Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik-Elektronik Mühendisi sayısının günümüzde fazlalaşması sizce bu alandaki mühendislik ihtiyacı açısından ne kadar gerekli ya da yeterlidir?

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri genel olarak diğer bütün mühendislik dallarına taban oluşturan bir daldır. Günümüzde elektriğin yeri artık hava ve su kadar vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir. Elektriğin üretilip dağıtılması, fabrikalarda üretim yapacak bantların ve robotların kontrolü, düşük akım olarak evimizde çokça kullandığımız bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon gibi vazgeçilmezlerimizin donanımı Elektrik Elektronik mühendisleri tarafından tasarlanmakta ve hayata geçirilmektedir.

Ülkemizde mezun olan mühendislerin çoğu ne yazık ki tasarım ve üretim alanlarında çok kısıtlı olarak çalışmaktadır. Bunun sebebi olarak aşırı derecede dışa bağımlılığı gösterebiliriz. Genel olarak mühendisler, pazarlama ve satış alanlarında en ucuzunu bulup en çok kar etme amaçlı olarak çalıştırılmaktadır. Kalifiye ve zeki eleman gözüyle bakılan mühendisler, kendi işlerini yapamadıkları için başkalarının istihdamına da engel olmaktadırlar. Gerçek "mühendis" ihtiyacı az olduğu için bu kadar çok mühendise ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Bence hala Türkiye'de yeterli sayıda mühendis yok ki kaliteli mühendis sayısı da oldukça düşük. Sektör hiçbir zaman mühendislik konusunda doyum noktasına ulaşmaz. O kadar çok proje var ki herkes deli gibi mühendis arıyor. Asıl, kaliteli mühendis sayısını artırmaya çalışmalıyız.
  • Paylaş
Çok haklısınız. birçoğu başka sektörlerde ya da satış mühendisi olarak çalışıyor.
  • Paylaş
Sektörde anlamını koyamadığım bir durum var, herkes eleman arıyor bir o kadar da işsiz var. Yetiştirilen mühendisler iş vereni tatmin etmiyor veya iş verenin verdiği ücret mühendis arkadaşları tatmin etmiyor. Bu yüzdendir sanırım çoğu mühendis alan dışı çalışmak durumunda kalıyor veya mecbur bırakılıyor. Ülkemizde mühendisler genelde aynı işi yapmak üzere tasarlanıyor bence, sürekli aynı düzen. Mühendis dediğiniz insan yenilikçi olmalı bir şeyleri farklı kılabilmeli ama sektörün şartları dolayısıyla bu pek mümkün olmuyor ve yukarıdaki cevaba katılarak söylüyorum kaliteli mühendis maalesef ki yetişmiyor yetiştirilemiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1311 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt