Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyan biri elektrik alanına mı yoksa elektronik alanına mı yönelmelidir? İş imkanı hangisinde daha çoktur?


Sadece iş imkanı çokluk veya azlığını göz önünde bulundurarak seçim yapmak yanlış olur. İlk başta size hangisini seviyorsunuz ona karar verin. Aydınlatma, topraklama, yüksek gerilim, elektrik motorları, enerji vs. gibi konular ilginizi çekiyorsa elektriğe yönelin. Güç elektroniği, haberleşme, dsp, microcontroller vs. gibi dersler iliğinizi çekiyorsa elektronik seçin. Sevdiğiniz işi yapmak birinci önceliğiniz olmalı bence.
Bir de iş imkanı konusu da göreceli bir konu: Şöyle açıklayayım. Büyük şehirlerden birisinde yaşayacaksan (İstanbul, Ankara, Kocaeli.. ) iki alan için de yüksek iş imkanları olur hatta elektronik bir adım öne geçebilir. Çünkü bu alanda ilerlemeler yeni yeni olmaya başladı büyük yatırımlar da gelmeye başladı, devlet de yatırım yapıyor, çip fabrikası vs. gibi duyumlar var şu aralar. Yani büyüme potansiyeli olan alan elektronik.
Ama bu büyük şehirler değil de başka şehirler de yaşayacaksan elektrik alanında iş imkanı daha fazla olacaktır. En basitinden her yerde inşaat var her yerde elektrik proje işleri var vs. vs.
Aslında altından kalkabilirsen iki bölümden de dersler al, elektroniği seçip seçmeli olarak alma imkanın varsa elektrik mühendisi olarak imza yetkisi alabilmek için gerekli olan dersleri al. İki alandan da tecrübeli insanlara ulaşabilirsen piyasayı iyi bilen iyice sor soruştur. Benim aktarabileceklerim bunlar.
  • Paylaş
2

Tuba Solmaz, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Ali Aydın, Rica ederim.

Ali Bey gerekli çoğu açıklamayı yapmış ek olarak benim fikrim bir bayanın daha çok zayıf akım olan elektronik kısma yönelmesi, şantiye koşulları, endüstriyel tesis ortamları gerçekten rahatsız edici boyutta ve daha zor o yüzden daha çok kontrol sistemleri, scada vs alanlara yönelmeniz. Fakat benim için şantiye koşulları, toz toprak çamur haftanın yedi günü far ketmez çalışırım diyorsanız elektrik mühendisliğinde iş bulma imkanınız daha çok... Yine de işin zorluğu, parası vs hiç önemli değil hangi alana ilgi duyuyorsanız ve seviyorsanız o alana yönelin. . .
  • Paylaş
Elektronik
  • Paylaş
İş imkanı genel olarak sizin becerinize kalmıştır. Ama zor diye elektroniğe pek geçiş veya ilgi yok gibi.
ağırlıklı elektrik alanında faaliyet göstermekte mezunlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

217 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt