Bilmek istediğin her şeye ulaş

Elektrikli otolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Unutmayın ki devletimiz şuanda benzin, mazot, LPG gibi yakıt türlerinden %70'lere varan vergi alıyor. Elektrikli otolar yaygınlaşmaya başladığında bu büyük gelirden mahrum olmak istemeyecektir ve elektrikli otolara veya bunların şarj edildiği istasyonlara da inanılmaz vergilendirme uygulanacaktır. Belki benzine göre daha hesaplı olacaktır ama herkesin hayal ettiği türden bedavaya yakın olmayacak. Belki de akaryakıta göre %20-30 gibi bir kazanç sağlayacak ve bu da beklentilerimizin üstünde kalacaktır.
 • Paylaş
subilgi.com sitesinden doğa dostu haberler kısmını inceleyebilirsiniz.
Oscar City: ilk yerli elektrikli otomobilimiz...
 • Paylaş
Süper olur Avrupa'da istasyonları bile var. Bu yani 3 dk'da şarj ediyorlar.
 • Paylaş
bence arabalar sadece uçsa çok daha etkileyici olur bıgun hepımız ölücez yoksa
 • Paylaş
Hemen geleceğin elektrik istasyonları nasıl kurulur,çalışma ve organizasyon biçimleri nasıl olur,bize ne düşer araştırmak lazım diyorum..
 • Paylaş
bugün benzin için söylenenler yarın elektrik için söylenecek, daha sonra "x" diye başka bir enerji kaynağı bulacaklar bugün elektrik için söylenenleri yarın onun için söyleyeceğiz. kısacası hepsi aynı burada ki tek fark insanoğlunun onları kullanış biçimi.
 • Paylaş
bir an önce sözde olmaktan çıkmalıdır
 • Paylaş
eğer elf teknolojisi ile birlikte kullanılırsa süper olur. o zaman hemen piyasada olması taraftarıyım.
 • Paylaş
kullanım şekli hakkında çok bilgiye sahip değilim ama elektrikli otolarla birlikte temiz elektrik üretim modellerininde gelişmesi gerekli ki elektrikli oto kullanıcaz derken elektrik üretimi için güzelim çevreyi heba edip herye barajlar kurmayalım ... bu otolar kendi elektriğini kendisi mi üretiyor yoksa araa şarj mı olacaklar .... şarj olacaklarsa belirli noktalarda bunlar için özel dolum noktaları mı olacak? bunu soru olarak gireyim bari :) daha net cevap alayım :)
 • Paylaş
1

Su Bilgi, evet özel şarj dolum istanyonları - petrol istasyonları gibi olacak....

Dünya kaynaklarının ve sağlığının sürekliliği için bence en ideal fikir ama bu elektriği nasıl üreteceğimize bağlı dünya ömrünü uzatıcaz derken kısaltadabiliriz . . .
 • Paylaş

Edisun'u

 • Paylaş
Elektrikli otomobil deyince, tüm elektrikli sistemlerde olduğu gibi verim konusu insanın aklına geliyor. Bir uygulamanın tam verimli ve randımanlı çalışması zaman ister. Bundan da öte imkanların, ortam ve koşulların da analizini beraberinde getirir. Elektrik enerjisindeki en büyük sorun depolanabilir özelliğin çok fazla olmamasıdır. Alternatif elektriği depolayamazsınız, doğru gerilime dönüştürüp depolamanız gerekir. Bu da beraberinde iyi bir teknoloji ve maliyet getirir. Elektrikli otomobillerde şu andaki en büyük sorun şarj edilebilen akü sistemlerinin çok uzun süre dayanıma sahip olmaması ve güç bakımından randımanının yüksek olmamasıdır yani manevra kabiliyetleri bu araçlarda şu andaki teknolojiyle çok yüksek olmayacaktır. Sürekli gözünüz kadrajdaki ya da paneldeki şarj göstergesinde ya da kulağınız şarj bitim ikaz sesinde olacaktır. Ayrıca araç içinde akü sistemine dayalı sarfiyatlar sizi sürekli tedirgin edecektir. Bu da sürücülerin dikkatini dağıtmaya yeter. Bağlı bir grup şarj edilebilir akülerle belli bir mesafe kat etme size araç katoloğunda belirtilecektir bunu 2 ya da 3 katına çıkartabilirsiniz. O zaman üretici firma bu araç üzerindeki akü bloğunu arttırmalı ve parelellemeli. İşte büyüyen bir hacim ve katlamalı bir masraf. O zaman da çoğu insan bu araçlara alım anlamında yaklaşamayacaktır.

O yüzden süper iletkenlik teknolojisinin gelişmesi bir süre daha beklenmeli ve üst düzey akü sistem tasarımlarının meyvelerini görmeliyiz. Doğamızı ve çevremizi koruyalım derken insanoğlunun canını riske atmayalım. Zaten bu araçlara yönelecek insanların çoğu çevre ve doğa dostu. Onların canını koruyamazsak bu çevre ve doğayı kimler koruyacak.

Yüzbinleri verip çift yada dört eksozlu araçları alan hız tutkunları mı gösterişe bayılan bilinçsiz tüketiciler mi?
 • Paylaş
2
5 yılda bir akü değişimi olacak ve parası alınacak bence ekonomik değil  ama çevreci performans ve hız kaybı diğerlerine göre vasat .Vergiler cabası ama Dünya değişim sürecinde Bence herkes Hybrit alsın daha iyi bence 10 yıla kalmaz daha performanslı ve güçlüsü çıkar .
 • Paylaş