Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik iletimi için kablo bağlantısı kurmak şart mıdır? Yansıma yöntemleri geliştirilemez mi?

Uydularda yer alan güneş panelleri ile toplanan enerjinin dünyaya iletilmesi mümkün değil midir bu durumda?

Güncelleme:
Nihayet buldum, varmış: blog.ted.com/2009/08/25/wireless_electr
  • Paylaş
Elektrik iletimi demek aynı zamanda manyetik alan ve bunun yarattığı elektromanyetik dalga demektir. Elektromanyetik dalgaların dalga boyu (frekans şiddetine bağlı), dalga genliği ve en önemlisi de ısı iletimine sahip olmalarıdır. Isı iletiminin olması yönlendirilebilir bir kavramın işin içine girmesidir. Bu sebebten dolayı yansıma yöntemlerinde güç iletimi pek söz konusu olamaz. Yaptığım bu açıklamarda dikkat ederseniz frekans kelimesi geçmekte. Bu da elektriğin alternatif elektrik kısmının varlığını gösterir. Elektrik enerjisinde depolanabilen kısım doğru gerilim ile elde edilebilir. Bu da batarya yani akü, pil gibi sistemlerdir. Çok ekonomik değil hatta pahalılardır. Aynı zamanda sürekli şarj içinde rectifier (A.C./D.C.) dönüştürücü ihtiyacı vardır ve doğrultma devreleri de çok pahalıdır. Güç arttıkça maliyet katlamalı artar. Şu anda bu sebepten ötürü elektrik iletimi ara taşıyıcı elemanlara ihtiyaç göstermektedir. Ne var ki teknoloji çok daha ilerlerse süper iletkenlik teknolojisiyle, daha az iletim aparatıyla yüksek güç iletimleri mümkün olacaktır.
  • Paylaş
Ne tür bir elektriği iletmek istediğine bağlı? Prizdeki elektriği kablosuz iletmek istiyorsan 220 voltu iletebilirsin, fizik ve elektronik açısından bu teorik olarak yapılabilir ancak 220 voltluk bir enerji tek başına bir işe yaramaz önemli olan bu enerjinin taşıdığı amper değeridir. İşte bunu kablosuz iletmen mümkün değildir. Ancak yüksek watt'lı radyo dalgalarının antenlerden salınan enerjilerini toplamak şu an için mümkün, düşük enerjili bir kol saatini ya da bir hesap makinesini çalıştırabilirsin, tabii buradaki problem gene dönüp dolaşıp amper yetersizliğine takılır.

Güncelleme: "Güneş panelleri ile toplanan enerjinin dünyaya iletilmesi mümkün değil midir?" diye soranlara:

Güneşten direk enerji geliyor zaten dünya ya uyduya neden gereksinim olsun? belki uyduda işlenip dünya ya yapısı değiştirilmiş bir enerji göndermek olabilir, atmosferdeki kayıpları engellemek için. fizik anlamda bu akla yatkın gibi gelse de gerçek uygulamada bildiğimiz enerji fiziğinin dışına taşıyor ihtiyaç duyulan teknolojiler. mesela foton yoğunlaşması, yada sıvı iletkenler örnek gösterilebilir.
  • Paylaş
1

Redeye, Gece olduğunde güneşi uydusuz nasıl görebileceğiz, depo astarı yüzünden pahalıya gelmesin?

Enerjinin kablosuz nakli konusundaki sıkıntılar insanoğlunu, yüksek güç ihtiva eden pillerin üretimine sevketti. Boron ion pilleri, yakıt hücresi, thorium pilleri bunlardan bazıları. Çok yakın gelecekte herhangi bir cihaz veya makineyi kullanım ömrü kadar idare edebilecek, cihaz üzerine entegre edilmiş, radyoaktif olmayan nükleer piller hayatımıza girecek, belki otomobiller de buna dahil olabilir.
  • Paylaş
Kablosuz elektrik iletimi var ama yaygın kullanılması çok zor. Canlılara zarar verir mi diye araştırma yapmaya bile gerek yok. Canlı kalmaz, kısa sürede.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

770 Görüntülenme5 Takipçi6 Yanıt