Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik elektronik mühendisi için İngilizce'ye ek en mantıklı yabancı dil hangisidir?

Almanca, Çince ve japonca
 • Paylaş
Bence Elektrik elektronik mühendisliğinde çalışmak istediğin sektöre göre değişiyor. Örneğin elektronik kısmında ingilizce çok iyi olmalı bunun yanında almanca. Ama işin elektrik kısmında çalışacaksan özellikle inşaat sektörü için rusçada çok geçerli bir dildir. Birçok iş ilanında ek olarak bu vurgulanır hatta.
 • Paylaş
Kesinlikle sadece ingilizce yeter. İngilizceyi biliyorum diyorsanız tekrar gözden geçirin TOEFL düzeyinde bilmiyorsanız iş hayatında pek etkili olacağını düşünmüyorum, olmadı business grammar üzerinde yoğunlaşın mesleki litaratür, mesleki makale, mesleki projeler üzerinde Alman da olsa İspanyol da olsa Orta doğu da bir iş konuşması dahi olsa ingilizce yapacaksınız, İngilizce benim göbek adım diyorsanız bırak kardeşim ikinci bir dil öneriniz nedir sorusuna :) Programla dili artık c++ mi başka bir dilmi siz seçersiniz :) mesleğinizle direk alakalı bir durum elektirk elektronik gelişimi ve proje bazında yardımcı olacak bir durum programlama dili.

şimdi gelelim İngilizce haricinde 2. Bir dil isteği varsa Elektrik mühendisligini göze alarak söylüyorum

1- Hintçe

2- Çince

3-Rusca

4-İspanyolca

30 yaş üzerindeki çoğu insan bilir eskiden bu ülkede rusca kursları vardı SSCB dönemi sonrası rusca iş ve ticaret dilinde genel anlamda çok kullanılıyordu geçerliyidi, şimdi ise Hindistan yazılım ve elektronik üstüne İş hayatında hatırı sayılır bir hacme sahipler bu ara da Hindistan dünya yazılım üssü dür bu alana yoğunlaşcaksanız hintce makul bir tercih gerçi Hindistanın 2 resmi dili var İngilizce ve Hitce.

 • Paylaş
Gerçi Elektronik Mühendisliği'nin ne tarafına kayacağını önce bilmen gerekir. Her ne şartla olursa olsun su gibi bir İngilizce'ye sahip olman gerekmektedir. Bunun yanına pekte bir şey istemez. Örneğin farklı ülkelerden insanlar bir araya gelince (Alman, Fransız, Japon ve Türk) muhabbet direk İngilizce açılıyor ve öyle devam edilir.

Avrupalılarla bir araya gelince önden nezaketen hangi lisanda konuşmak istediğiniz soruluyor, burada da Almanca veya İngilizce öne çıkan dillerdendir. Fakat şahsi fikrimi sorarsan Çince öğrenmek iyi olabilir.
 • Paylaş
Ek yerine daha iyi ingilizce için çalışabilirsin ya da öğrenim kolaylığı bakımından ispanyolca, tabi sektörüne göre değişiyor.
 • Paylaş
Gerçek Mühendislik yapılacak ise Almanca, sonuçta İngilizce'den ilave olarak teknik literatür takibinden bahsediyoruz. Birçok kitabın teknik raporun dili İngilizce ve Almanca şeklinde gider.

Uluslararası mühendislik işi için ise yine Almanca, sonuçta bir çok şirket için hala resmi dil olarak kullanılmakta.

Mühendis için Rusça, Japonca ve Çince gidip oralarda çalışmak gibi bir planınız yoksa , sosyal hayatta faydanın üzerine çıkamaz, mühendisliğin en odak yerlerinden biri olan Japonya'yı ele alırsanız, tüm Japon mühendisler Ingilizce bilirler,

Ticaret yapacağım oralara gidip geleceğim iş kuracağım fırsatlara bakacağım diyorsanız tüm bu kabüller değişir o zaman Çince, İspanyolca ve Rusça düşünülebilir.
Ama gerçekci olmak lazım bu dillerin hepsinde önce alfabe sonra dili öğrenirsiniz.
 • Paylaş
Almanca, çince özellikle teknolojik anlamda faydalı olabilir
 • Paylaş
Ulaşabilme durumunuza ve kariyer seçeneklerinize göre Almanca ve Çince üzerine yoğunlaşmanız sizin için ikinci dil bağlamında yararlı olacaktır.
 • Paylaş
Arkadaşların yorumlarını okudum gayet güzel ve doğru tespitler... Özellikle çalışacağın yere göre bunu belirlemelisin bunu bir alan olarak da düşünebilirsin. Ama teknoloji piyasası Almanlar, Japonlar ve Çinlilerin elinde bu yüzden piyasanın hakimi onlar o yüzden bu dillerin birini bilmen bir kaç adım öne götürür seni
 • Paylaş
İngilizceden önce Arapça gelir... Çünkü Türkiye ortadoğu pazarına yönelmiş bilim sanayi teknoloji... Kaldı ki Avrupa sermayesinin de yeni gözdesi Arap dünyası bu yüzden arapça...
 • Paylaş
Hc hardware engineering için iyi bir Almancaya sahip olmalısın.
Software düşünüyorsan Rusça mantıklı olabilir.
Bir fiil mühendislik değil de pazarlama alanına yönelmek istiyorsan, Arapça uygun olabilir.

Tabi bunlar iyi bir ingilizcesi olan elektronik mühendisi için geçerli. Umarım faydalı olur.
 • Paylaş
Kesin olarak Çince.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR