kurtulmuş olursunuz sanki:)
  • Paylaş
Her konuda tasarım işi olanaklidir. Ayrıca tasarım iyidir, fena değildir.
  • Paylaş
Bir lise arakadaşım ; lise sonra elektrik -elektronik bölümünü kazanıp direk gitmişti. Ortaokuldan da iarkadaşım olur benim. Onun heykeltraşlığa, ne bileyim el sanatlarına karşı ilgisi çok yüksekti... bana da şunu demişti: cem, benim ilerdeki hedefim sanat sergisi açmak ve sırf isim olsun diye bu bölümüokuyacağım. Zira ünv 2. Sınıfta bile sergi açmıştı. Siz de yüksek lisansı farklı olan her bölümde yapabilirsiniz. Tabi girmek istediğiniz unv bölümü şartlarını da araştırmanız gerekir.
  • Paylaş
Merhaba,
Bölüm öğrenişi olup bölüm hakkında bilgi sahibi olmamanız bende hayal kırıklığı yarattı. Sorunuzun cevabı için sizden öncelikli beklentim. Bölümünüzü iyi tanımanız sonrasında ise güzel paylaşımlarda bulanayım.
Saygılarımla
LKENİR
  • Paylaş
Elektrik mühendisliğinde tasarımla ilgili herhangi bir ders yok , elektronik te de tasarımla ilgili herhangi bir ders yok . Hem elektrik elektronik okuyup hem farklı dallarda kendini geliştirmeye çalışmak imkansız sayılabilir , yani ikisi arasında bir seçim yapmalısın .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR