Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik sigortaları neden atar?

Elektrik

Elektrik sisteminde bir aksaklık olması durumunda (kısadevre, vb.) siteme giren ana hattan çekilen akım aniden artar. Evdeki tüm sistemi korumak adına bu ani akım yükselmesini ilk olarak sigorta devreleri karşılar (elektrik/elektronik devreleri daha hızlı elektrik/elektronik devreleri tarafından korunabilirler). Ana sigorta üzerinden yüksek akım geçişi başladığı andan sigorta anahtarı ana elektrik girişini keser ve sistemde elektrik gider ama korunmuş olur. Arıza giderildikten sonra sigortayı açarak sistemi en baştaki durumuna getirmiş olursunuz. Şimdilerde evlerde kullanılan anahtar kollu sigortalardan önce yuvarlak porselenlere sarılı tel kabloların olduğu sigorta kutuları vardı -hala bazı evlerde var-. Bu yapı üzerinden anlatırsam sanırım daha sağlıklı anlaşılacaktır.

Elektrik
Bu yapıda ortada bulunan bir buşon vardır. Bu buşonun içide bir tel vardır ve bu tel eve giren ana elektrik şalteri olarak durur. Siz porselen kapağı sıkıştırınca bu buşon devreyi tamamlar ve elektrik eve ulaşır.

Elektrik

Akımdaki ani artışta bu buşon içerisinde belirli bir üst değere ayarlanmış olan tel ısınıp yanar ve tüm ana elektrik kesilmiş olur. Sigorta atmıştır ve buşon yanmıştır. Yeni buşon takarsınız ve sistem yeniden eski halinde tetiğe geçer. Bunlardan da önceki zamanda evlerde buşon yerine siz kendiniz bir tel sarardınız sigortaya boylu boyunca :) O dönemden bir anımı da burada paylaşayım.

Sanırım ilkokul 4-5 idim. Bir gün dedim ki "madem bu sigorta yanıyor ve üzerine sardığımız tel yandığı için oluyor bu, teli kalın sarayım atmasın". E ne de olsa beyin bedava (bkz:
. Sonra sigortayı söküp kalın bir kablo sardım, ama ne kablo. Sonra gittim denemek için evdeki prize kısa devre yaptırdım iki ucu birbirine bağlı bir elektrik prizi yapıp fişe takarak :). Sonra olan oldu. Evdeki sigorta atmadı ama mahallenin trafodaki sigorta attı. Tüm mahalle elektriksiz kaldı. Sonra annemin bağırdığını hatırlıyorum: "Serkaaaaaan". Ha buradan ne öğrendik. Bir de mahallenin sigortası var :P:).
  • Paylaş
4

Şaman, Hikaye süpermiş, bende de abim bir kere 1,5 voltluk küçük elektrik motorunu prize takmıştı. Sigorta atmamıştı ama motor ışık hızıyla uçmuştu :)

Serkan Kiose, o kapasitedeki motor için şebeke elektriği sonsuz enerji kaynağı olarak akmış motora :)

Şaman, uçurdu diyorum üstat uçurdu :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2061 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Evlerdeki sigorta nasıl çalışır?

  • Sigorta buşonu nedir?

  • Sigortalar tek kullanımlık mıdır?