Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrik üretmek için düşük sermayeli nasıl bir yatırım önerirsiniz?

Bu aralar benimde aklımı meşgul eden bir soruydu bu.
  • İlk aklıma gelen güneş panelleri oldu. Az bir araştırmayla yatırımın kendini karşılama süresi ve yıpranma payını da hesap ettiğimde en maliyetli yatırım olduğunu gördüm ve vazgeçtim.
  • Sonra rüzgar tribünleri geldi aklıma ve onlarında kurulum ve bakım maliyetlerinin oldukça yüksek bütçeye tekabül ettiğini görünce düşünmekten vazgeçmek zorunda kaldım.
  • Sonra ne oluyor ya nedir bu durum dedim ve durdum. Düşündüm düşündüm ve ilk aklıma gelen sert akıntının olduğu bir noktaya birden çok değirmen kurma fikri geldi ama öyle bir alanı satın almak mümkün olmadığından; teşvik kapsamında kiralamak geldi aklıma.tkdk.gov.tr
  • Alternatif olarak eş değer veya daha uygun yatırım kapsamında çöp, atık yakmalı yani Biogaz elektrik santralleri aklıma geldi fakat bu filtreleme sisteminden ötürü tüm bu yatırımların en pahalısı olarak karşıma çıktı direk vazgeçtim.
  • Yılmadım başka nasıl metan gazı elde ederek elektrik üretebilirim diye düşündüm. Fakat 5 baş hayvanla da bu üretilebilir olduğuna dair şöyle bir proje de var:
  • Bir başka deyişle en ucuz elektrik üretimi yatırımı şu an için metan gazından elde edilen gibi duruyor. Metanı elde etme yöntemi size kalmış fakat benim tavsiyem bir taşla 3-5 kuş vurmanız.
  • Örneğin bir Süt Çiftliği kursanız Devlet teşvik kapsamında %65 e kadar yatırımınızı karşılıksız hibe ile karşılıyor ve daha bir çok avantajı da var. Hatta bu kapsamda danışmanlık firmalarına ödeyeceğiniz ücreti de karşılıyor ve arazi tahsisi yaptığı gibi, sigorta, kdv ve gümrük muafiyeti de sağlıyor.
  • Süt çiftliğinin en büyük avantajı metanı elde edeceğiniz dışkının yanı sıra sütten de oldukça kazanç sağlayacak olmanızdır. Hatta bu sütü satmak yerine bir peynir işleme entegre tesisi kurarsanız kazancınızı süte oranla neredeyse 2'ye de katlayabiliyorsunuz. Kaldı ki bu ineklerin çoğalmaları ve yaşı gelenlerin kesime yollanarak etinden derisinden de faydalanabilmek gibi ekstra avantajları mevcut ve daha bir çok şey....
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Buna bu sabah rastladım rüzgar tribünlerinde ki tüm yatırımı ucuzlatacak bir olay bence izleyiniz. superileri.com/vorteks-turbin-ruzgar-etk...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

67 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları