Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisleri için olmazsa olmaz kaynaklar nelerdir? Elimizin altında mutlaka olması gereken kitaplar ve takip edilmesi yararlı olabilecek blog, web sitesi gibi kaynaklar nelerdir?

Merhaba, öğrencilik dönemimde elimde olan kaynaklar derslerde kullanılan kaynakların yanı sıra spesifik bir konu ile ilgili internette bulduğum bilgilerdi. İş hayatına başladıktan sonra kaynak konusu tamamen hangi sektörde çalıştığınıza göre değişir. Kendimden örnek verecek olursam; Telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum, eski işimde IETF standartları önemliydi bundan dolayı RFC'leri (Request for Comments) okuyordum. Şu anda 3GPP standartlarını okuyorum, kısaca hangi sektörde ve ne üzerine çalışıyorsan onunla ilgili dünyada bütün firma'ların uyduğu standartlar var onları takip etmek faydalı oluyor.
İşine yarayacak bir bilgiyi daha spesifik soru sorarsan bulabileceğini düşünüyorum( mesela yönelmek istediğin sektör ve pozisyon) .
  • Paylaş
Basılı kitap olarak elinizde Microelectronics (Millman/Grabel) veya benzeri, her konudan biraz bahseden, elektronik devrelerde de derine inen bir kitap olursa faydalı olur. Bu kitabın benzerleri de var, çok sene geçti belki yenileri çıkmıştır. Devre teorisinde ise bir zamanlar Schaum's Outline Series 'den Elektrik Devreleri kitabı vardı, duruyor mu bilmem. Bol problemli olup, her bölümde teoriyi özet geçmesi, hızlı hatırlama için iyi. Hâlâ da baktığım olur. Meslekte iş alanı olarak Gömülü Sistemlere yönelenler için ise interneti kaynak gösteriyorum. Gömülü Sistem ürünlerinin üreticileri ürünlerinin kullanılması için geliştiricilere bol çeşitli kaynak sunuyor. (ÖR : cypress.com) . Uygulama notları bazen teoriye de iniyor ve bu durumlarda teorinin pratikle güzel bir buluşmasına şahit oluyorsunuz. Meraklıların sayfaları da bazen üreticilerinkini aratmıyor (ÖR: avrfreaks.net) . Bilimsel yanı ağır konularla uğraşırken de IEEE, Science Direct gibi örgütlerin sitelerinde makale taranabilir. Tabi önce üye olmak gerekiyor. Üniversite içi ağlarda genellikle bu üyelikler mevcut oluyor, kütüphanelerdeki bilgisayarlarda da bulunabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR