Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik havadan nasıl iletilir?

Bunu tam olarak söyleyemeyiz aslında. Şu an kullandığımız her türlü elektrikli cihazların %90'ında kablosuz elektrik iletimi yapılmaktadır. Ancak bu milimetrelik mesafelerde gerçekleşir. Bu iletimi gerçekleştiren transformatör elemanıdır. Hepimizin bildiği gibi transformatörler arasında fiziksel bağ olmayan 2 veya daha fazla bobinden oluşur ve manyetik akı sayesinde enerji aktarımı sağlar. Ancak transformatörlerin çalışma prensibi olan bu manyetik akı hem etraftaki canlılar zarar verebilecek derecede tehlikelidir hem de uzun mesafelerde etkisini kaybeder.

Elektrik2006 yılı Amerika-İngiltere ortak yapımı The Prestige isimli filmde Nicola Tesla’yı David Bowie canlandırmış ve film de kablosuz elektrik enerjisi iletimi ile lambaların yakıldığı sahne büyük ilgi çekmişti.


Elektrik
Bir amacı da enerjiyi kablosuz iletmek olan WardenClyffe kulesi 1.5 milyon dolara mal oldu. Ne yazık ki projeden mali desteklerin çekilmesiyle proje sonlandırıldı ve kule de yıkıldı.
  • Paylaş
3

Serkan Aydın, Discovery Channel ekibi 2006 yılında 6 fizikçi bilim adamı ile havadan eletrik iletiminin uzak mesafelerden de mümkün olduğunu yaptıkları pahalı bir deneyle ispatlamıştır. Mesafe 10 km olup, havadan gelen elektrikle karşı alıcıdaki 40 watlık bir ampulü yakmasını başarmışlardır. Ancak mesafe arttıkça elektrik gücünün düşmesi, verici tarafından gücün daha da artırılmasını gerektirdiği için bu deneyin maliyetli olduğu görülüp, kullanışlı olmadığına karar verilmiştir.

Şaman, Hocam transformatörlerde aradaki ferrit ya da demir kütle fiziksel bağı oluşturur. Yani ilk bobin mıknatıslanır bu mıknatıslanma mıknatıslanan kütle sayesinde diğer bobine iletilir ki fiziksel bağ budur, Diğer bobinde bu, sarmalların oranında daha küçük bir voltaja ve daha yüksek bir akıma indirgenir (voltaj açısından.)

Erkan Varol, Uzak mesafe konusunda bir bilgim yok. Fakat günümüzde 2-3 metreye kadar bir fiziksel bağ olmadan yapılan birçok elektrik iletim projesi mevcuttur. Özellikle elektrikli araçların geleceği için bu projeler hayati önem taşımaktadır. Bildiğiniz gibi bir telden geçen akım elektriksel alan oluşturur (sağ el kuralı :) ). Elektriksel alan etkisinde olan bir telde ise elektronlar harekete geçer ve akım oluşur. Buna göre karşılıklı 2 loop tel konduğunda birine elektrik verdiğinizde diğerinden elektrik alırsınız. Bu sitemi birde şöyle düşünelim. Otobanda her elektrik direğine (direklerin arası dahilde olabilir) loop (çember) tel sarımları koyalım. Aynı tel sarımlarını aracımızın kaput, tavan ve bagaj üstüne de koyduğumuzu farz edelim. Direklerdeki tellere elektrik verdiğimizde altından geçen araçtaki tellerde akım oluşur ve elektrikli aracımızın pillerini şarj edebiliriz...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1180 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt