Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik sisteminde mevcut bir fazlı sistemden üç fazlı bir sistem elde edilebilir mi?

Burada sorulan şu.elektrik iletimi 3 faz üzerinden yapılırken maliyetleri 3 te 2 oranında azaltacak şekilde 1 fazdan faz açılarını ayarlayarak 3 faz elde edilebilme mantığı.teoride var gibi durur ne varki 3.faz açısını sağlayacak kondansatör şu anda yapılması mümkün olmayıp süper iletkenlik teknolojisindeki gelişmeyi beklemektedir.evet yazdıkların konunun tarafından anlaşılmadığını göstermekte.buna rağmen açıklamaların için teşekkürler.
  • Paylaş

taş mektepten kalan bilgilerden bakalım ne çıkacak. inşallah bu ahkam dan sonra bir elektrik mühendisi çıkarda ufak at hakkan der :))

 

sıkı durun atıyorum :))

 

3 fazlı sistem dediğimiz dağıtım yöntemi 380 volt sanayi cereyanı diye tabir edilen bir dağıtım yöntemi. gerek güç gerekse fiyat olarak 220 şehir cereyanından farklı trafolardan dağıtılıyor. yani ana elektriğiniz 220v tek fazlı şehir cereyanı ise ve elinizde 3 faz çalışan bir cihaz var ise bu cihazı bir trafo marifetiyle tek faz kullanarak çalıştıabilirsiniz elbette anca bu durumda hem bina içi tesisatınızın hemde binanıza gelen elektrik şebeksinin (220 v tek faz) çekeceğiniz fazla gücü iletebilecek kalte olması gerekir aksi halde ya zırt pırt sigortalarınız atar yada sigortalarınız bu güce dayanırsa bina içi kablolarınız kavrulur zamanla ve yangına sebep verebilir. ayrıca tek faz elektrik 3 faz elektrikten daha pahalıdır boş yere 2 kat enerji gideriniz olur. 

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

952 Görüntülenme1 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları