Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik tasarruf cihazları işe yarıyor mu?

elektrik mühendisi olarak söylüyorum bunlar tamamen yanıltmacadır. ev kullanıcılarının elektrik sayaçları zaten aktif bileşeni ölçer. elektrikte bir de reaktif bileşen vardır. bu cihazlar reaktif bileşini sıfıra indirger yani zaten faturalandırılmayan kısmı yok eder. bunlar kanıt olarak bir devre hazırlar ve devreye ampermetre koyarlar, cihaz takılınca akımın yarı yarıya kadar düştüğü gözlenebilir. bu ampermetreler aktif ve reaktif bileşenli akımı ölçerler. bu ampermetredeki yarı yarıya düşüşün sebebi reaktif bileşinin yok edilmesinden meydana gelir. elektrik sayaçlarına baktığınız zaman üzerinde "aktif elektrik sayacı" yazar.
  • Paylaş
tamamen hokkabazlık bir elektrik öğretmeni olarak teoride imkansız olduğunu söyleyebilirim teorisi bir yana değişik markalarda 3 cihazı bizzat test ettim, acaba yanlış bir şey yapıyormuyum diye okulumda bir arkadaşıma daha labaratuarımızda test etmesini istedim sonuç sıfır hiç bir işe yaramıyorlar
  • Paylaş
bence yaramıyor ilk 2-3 ay düşüyor sonra acısını çıkarır gibi geliyor bune aa
  • Paylaş

Bu cihazlar reaktifleri artırıp aktif ölçümün düşük olmasını sağlar. Sonuçta şebekeden çektiğiniz güç değişmez ama sadece az öder çok çalarsınız.

Reaktif kompanzasyonu yapıyoruz gibi söylevler tamamen yalandır

  • Paylaş
Sanayi de tasarruf için öncelikle makinelerin motorları ve sarım kalitelerine bakmak lazım. burada elektrik mühendisi arkadaşlar var.onlar eminim ayrıntılarını söylerler ama, avrupada yaygınlıkla kullanılan ve türkiyede de motor fabrikalarının siparişe göre sardıkları yeni tip motorlar epeyi tasarruf sağlamaktadır... reklamlarda söylenen tasarruf işlerinin çoğunluğu koca bir balondur. ham yap para kap teolojisinin yeni versiyon çekimi intibaı var bende...
  • Paylaş
BENDE ELEKTRİK TEKNİSYENİ OLARAK  ATAKAN ATAK VE HASAN HOCAMA  KATILIYORUM
  BENİM İŞ YERİME GELDİLER AMA BENİM SORDUĞUM SORULARA MANTIKLI BİR CEVAP BULAMADILAR. BİR ÇOK TANIDIĞIM MESLEKTAŞIM  ELEKTRİK TASARRUFU  ADI ALTINDA BU ÜRÜNLERİ SATIYORLAR. AÇIKLAMASINI YAPINCA YANLIŞ YAPTIKLARININ FARKINA VARDILAR.

.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1641 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt